Конференција за Либија во Лондон

Либиски герилци на патот меѓу Рас Лануф и Сирта Делегатите од дузина земји се собираат во Лондон на конференција за иднината на Либија. Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг рече дека сака полковникот Гадафи да се откаже од власта и да се соочи со Меѓународниот кривичен суд. Хејг настојуваше дека сепак она што ќе се случи со полковникот Гадафи зависи од самите Либијци. Тој рече дека арапските земји ќе бидат добро претставени на лондонската средба и дека поширокиот свет се здружува околу Либија, а не само западните сили. Хејг и американскиот државен секретар Хилари Клинтон се сретнаа со претставник на либиската опозиција во Лондон, иако бунтовниците нема да присуствуваат на самата конференција. Претходно, американскиот претседател Обама рече дека проширувањето на воената мисија во Либија преку заштитата на цивилите, кое би вклучило смена на режимот, би било грешка бидејќи би ја разделило коалицијата. Обама рече ...
| | веќе видена | слични

Командантот на НАТО во Европа предупреди дека постојат индикации за инфилтрираност на припадници на Ал каеда и на Хезболах во редовите на либиската опозиција Либија Британија и САД сериозно ја разгледуваат можноста за вооружување на либиските бунтовници, за да можат да дадат поголем отпор на нападите на надмоќните сили лојални на Моамер Гадафи, пренесуваат светските медиуми. Во говорот пред британскиот парламент, премиерот Дејвид Камерон изјавил дека не ја исклучува можноста за испорака на оружје на опозицијата во Либија, која тешко ги издржува ракетните и оклопните напади на Гадафи. Според Камерон, Британија сé уште не донела одлука за вооружување на либиската опозиција. Американскиот претседател Барак Обама, во интервју за три телевизии, нагласил дека е отворен за идејата за испорака на оружје на бунтовниците, кои вчера, според Ројтерс, ја загубија контролата врз градот Рас Лануф, кој важи за значаен нафтен стратегиски центар. Западните медиуми јавуваат дека бунтовниците биле принудени да се повлечат ...
| | веќе видена | слични

Жесток оган од артилеријата и ракетните фрлачи на силите на Моамер Гадафи ги принуди либиските бунтовници итно и брзо да се повлекуваат кон исток, оставајќи ги зад себе нафтените центри и населените места врз кои воспоставија контрола во изминатата недела. Во блиц-контраофанзивата, силите на Гадафи вчера ги зазедоа стратегиските нафтени центри Ес Сидер и Рас Лануф и попладнето напредуваа кон крајбрежниот град Брега, каде што исто така има нафтен терминал. Репортерот на Ројтерс попладнето јави дека бунтовниците веќе заминуваат и од Брега и со камиончиња се повлекуваат на исток кон градот Аџдабијах. - Одиме во Аџдабијах. Таму ќе се собереме и, со Божја помош, уште денеска ќе тргнеме назад кон Брега - му довикнал на репортерот на Ројтерс еден бунтовник качен во камионче. Уште кога завчера бунтовничките сили влетаа во добро организирана заседа, аналитичарите укажаа дека единиците под команда на Гадафи се далеку подобро организирани, опремени и обучени за граѓанската војна. Војската ја постави заседата пред ...
| | веќе видена | слични

ТРИПОЛИ - Либиските бунтовници вчера се повлекоа од градот Рас Лануф, богат со нафта, по жестокото бомбардирање од силите на Моамер Гадафи, што ја покажа нивната слабост дека без воздушните напади од западните сили не може да ја задржат предноста на нивна страна. Брзиот пораз дојде само два дена откако бунтовниците се движеа кон запад покрај важниот крајбрежен пат во жесток прогон на владините сили, кои претрпеа загуба на тенкови и артилериско орудие во петдневната воздушна кампања врз градот Аџдабија. Силите на Гадафи прво го фатија во заседа конвојот на бунтовниците, надвор од родниот град на лидерот Сирт, потоа ги опколија во пустината, маневар кој бара дисциплина што во целост недостига кај конфузните бунтовнички сили. Во офанзивата владините тенкови и артилериски орудија извршија жестоко бомбардирање на градовите и населените места што по правило ги принудува бунтовниците брзо да бегаат. Таа тактика изгледа повторно се покажа како успешна и во Рас Лануф, на 375 км источно од главниот град Триполи. Без ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Триполи, 31 март 2011 (МИА) - Либиските бунтовнички сили започнаа денеска да се враќаат во градот Брега откако вчера го напуштија пред пристигнувањето на силите лојални на либискиот водач Моамер Гадафи, јави телевизијата Ал Арабија. Силите на Гадафи вчера брзо напредуваа кон исток, кон упориштето на опозицијата Бенгази, откако бунтовниците го напуштија и градот Аџдабија, североисточно од Брега, на околу 150 километри од Бенгази. Во меѓу време, претставници на опозицијата во јужниот град Куфра соопштија дека војници од елитната либиска бригада „Хамис“ им се приклучиле на бунтовничките сили. Бригадата која се смета за една од најдобро обучените и военоспособни делови на либиската армија, го носи името на својот командант и син на лидерот Моамер Гадафи, Хамис Гадафи.
| | веќе видена | слични

Бунтовниците во источна Либија денеска мораа да се повлекуваат од своите позиции и да бегаат назад кон исток бидејќи се соочија со силен артилериски напад од тенкови и тешка артилерија од страна на владините сили лојални на лидерот Моамер Гадафи. Го загубија и градот Рас Лануф. Повлекувањето на антивладиите сили доаѓа веднаш по вчерашната меѓународна конференција во Лондон на која беше одлучено да се формира контакт група, вклучувајќи ги и арапските држави која ќе треба да ги координира напорите за помош на Либија по ерата на Гадафи. На конференцијата, Британија и Италија предложија и политички договор за надминување на кризата во Либија, што вклучува итно склучување примирје, егзил на Гадафи во некоја земја и дијалог меѓу бунтовниците и племенските претставници. Вашингтон најавува дека не ја отфрла можноста да почне да ги вооружува бунтовниците.
| | веќе видена | слични
4 копии

Силите лојални на режимот на Моамер Гадафи го презедоа утрово градот Рас Лануф, каде се наоѓа и еден од најголемите нафтени комплекси во Либија. Бунтовниците биле принудени да се упатат на исток кон градот Брега. Според западните медиуми, борби меѓу бунтовниците и владините сили се водат во реонот меѓу Рас Лануф и Бин Џавад. Рас Лануф беше заземен од бунтовниците на 27 март, но нивното приближување кон запад беше спречено во последните два дена. Градот се наоѓа на 370 километри западно од Бенгази и на 210 километри од стратешкиот град Аџдабија, кој на 26 март исто така беше заземен од бунтовниците. Со помош на воздушните напади од страна на меѓународните коалициски сили врз владините трупи, бунтовниците ја презедоа контролата и врз градот Брега, на 80 километри западно од Аџдабија.
| | веќе видена | слични

Сирте, 30 март - Бунтовниците во источна Либија денеска морале да се повлекуваат од своите позиции, бидејќи биле изложени на артилериски напад од тенкови и тешка артилерија, јавуваат агенциите. Бунтовниците велат дека се надевале дека воздушните напади на западните сили ќе ги онеспособат силите на Моамер Гадафи во тој дел од Либија, но во изминатата ноќ тоа не се случило. Вчера буновниците напредувале околу 100 километри кон градот Сирте, но биле запрени а денеска морале да се повлекуваат. Currently 0/5 Stars. 1 2 3 4 5 No votes have been cast!
| | веќе видена | слични

ВО БЛИЗИНА НА БИН ЏАВАД - Силите на Моамер ел Гадафи истрелаа жесток оган врз либиските бунтовници на патот источно од родниот град на либискиот лидер во текот на ноќта, потиснувајќи ги кон Бин Џавад. Тие се обидуваа да заземат неколку нафтени градови на крајбрежјето откако започнаа воздушните напади на западните сили. Но, нивниот напад на запад наиде на отпор кога се приближија до Сирт. Десетици бунтовници и цивили беа собрани во пик-ап и други возила во близина на Бин Џавад, околу 150 километри од Сирт. „Ова е проблематичен пат“, рече 28-годишниот офицер на бунтовниците, Хамад ал-Авани, одговорен за групата. „Вчера бевме погодени од Гадафи, затоа се повлековме“. (Ројтерс)
| | веќе видена | слични

"Силите лојални на Моамер Гадафи, го спречија брзото напредување на бунтовниците кон градот Сирт. Тие беа принудени на панично бегство после некоку часовното тенковско гранатирање. Собраните борци на опозицијата вчера бараа помош од западните земји додека бегаа од своитте позиции околу градот Бин Џавад, каде беа постојано бомбадирани со артилериски оган. Според очевидци нападите биле најжестоки до сега, а некои од бунтовниците извикувале „Саркози каде си“, мислејќи на францускиот председател Никола Саркози, еден од најистакнатите поборници за користење на воздушните напади против силите на Гадафи. "
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конференција за Либија во Лондон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: