До крајот на годината соларен полнач во кругот на Општина Чаир


Иако Општина Чаир на крајот на минатата година најави набавка на јавен систем на соларна енергија за полнење електромобили, тоа с` уште не е реализирано. Од Општина Чаир вчера информираат дека тоа останува дел од планот за јавни набавки, но нејзиното објавување било пролонгирано поради политичката криза во државата Ќе може да го користат сите граѓани - Откако ќе се создадат услови, оваа јавна набавка ќе се реализира до крајот на годината. Дали тоа ќе биде за еден или за два месеца, с` зависи од условите - потенцираат од Општина Чаир. Оттаму засега не може да прецизираат колку соларни панели ќе бидат набавени. - С` ќе биде прецизирано пред објавувањето на тендерот кога ќе биде направена техничката спецификација. За сега немаме конкретни податоци - изјавија општинските власти. Инаку, овој јавен систем на соларна енергија за полнење на електромобилите ќе биде наменет за сите граѓани што имаат ваков вид автомобили, како и за четирите општински електрични возила. Kако што објаснуваат од Општина Чаир, овој систем ...
| | веќе видена | слични

Бројот на електрични автомобили на патиштата во светот се зголеми на два милиона во текот на минатата година, покажуваат податоците на Меѓународната агенција за енергетика (ИEA). Ваквата тенденција се јавува само по пет години, откако првиот електромобил се симна од производната линија. Најголем број од електричните возила, 40% од вкупната светска продажба е во Кина. Најчест учесник во сообраќајот електричните возила се во Норвешка. Околу 29% од сите возила се електрични. Главна причина за олкавото учество се предностите кои ги добиваа возачите на електрични возила, како бесплатни паркинзи или можност за возење во автобуска лента и поевтино регистрирање. Дополнително Норвешка и субвенционира дел од возилата. Клучна за поголемата продажба на електричните возила е цената. За намалување на цената може да помогне зголеменото производство на електрични возила. Ова ќе овозможи поевтино да производство на батериите, а со тоа и би се намалила севкупната цена на возилото. До 2020 година бројот на електрични возила на ...
| | веќе видена | слични

Започна ерата на Илон Маск и неговите електромобили, кој прв ја започна револуцијата во автомобилската индустрија на глобално ниво. Tesla Inc. е првата компанија што започна со масовно производство на неколку модели на електрични автомобили, кои беа ултра-скапи и недозволиви за пошироките маси. За таа цел, компанијата лансираше и поевтини модели. Возилата со погон на електрична енергија ги има вкупно 2 милиони во цел свет, при што Норвешка (29%) и Кина (40%) имаат највисок процент. Растот на продажбата беше поголем во 2015 со 77%, отколку во 2016 година со 60%, но тоа не е факт што ги загрижува компаниите, затоа што допрва доаѓа ерата на електрични автомобили. Субвенциите и бесплатните паркинзи се главната стимулација и причината зошто се зголемува продажбата на електромобилите, кои не го загадуваат воздухот. Во Македонија се уште интересот за електрични автомобили е на многу ниско ниво заради стандардот, иако имаме заинтересирани за ваков вид на возила, т.е. има иницијатива од Електромобилност ...
| | веќе видена | слични

Електричните возила започнуваат да го добиваат своето место во светот. Во моментов на улиците има над 2 милиони електрични возила. Лидери по бројот на електрични автомобили на улиците се Норвешка и Кина. Бројката делува поголема отколку што е вистинската состојба на пазарот. Единствено 0.2% од возилата се електрични. Можеби поголем проблем е трендот на намалување на растот на продажба на електрични возила во 2016 година, во однос на 2015 година. Во 2015 година овој раст е 77%, а во 2016 година, 60%. Најголем број од електричните возила, 40% од вкупната светска продажба е во Кина. Најчест учесник во сообраќајот електричните возила се во Норвешка. Околу 29% од сите возила се електрични. Главна причина за олкавото учество се предностите кои ги добиваа возачите на електрични возила, како бесплатни паркинзи или можност за возење во автобуска лента и поевтино регистрирање. Дополнително Норвешка и субвенционира дел од возилата. Се чини дека кога ќе им ги одземат придобивките на купувачите на возила, интересот за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ваквата тенденција се јавува само по пет години, откако првиот електромобил се симна од производната линија,. Бројот на електрични автомобили на патиштата во светот се зголеми на два милиона во текот на минатата година, покажуваат податоците на Меѓународната агенција за енергетика (ИEA). Ваквата тенденција се јавува само по пет години, откако првиот електромобил се симна од производната линија,.
| | веќе видена | слични

Извршните директори на компании од нафтената и автомобилската индустрија предупредуваат дека ги очекува иднина во која паричните текови може сериозно да им се намалат, пренесува „Ројтерс“. Владите на Индија и Kина се обидуваат да се справат со проблемот со загадувањето, да го намалат увозот на нафта и да извојуваат удел на пазарот во брзорастечкиот пазар за еколошки автомобили со зголемување на продажбата на електрични автомобили. Kина, на пример, цели барем една петтина од продадените возила, кои се очекува да достигнат 35 милиони годишно до 2025 година, да користат алтернативно гориво. Индија за возврат планира порадикални мерки. Влијателен владин тинк-тенк подготвува план сите возила во земјата да бидат заменети со електричен до 2032 година. - Ќе видиме јасно поместување на фокусот кон електричните автомобили. Тоа е потпомогнато од законодавството, па индустријата на електричните автомобили веќе е нешто вообичаено - коментира Вилко Старк, потпретседател за стратешко планирање на „Дајмлер“. Оваа компанија ...
| | веќе видена | слични

Во следните осум денови, низ питорескните предели во Швајцарија се вози седмото издание на „Вејв Трофи“, најголемо рели со електрични автомобили во светот. Тука нема победници, целта е да се докаже дека електричниот погон е целосно применлив во секојдневието. Сопственици на автомобили, мотоцикли и велосипеди со електричен погон, до 17-ти јуни ќе возат по етапата на седмото „Вејв Трофи“ , најголемото рели посветено на погонот на струја. Вкупно 110 тимови од десет држави ќе извозат 1.600 километри низ најубавите предели во Швајцарија. За полнење на батериите се користи исклучиво енергија од стопроцентно обновливи извори, односно од енергијата на сонцето, ветрот, водата и од биомасата. Изјавата на Норвежанецот Роберт Кристенсен најдобро говори за ентузијазмот на учесниците: „Вејв е можност да се посетат места што никогаш не би ги посетиле и да се запознат луѓе што никогаш не би ги запознале“. Кристенсен веќе четврта година учествува на релито. Рели со електрични автомобили: Дружење, авантура и забава за сите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Си-Ен-Ен – АтлантаМарк Твен еднаш рекол: „Не постои нешто такво како нова идеја. Тоа е неможно. Едноставно, земаме куп стари идеи и ги ставаме во еден вид на ментален калеидоскоп. Ги завртуваме и тоа создава нови и интересни комбинации“.Ќе ви простиме ако си помислите дека автомобилската индустрија се престрои за да ја провери теоријата на познатиот писател. Минатата недела, Бе-Ем-Ве го искористи престижниот настан Конкур Д елеганс на езерото Комо во Италија за да навести концепт за својата претстојна серија 8 – враќање на знакот кој последен пат бил користен пред повеќе од 17 години.Оживување на архивитеИскрено кажано, повторното раѓање на серијата 8 навистина е оживување на овој сегмент со кој големиот купе со две врати се води на повисока скала за да се отвори простор за сегашната серија 6 да стане нешто друго.Но ова не е првпат германскиот автпрпоизводител да се нурне во архивите по „нова идеја“.Тие потрошија милијарди долари за повторно да го оживеат брендот Мини, ги искрчкаа остатоците кои го направија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дали Германците се навистина „многу, многу лоши“, како што тврди претседателот на САД кога говори за германскиот извоз на автомобили? Трамп ја заобиколува вистината и не споменува дека Германците произведуваат во САД „Погледнете ги само тие милиони автомобили кои Германците ги продаваат во САД. Страшно! Но, ние ќе го сопреме тоа“, изјави Доналд Трамп неодамна по средбата со претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Туск. Германската автомобилска индустрија засега не реагира. А вистината е следната: германските автомобилски компании во своите американски погони минатата година произвеле 850 илјади автомобили, што е четири пати повеќе отколку во 2009. Од таа бројка, само две петини се продаваат во САД, а останатото е извоз. Значи, германските компании извезуваат половина мипион автомобили од своите погони во САД. Германската индустрија на автомобили заедно со набавувачите, во САД вработува повеќе од 100 илјади луѓе. „Најголем извозник на автомобили од САД не ...
| | веќе видена | слични

Бројот на електрифицирани возила се искачил на два милиони минатата година, откако беше речиси непостоечки пред пет години. Минатата година, регистрациите на plug-in хибриди и целосно електрични возила се зголемиле за 60 отсто во однос на претходната година. Сепак, и покрај брзиот раст, пазарот на електрични возила се уште претставуваат само 0,2 отсто од вкупниот број. Овој тип на возила сеуште е присутен само во ограничен број на земји. На глобално ниво, 95 отсто од овој тип на автомобили се во само десет земји: Кина, САД, Јапонија, Канада, Норвешка, Велика Британија, Франција, Германија, Холандија и Шведска. „Кина е далеку најголемиот пазар на електрични автомобили, а тоа важи и за 40 отсто од глобалната продажба на овој тип, дури и двојно повеќе во споредба со САД“, се вели во извештајот на IEA. „Никој не може да негира дека пазарот на електрични возила во голема мера зависи од политичката средина“. Програмата која треба да биде спроведена од страна на голем број на земји, наречена Electric Vehicle ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште потрагично е што ова го претставуваат како успех, а не капитулација на правната држава. Досега пред обвинител требаше да бидат изведени и Кики и Фрики и ...
сите 399 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 379 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 211 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 81 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

До крајот на годината соларен полнач во кругот на Општина Чаир

Од:
До кого (е-маил):
Порака: