Ванеса Меј приреди редок спој на класика, џез и техно

Необичен спој од класика, техно, џез, па дури и фламенго беше дел од репортоарот на мега популарната виолинистка Ванеса Меј која синока со својот спектакуларен концерт во Вип Арена "Борис Трајковски" во Скопје за првпат се претстави пред македонската публика. Со бројните хит-мелодии, испреплетни со гитара и тапани, а во кој виолината е главен инструмент, симпатичната и харизматична Меј приреди ретко дожувување на скопската публика. На сцената таа се појави со петнаесетина музичари, меѓу кои беше и дел од ансамблот на Македонската филхармонија. Ја придружуваше нејзиниот бенд составен од музичари кои свиреа на гитари, тапани, клавијатури. Годинава ова е нејзин единствен концерт во регионот.Концертот е во организација на "Прагма Продукција", а е поддржан од Министерството за култура на Република Македонија и Македонската филхармонија. Нејзиното целосно име е Ванеса Меј Венкорн Николсон. Атрактивната и популарна Меј некогаш била нарекувана "чудо од дете", а сега е една од најпознатите виолинистки на сите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Велика Британија е подготвена да ги напушти преговорите со Европската унија за излегувањето од неа дури и без постигнување на договор, рекол британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис, пренесуваат светските агенции. Разговорит околу новиот однос и трговскиот договор на Британија со ЕУ почнуваат во јуни, односно една година откако Британците се изјаснија за излегување од Унијата. Аналитичарите потсетуваатдека британскиот премиер Тереза Меј, поради загриженоста дека некои од останатите членки ќе сакаат да ја казнат Британија поради излегувањето, навела дека доколку не го добие посакуваниот договор со Брисел, тогаш ќе се повлече без никаков договор. Оваа заканата на Меј наиде на критики од страна на нејзините политички ривали, пред одржувањето на парламентарните избори на 8 јуни, бидејќи на тој начин се создава непотребна опасност по економијата и се завзема потенцјално штетен став во преговорите со ЕУ. Дејвис рекол дека Британија е „подготвена да ја исполни оваа закана“. „Нам не ни е потребно само да ...
| | веќе видена | слични

Европските министри ќе му дадат мандат на својот преговарачки тим за Брегзит. Упатствата за водење на преговорите по излегувањето на Велика Британија од ЕУ веќе се усогласени со главните градови и денес само формално треба да се заверат со потпис на министрите. На денешната средба ќе биде изгласан и официјален мандат на главниот преговарач Мишел Барние, Французинот избран од Европската комисија. По денешната седница ќе се исполнети сите правни барања за започнување на преговорите, кои ќе продолжат помалку од 2 години, соопштува AFP. Позициите влијаат само на првиот дел од преговорите во кои 27-те земји инсистираат од Велика Британија да ги гарантира социјалните права и статусот на европските граѓани на Островот, да се согласи да плати финансиски обврски кон буџетот на Унијата, преземени како полноправна членка и да го разјасни прашањето со границата меѓу Северна Ирска и Ирска. Само по договор по овие три теми, ЕУ ќе започне да дискутира со Британците за идните односи по Брегзит. Ако Велика Британија го ...
| | веќе видена | слични

Брисел мора да ја плати својата „сметка по Брегзит“ вредна милијарди фунти, за откуп на британскиот удел во Европската инвестициска банка и други заеднички проекти, изјави Тереза ​​Мејво интервју за „The ​​Sunday Telegraph“. Според британската премиерка „парите платени во минатото“ од Кралството треба да бидат одбиени од крајната сметка. Таа смета дека Велика Британија има финансиски „права“, кои треба да бидат почитувани за време на преговорите за плаќањата, но има и „обврски“ кон заедницата, која ја напушта. Позицијата на Меј е јасно отфрлање на цврстите барања на некои земји од Европската унија, според кои Кралството не може да бара враќање на нејзините удели од европските средства. Според информациите кои доаѓаат од Брисел, се очекува преговарачите од страна на ЕУ да побараат сума меѓу 60 и 100 милијарди евра од Велика Британија за покривање на веќе договорените, но неисполнети плаќања.
| | веќе видена | слични

Преговорите за Брегзит нема да почнат пред средината на јуни, тврди главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, кој очекува попријатна атмосфера по изборите во Велика Британија во процесот за постигнување на договор. Од Европската Комисија наведуваат дека на 22 мај Брисел мора да ги заврши подготвките за преговорите со Лондон каде што на 8 јуни ќе се бира нов парламентарен состав. Барние кој ќе преговара во името на 27 земји-членки, смета дека едно од најтешките прашања во преговорите ќе биде исплатата на сите финансиски обврски на Лондон.
| | веќе видена | слични
3 копии

Завршија деновите кога Велика Британија даваше огромни донации на Европската унија, но можеби ќе има специфични програми на ЕУ во кои Британија би сакала да учествува, изјави денеска британската премиерка Тереза Меј. Меј исто така верува дека е неопходно да се постигне согласност во врска со условите од идното британско партнерство со ЕУ, во текот на наредните две години, време, кое е наведено со членот 50 за излез од европскиот блок.
| | веќе видена | слични
2 копии

"Облечена во долг шарен фустан со сребрен ремен на половината и патики на нозете, Ванеса изгледаше како сирена, а на сцената ја придружуваа 15-ина музичари меѓу кои и дел од ансамблот на Македонската филхармонија. Под нејзино менторство, со виолината во рака ги поведе сите на неповторливо музичко патување, несебично давајќи го максимумот и распостилајќи го сиот свој талент". Ванеса Меј навистина е чудо! Епитетот кој го има од својата 6-та година го носи сосема заслужно, а доказ за тоа е нејзиниот затсиноќешен концерт кој го одржа во ВИП арената "Борис Трајковски" во Скопје. Добро вечер, многу се радувам што вечерва сум тука", беа зборовите со кои светски познатата виолинистка ја отвори дружбата, а за пофалба беше гестот што се потруди ова да го каже на македонски јазик, па на тој начин дополнително ги освои симпатиите на публиката која од почеток до крај не трепна и со воодушевување го следеше секое нејзино движење на сцената. Облечена во долг шарен фустан, со сребрен ремен на половината и патики на нозете, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ванеса Меј приреди редок спој на класика, џез и техно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: