Црна Гора ќе ги затвора борците што се приклучуваат на војни во странство

Црногорскиот парламент се очекува да усвои закон со кој ќе се воведат казни за граѓаните кои учествуваат во странски вооружени конфликти. Стотици луѓе од Балканот им се приклучија на бунтовничките борци во Сирија. [АФП] Пратениците во Црна Гора преземаат чекори како одговор на извештаите за балканските Муслимани што се борат на Блискиот Исток. Зоран Миљаниќ, член на парламентот од опозицискиот Демократски фронт, предложи амандман на кривичниот законик кој бара „сите што обезбедуваат обука, учествуваат на обука, финансираат и регрутираат државјани на Црна Гора за учество во странски боишта како дел од паравоени и терористички организации да бидат казнети со затворска казна“. „Сите земји во регионот имаат слични закони“, рече Миљаниќ за SETimes . „Оние кои одат на боиштата ќе бидат казнети со затворска казна во траење до пет години, а оние кои регрутираат борци ќе бидат казнети со затворска казна од пет до десет години. Луѓето кои се враќаат од боиштата се темпирана бомба за нашата земја. Ова е сега глобална ...
| | веќе видена | слични

Според „Зидојче цајтунг“, во листата на балкански земји што извезуваат доброволци на фронтовите на Блискиот Исток, Македонија е на самото дно. Најмногу доброволци, според весникот, на Блискиот Исток има Босна, или точно 340, веднаш потоа доаѓаат Косово со 150, Албанија со 140, Србија и Црна Гора со по 30 доброволци и на крајот е Македонија со 20 муџахедини Последниве месеци, судејќи по бројот на објавени текстови по медиумите и по масовноста на споделените информации по социјалните мрежи, се чини дека домашната јавност, како никогаш досега во својата историја, е преокупирана со случувањата на Блискиот Исток и како тие влијаат врз безбедноста на нашиот регион и на земјава. Сето ова интересирање за случувањата што се многу подалеку од Балканот од страна на обичниот македонски граѓанин е многу разбирливо, бидејќи никој не може да остане рамнодушен по неодамна публикуваната информација од страна на МНР, која велеше дека и ние (Македонија) како земја официјално сме станале составен дел од меѓународната коалиција ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Не можеме да дадеме бројка бидејќи никој во светот нема таква евиденција. Бројките што се споменуваат во јавноста се повеќе проценки на безбедносните служби врз основа на разменетите информации, меѓутоа никој не може да тврди дека тоа е прецизна бројка која произлегува од некаква евиденција бидејќи таква евиденција никаде не се води. Вака одговори министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на денешната прес-конференција на новинарско прашање дали постои некаква бројка на државјани на Република Македонија кои се членови на некои терористички групи или војуваат на некои од кризните жаришта. - Ниту една држава во светот нема прецизна евиденција на број лица кои заминале со таква цел, затоа што практично ниту едно од овие лица јасно не ја декларира намерата на заминување. Најчесто заминуваат под превезот на друг тип ангажман, па дури и туристички патувања, а потоа се инволвираат во воени, паравоени или параполициски формации во кризните жаришта, појасни Јанкулоска. Единствената бројка за која со ...
| | веќе видена | слични

Ниту Македонија ниту која било земја во светот може да даде точна бројка колку лица заминуваат на боиштата на Блискиот Исток. Бројките што се споменуваат во јавноста се повеќе процени на безбедносните служби врз основа на разменетите информации, меѓутоа, никој не може да тврди дека тоа е прецизна бројка која произлегува од некаква евиденција бидејќи таква евиденција никаде не се води, рече министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. - Ниту една држава во светот нема прецизна евиденција на бројот на лицата што заминале со таква цел затоа што практично ниту едно од овие лица јасно не ја декларира намерата на заминување. Најчесто заминуваат под превезот на друг тип ангажман, па дури и туристички патувања, а потоа се инволвираат во воени, паравоени или параполициски формации во кризните жаришта - појасни Јанкулоска. Меѓутоа, истакна таа, самиот факт што Македонија се придружи на групата земји кои имаат строга регулатива во однос на овие прашања, на институциите им дава дополнителна алатка за детектирање ...
| | веќе видена | слични

Вака одговори министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на денешната прес-конференција на новинарско прашање дали постои некаква бројка на државјани на Република Македонија кои се членови на некои терористички групи или војуваат на некои од кризните жаришта. - Ниту една држава во светот нема прецизна евиденција на број  лица кои заминале со таква цел, затоа што практично ниту едно од овие лица јасно не ја декларира намерата на заминување. Најчесто заминуваат  под превезот на друг  тип ангажман, па дури и туристички патувања, а потоа се инволвираат во воени, паравоени или параполициски формации во кризните жаришта, појасни Јанкулоска. Единствената бројка за која со сигурност може која било држава да зборува, вклучувајќи ја и Реублика Македонија, потенцира таа, е бројката на лица за кои има информација дека се државјани на Република Македонија, а загинале на боиштата во кризните реигони. Меѓутоа, истакна Јанкулоска, самиот факт што Република Македонија се придружи на групата земји кои ...
| | веќе видена | слични

Не можеме да дадеме бројка, бидејќи никој во светот нема таква евиденција за лицата кои заминале на кризните жаршта, изјави министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на денешната прес-конференција. Бројките што се споменуваат во јавноста се повеќе проценки на безбедносните служби врз основа на разменетите информации, меѓутоа никој не може да тврди дека тоа е прецизна бројка која произлегува од некаква евиденција, бидејќи таква евиденција никаде не се води, вели Јанкулоска. Единствената бројка за која со сигурност може која било држава да зборува, вклучувајќи ја и Република Македонија, потенцира таа, е бројката на лица за кои има информација дека се државјани на Македонија, а загинале на боиштата во кризните реигони.
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 155 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црна Гора ќе ги затвора борците што се приклучуваат на војни во странство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: