Вести - свет

Германија ќе забрани бурки за јавните службеници Долниот дом на германскиот парламент го одобри нацрт-законот со кој на сите јавни службеници, војници и судии им се забранува носење бурка на работа. Бундестагот го усвои нацрт-законот во четвртокот, а овој потег уследи по повиците од страна на германската канцеларка Ангела Меркел во декември дека „секаде каде што е законски можно“ ќе се забрани носење на муслиманската бурка. Уште една ограда за запирање на мигрантите Унгарија ја заврши втората ограда по должина на границата со Србија, соопшти премиерот Виктор Орбан. Втората ограда на границата има должина од 155 километри и височина од три метри и е во состојба да запре секакво трупање на луѓето, посочи тој. Орбан, исто така, кажа дека Европската Унија не треба да е многу критична кон Турција, откако самата изјави дека многу смета на соработката со Анкара за запирање на мигрантските приливи кон Европа, пренесоа британските медиуми. Ердоган се враќа на чело на владејачката АКП „Враќањето на Ердоган е на 21 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Конзервативната партија на британската премиерка Тереза Меј победи на локалните избори одржани во четвртокот, додека опозициските лабуристи, UKIP и либералните демократи освоија помалку советнички места отколку на претходните избори, покажаа првичните резултати објавени во петокот. По околу петтина од објавените резултати, конзерватиците освоиле стотина нови места во локалните совети, лабуристите загубиле 60 места, а антиевропската UKIP го загубила сите 30 места коишто ги освои на претходноте локални избори. Изборите беа одржани за околу пет илјади советници во Англија, Велс и Шкотска, за 88 во вкупно 419 локални совети, а резултите се сметаат за важен показател за расположението на британските гласачи во пресрет на парламентарните избори кои се закажани за 6 јуни. Станува збор за прв голем тест за премиерката Тереза Меј, во атмофера на тензии со Брисел во врска со истапувањето на Велика Британија од Европската унија. Парламентарните избори ќе се одржат речиси една година по историскиот референдум од 23 ...
| | веќе видена | слични

Британската премиерка Тереза Меј ја ескалира војната на зборови со Брисел, обвинувајќи ја ЕУ дека намерно предизвикува тензии за да влијае врз резултатите на предвремените избори во Британија. Меј обвинува дека „некои во Брисел“ упатуваат закани до Британија и дека Унијата ја заострува позицијата кон земјата, обидувајќи се да влијае врз изборите. Ваквите тврдења наидоа на остри критики кај британските партии и медиуми, кои сметаат дека обвинувањата се партиски игри на Меј за изборни цели. Од друга страна, Европската комисија се обиде да ги намали тензиите, порачувајќи дека британската премиерка е „импресивна жена и преговарачка“, пренесуваат светските медиуми. - Претседателот Јункер ја смета Меј за импресивна жена и за импресивна преговарачка. Она за што тие двајцата не се согласуваат е дека брегзит треба да се прогласи за успех - изјави Мартин Селмајер, шефот на кабинетот на претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер.Селмајер објасни дека за првиот човек на ЕК брегзит не е успех, затоа што е тажен настан, бидејќи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Делумни локални избори во делови од Велика Британија. Во делови од Англија, Велс и Шкотска денеска се одржуваат локални избори за нови членови во општинските совети, како и за градоначалници во неколку градски центри. А британската премиерка Тереза Меј ги обвини „европските политичари, ЕУ и медиумите во Европа“ дека и се закануваат на велика Британија во обид да влијаат врз резултатот од претстојните парламентарни избори во земјата. Меј изјави дека „бирократите во Брисел и некои во ЕУ“ посакуваат неуспех на преговорите за Брегзит. Засега нема јавни реакции за последниот остар напад на Меј врз ЕУ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер има високо мислење за британскат премиерка Тереза Меј, изјави шеф на Кабинетот на првиот човек на Еврокомисијата, Мартин Селмајер. – Претседателот Јункер ја смета Меј за импресивна жена и за импресивен преговарач. Она за што тие двајцата не се согласуваат е дека Брегзит треба да се прогласи за успех, рече Селмајер. Зборувајќи во името на Јункер, тој објасни дека за претседателот на Европската комисија, Брегзит не е успех, затоа што е тажен настан, бидејќи една досегашна земја членка ја напушта Унијата. Реакцијата на шефот на кабинетот на Јункер претставува единствен одговор на официјален Брисел на заканата на Меј изречена минатата недела дека претседателот на Европската комисија допрва ќе открие колку таа може да биде „опасно тешка жена“. Оттогаш трае расправијата проследена со невообичаено остра и груба реторика меѓу Лондон и Брисел и покрај настојувањата на двете страни да се смират тензиите и да се обезбеди мирен старт на преговорите за Брегзит. Мината ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Британската премиерка Тереза Меј ги обвини „европските политичари, ЕУ и медиумите во Европа“ дека и се закануваат на Велика Британија во обид да влијаат врз резултатот од претстојните парламентарни избори во земјата Меј изјави дека „бирократите во Брисел и некои во ЕУ“ посакуваат неуспех на преговорите за Брегзит. Според британската премиерка, која се наоаѓа во екот на предизборната кампања, настаните од изминатите неколку дена покажале колку тешки и тврди ќе бидат преговорите за „британско-европското раздружување“. Таа ги обвини, како што рече, „континенталните весници“ дека сосема погрешно ја претставуваат британската преговарачка позиција и тврди дека ЕУ ја „заострува својата позиција“ кон Велика Британија. Според Меј, сето тоа се правело намерно пред предвремените избори од 8 јуни, за да се влијае врз резултатите. Остриот напад врз ЕУ и Брисел и сериозните обвинувања, дури и за весниците, доаѓа и покрај неколкуте нејзини поранешни јавно изречени заложби за создавање конструктивна атмосфера ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Локални избори се одржуваат во Велика Британија, кои претставуваат прв изборен тест за премиерката Тереза Меј, која го заостри својот став кон Брегзит, на само неколку недели од клучните општи избори. Изборните места беа отворени во четврток наутро, во 07 часот, а ќе бидат затворени во 22 часот. Резултатите од „трката“ за речиси 5.000 места во локалните совети во Англија, Шкотска и Велс, како и за осум метрополитенски градоначалнички позиции, се очекуваат в петок, пренесува AFP. За време на денешното гласање внимателно ќе се следи рејтингот на Конзервативната партија на Меј, за која анкетите навестуваат дека е на пат кон триумфална победа на парламентарните избори закажани за 8 јуни. Но, експертите предупредуваат дека резултатите на локалните избори не треба да се сметаат за навестување на резултатот на парламентарните избори. Меј пред две недели неочекувано распиша општи избори во јуни, за да го зајакне својот мандат на почетокот на преговорите за Брегзит.
| | веќе видена | слични
4 копии

Првата министерка на Шкотска и лидерка на Шкотската национална партија (СНП), Никола Старџен ја обвини британската премиерка Тереза Меј дека создава „отровна атмосфера“ пред почетокот на преговорите за Брегзит. Во реакцијата на обвинувањата на британската премиерка кон ЕУ, за тоа дека Брисел наводно се меша во изборите во Велика Британија, Старџен тврди дека станува збор за „крајно неодговорно“ однесување. - На Британија сега и е потребен успешен Брегзит, колку што е можно повеќе, а наместо тоа премиерката Меј создава атмосфера полна со отров и расправии, што го прави само за свои партиски потреби, рече Старџен во Единбург. Според шкотската прва министерка, самото закажување на предвремените избори во „невреме“ и пред почетокот на преговорите за Брегзит, претставува одлука мотивирана исклучиво за потребите на Конзервативната партија. - Сегашното гласање за нов Парламент, коа е потребен договор за преговрите за Брегзит, не е во интерес на државата, а кога на тоа ќе се додаде и една ваква воинствена кампања од ...
| | веќе видена | слични

Во реакцијата на обвинувањата на британската премиерка кон ЕУ, за тоа дека Брисел наводно се меша во изборите во Велика Британија, Старџен тврди дека станува збор за „крајно неодговорно“ однесување. – На Британија сега и е потребен успешен Брегзит, колку што е можно повеќе, а наместо тоа премиерката Меј создава атмосфера полна со отров и расправии, што го прави само за свои партиски потреби, рече Старџен во Единбург. Според шкотската прва министерка, самото закажување на предвремените избори во „невреме“ и пред почетокот на преговорите за Брегзит, претставува одлука мотивирана исклучиво за потребите на Конзервативната партија. – Сегашното гласање за нов Парламент, коа е потребен договор за преговрите за Брегзит, не е во интерес на државата, а кога на тоа ќе се додаде и една ваква воинствена кампања од страна на лидерката на ториевците, тогаш е јасно дека најновиве случувања се целосно во спротивност со интересите на Британија, смета Старџен. Меј покрена остра и „недипломатска“ расправија со ЕУ и со ...
| | веќе видена | слични

Премиерката на Обединетото Кралство, смета дека европските политичари од ЕУ и медиумите, вршат влијание врз Британците за претстојните парламентарни избори кои таа ги побара. Меј изјави дека „бирократите во Брисел и некои во ЕУ“ посакуваат неуспех на преговорите за Брегзит. Таа ги обвини, како што рече, „континенталните весници“ дека сосема погрешно ја претставуваат британската преговарачка позиција и тврди дека ЕУ ја „заострува својата позиција“ кон Велика Британија. Според Меј, сето тоа се правело намерно пред предвремените избори од 8 јуни, за да се влијае врз резултатите. Во вторникот Меј во изјава за Би-Би-Си му се закани на претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер дека „ќе види колку страшна жена“ таа може да биде, откако некои германски медиуми објавија дека тој претходно рекол оти таа „живее во некоја друга галаксија“. Ваквата реакција на Меј, дојде откако висок функционер на нејзината Конзервативна партија изјави дека и за Велика Британија и за ЕУ е подобро да се „спушти тензијата“ и да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева го отворила боледувањето на 16 јуни, а известување за истото пристигнало денеска во Специјалното јавно обвинителство, тврдат од таму.и велат дека ...
сите 567 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена

Адвокатот Александар Тортевски вели дека криминалот не смее да остане несанкциониран и сите предмети што ги почна СЈО треба да ги продолжи одделението за ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вести - свет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: