Британија го блокира предлогот за постојан штаб за безбедност на ЕУ

Велика Британија го блокира предлогот за формирање постојан генералштаб кој ќе одговара за операциите од сферата на одбраната и безбедноста во Европската унија. Според британскиот министер за надворешни работи, Вилијам Хејг, овој генералштаб на ЕУ би ја удвоил структурата на НАТО и претставува непотребен трошок. За време на заседавањето на Советот на ЕУ во Брисел, министрите за надворешни работи го разгледуваа предлогот за постојан оперативен штаб, поднесен од висок претставник за надворешна политика на Унијата, Кетрин Ештон поддржан од Франција и други држави членки на ЕУ. Хејг изјави дека Лондон стави вето на идејата, којашто според европското законодавство треба да биде донесена едногласно од членките на ЕУ. „Покажав недвосмислено, дека Велика Британија не е согласна со ваков постојан оперативен штаб. Нема да се согласиме со неговото формирање сега, а нема да се согласиме и во иднина“, изјави британскиот министер за надворешни работи. Хејг пред новинарите во Брисел појасни дека британската влада се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 419 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 318 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 464 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британија го блокира предлогот за постојан штаб за безбедност на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: