Бризбејн: Нишикори победи дури во 10-тото финале!

Новата година конечно му донесе радост на Јапонскиот тенисер Кеј Нишикори и триумф на турнирот во Бризбејн. Нишикорис со 2-1 во сетови славеше во финалето против Данил Медведев што е негова прва титула од февруари 2016-тата година. Интересно Јапонецот оттогаш играше дури 9 финалиња и сите ги загуби а по проблемите со повредите падна дури на 35. Место на АТП листата. Со игрите во Бризбејн Нишикори потврди дека е во одлична форма и без проблеми стигна до финалето на турнирот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Само 79 минути му беа потребни на Тенис Сандгрен за да го надигра Камерон Нори во финалето на „ЕјБиСи Класик“ во Оукленд. Американецот го совлада британскиот противник со 6-4 6-2 и со тоа ја освои својата прва титула! Досега 63-тиот во светот играше само едно финале – во Хјустон во 2018. Во Оуклeнд тој ги отстрани Максимилијан Мартерер, Марко Чекинато, Леонардо Мајер и Филип Колшрајбер пред да се справи беспрекорно со Нори и да триумфира со трофејот. Ова беше трета победа на Сандгрен над Британецот од вкупно 7 натпревари меѓу нив, со што го спречи Нори исто така да ја освои првата титула во своето прво финале. Американецот освои 76 отсто од поените на прв сервис и направи 17 неизнудени грешки при 29 за противникот. – Немам зборови. Многу работа, многу тренинзи, многу жртви се прават само за да се стигне до финишот. И да победам таму … немам зборови, рече возбудениот Сандгрен, кој играше четвртфинале на Австралија Опен 2018 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Богатата лепеза на игри е достапна за обложувачите и денес. Специјалот на Sport Life содржи два ракометни спектакли преку кои може да се дојде до добивка, ...
сите 428 | | | веќе видена

Три лица се полесно повредени во сообраќајка што утрово околу 8 часот се случи пред велешкото село Иванковци, наспроти гробиштата. Повредените со возило на ...
сите 194 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 281 | | | веќе видена

„Криминалот е заштитен знак на СДСМ, а криминалците си помагаат едни на други.Лица поврзани со СДСМ осомничени за тежок криминал, наместо да се соочат со ...
сите 218 | | | веќе видена

Португалија е најпријатното изненадување на овој европски шампионат, земјата во која фудбалот отсекогаш бил број 1 сега има нови спортски херои. Квинтана, ...
сите 178 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бризбејн: Нишикори победи дури во 10-тото финале!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: