Ѓоковиќ го победи Дел Потро во полуфинале


Новак Ѓоковиќ е првиот финалист на Вимблдон, откако во еден од најдобрите мечеви на овој турнир, во последната деценија, го совлада Хуан Мартин Дел Потро со 3-2 (7:5, 4:6, 7:6, 6:7, 6:3). Мечот траеше четири часа и 43 минути. Ѓоковиќ можеше мечот да го реши во четири сета, но тенисерот број 1 во светот не успеа да реализира две меч топки, по што Аргентинецот, кој го одигра најдобриот меч во кариерата, подобар и од оној во 2009 против Федерер кога го освои УС Опен, освои четири поени во тај брејкот и го однесе мечот во решавачкиот петти сет. Во петтиот сет решавачки беше брејкот кој Ѓоковиќ го направи во седмиот гејм, по што српскиот играч забележа победа за пласман во финалето. „Секогаш кога беше во изгубена положба се враќаше со неверојатни потези. Тој е голем шампион и еден од најдобрите играчи во светот. Кога го загубив четвртиот сет бев разочаран, бидејќи бев блиску до победата“, рече Ѓоковиќ по мечот. Ѓоковиќ имаше 48 неизнудени грешки и 80 винери, наспроти Делпо кој имаше 48 директни поени и 37 ...
| | веќе видена | слични

По 77 години чекање, по 15 премиери и тројца монарси, Британец победи на Вимблдон. Британците не го кријат одушевувањето по големата победа на Енди Мареј на неформалното светско тениско првенство Британските медиуми, без исклучок, му ги посветија насловните страници на историскиот триумф на Енди Мареј на тенискиот турнир во Вимблдон. Мареј го порази актуелниот светски број 1, Србинот Новак Ѓоковиќ, во финалето со 3:0 во сетови. Дневниот печат на островот се натпреварува кој ќе му посвети повеќе простор на Мареј. Дури и весници како Тајмс на осум страници до најситен детал ги опишуваат сите поединости од настапот на шкотскиот тенисер. „Најтешкиот товар е конечно подигнат, на олеснување на целата нација“, пишува весникот за победата на првиот Британец на Вимблдон по славниот Фред Пери во 1936 година. За некои, Мареј е и првиот Британец „во шорцеви“ кој победува на турнирот.Енди Мареј„Мирор“ наоѓа паралела дури и во бројките кои ја следеле победата на Мареј - победа по 77 години чекање, разликата во ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Велика Британија Дејвид Камерон изјави дека Енди Мареј заслужува да биде одликуван со титулата витез, откако вчера го освои Вимблдон. Мареј стана првиот Британец по Фред Пери кој триумфирал на најпрестижниот турнир во светот, откако во финалето го совлада Ѓоковиќ со убедливи 3-0 во сетови. Британскиот тенисер сега е фаворит за титулата најдобар спортист во Британија, но исто така, има големи шанси да се најде на листата за одликувања од страна на Кралицата Елизабета Втора. "Искрено, мислам дека не постои личност која повеќе заслужува да биде витез", изјави премиерот на Велика Британија. Камерон, кој го следеше натпреварот од Кралската ложа на Централниот терен, истакна дека триумфот на Мареј го подигнал духот на целата земја. Ништо чудно од следната година на вториот рекет во светот да му се обраќаат со сер Енди Мареј.
| | веќе видена | слични

Енди Мареј ја прекина 77-годишната клетва кога станува збор за освојување на трофејот на Вимблдон од страна на британски тенисер во машка конкуренција. Името на Фред Пери ќе остане во заборав, Мареј е новиот херој на сите Британци кои во период на просечни настапи на својата фудбалска репрезентација токму во шкотскиот тенисер го најдоа својот најнов спортски идол. Британскиот премиер Дејвид Камерон јавно му честиташе на Мареј, кој добил дури и приватна порака со честитка од страна на британската кралица. „Енди-манијата“ оди дотаму што веќе се почна и со кампања за најмладиот принц, детето што го очекуваат Принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт Мидлтон, да се крсти токму по тенисерот. „ Се погласно се говори за тоа дека следниот принц ќе биде крстен Енди. Затоа и решивме да го намалиме коефициентот кога станува збор за типувањето на името на детето што го очекуваат Принцот Вилијам и Кејт. Сега тој коефициент изнесува два, што значи дека за една вложена фунта би добиле две кога кралското семејство навистина ...
| | веќе видена | слични

Насловните страни ширум британските пишани медиуми денес беа посветени за еден човек – Енди Мареј.Човекот кој по 77 години стана првиот Британец кој успеа да го освои Вимблдон.- Во атмосфера која потсетуваше на финалето на Олимписките игри од минатото лето, Мареј беше поддржуван од 15.000 навивачи на Централниот терен, додека, пак, илјадници го следеа дуелот на големиот видео бим во близина, а милион ширум земјата – пренесува BBC.Мареј успеа да го совлада првиот светски тенисер со 3:0, по сетови 6:4, 7:5, 6:4, а Гардијан пишува дека Мареј станал првиот Британец кој го освоил Вимбдлон носејќи шорц.- Енди Мареј: Шкотланѓанец, Британец, воопшто не е значајно. Сега тој ни припаѓа на сите нас – пишува Гардијан.Телеграф наведува дека британскиот тенисер бил под казна се до триумфот на Мареј.- Британскиот тенисер беше казнет и чекаше уште откако 18-годишното момче го освои УС Опен. Енди Мареј е шампион на Вимблдон – стои на насловната страна на Телеграф.- Гледајќи го семафорт се стекнува впечаток дека тој тоа го ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Енди Мареј стана нов шампион на Вимблдон по победата на Србинов Новак Ѓоковиќ со 3:0 во сетови односно (6:4;7:5 и6:4) . Британецот го доби мечот за три часа и десет минути игра. Со ова Мареј направи вистински подвиг прекинувајќи го 77 годишниот пост на Британците на овој турнир. Последен Британец со триумф на Вимблдон, пред Мареј беше Фред Пери 1936 година. За Мареј ова е втора Грен Слем титула во кариерата. Во првиот сет Британецот направи еден брејк повеќе од Ѓоковиќ, а решавчкиот момент во сетот беше седмиот гем. Во вториот сет имаше многу повеќе борба и пресврт. Ѓоковиќ почна добро поведе со 4-1, но потоа Мареј го врати гемот загубен на свој сервис, а потоа и во 11.гем направи нов брејк за водство од 6-5 и сетот го заврши со 7-5. Најнеизвесно беше во третиот сет. Мареј поведе со 2-0, Србинот со серија од четири гема врати со водство од 4-2, а потоа Мареј при 5-4 на сервис не искористи три меч и турнир топки, за сепак четврата да ја реализира. Енди Мареј стана нов шампион на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Британскиот тенисер Енди Мареј триумфираше на Вимблдон, откако во финалето го победи првиот рекет во светот Новак Ѓоковиќ со убедливи 3-0 во сетови (6-4, 7-5 и 6-4). Тој е првиот Британец кој по 77 години го освоил трофејот на најпрестижниот Гренд слем. Пред него на овој турнир трофејот го освои Фред Пери во далечната 1936 година. За Британецот ова е втора Гренд слем титула во кариерата, а на најновата АТП листа која излезе денеска Ѓоковиќ и Мареј ги задржаа првата и втората позиција, Ферер за прв пат во кариерата е на третото место, Надал е четврти, додека Федерер падна на петтата позиција. (Крај)
| | веќе видена | слични

Енди Мареј е роден во Глазгов во 1987-та година, а неговиот талент бил откриен уште на 5 годишна возраст од тренерот Леон Смит кој го опишал како „дете со неверојатен натпреварувачки дух". Тој е израснат во малото градче Данблејн во источниот дел на Шкотска. Градчето со само околу осум илјади жители е познато по две работи - Енди Мареј и масакрот во 1996-та година. На 13 март во 1996-та година, 43-годишниот Томас Хамилтон кој бил пријател на фамилијата Мареј, вооружен со 4 пиштоли влегол во училиштето каде што учел 8-годишниот Енди. Лудакот Хамилтон убил 16 ученици и наставничка пред и самиот да се убие, а Енди бил помеѓу децата кои успеале да ги избегнат куршумите во фискултурната сала и во дворот на училиштето. Енди заедно со неговата мајка за прв пат јавно проговоре за масакрот во една документарна емисија на Би-Би-Си пред почетокот на Вимблдон и не можеше да ги сопре своите солзи. Следната година неговите родители се развеле и тој и неговиот брат Џејми се преселиле кај неговиот татко Вил. Неговиот постар ...
| | веќе видена | слични

Освојувачот на 127. издание на Вимблдон, Британецот Енди Мари, изјави дека победата на неговиот домашен грен слем во Лондон е достигнување на врвот во тенисот. Светскиот рекет број два е првиот британски тенисер кој по пауза од 77 години го крена престижниот трофеј на Вимблдон, турнир кој последен пат го освои легендарниот Британец Фред Пери во 1936 година. Мари во денешното големо финале на Вимблдон беше подобар од светскиот рекет број еден, Србинот Новак Ѓоковиќ, со убедливи 3:0 во сетови (6:4, 7:5, 6:4). - Мислам дека победата на Вимблдон е достигнување на врвот во тенисот. Се уште не можам да поверувам дека го сторив тоа. Ова беше многу тежок меч, како на физички така и на психички план. Последниот гејм кој го одигравме со Ѓоковиќ беше најтешкиот во мојата кариера, кога имав три меч топки не знаев како да изреагирам во наредниот поен. Имаше толку многу емоции во тие моменти, - изјави Мари, кој додаде дека голем допринес за неговиот напредок во играта има неговиот личен тренер, Иван Лендл, кој како ...
| | веќе видена | слични

Со овој триумф Мареј стана првиот британски тенисер по пауза од 77 години кој го има освоено овој турнир. Претходно тоа му успеа на Фред Пери во далечната 1936 година. Шкотланѓанецот доминираше во текот на целиот меч и со максимални 3-0 (6:4, 7:5 и 6:4) славеше над прво рангираниот на АТП листата, Новак Ѓоковиќ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ го победи Дел Потро во полуфинале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: