Србите повторно со визи

Поради зголемениот број на имигранти во земји од ЕУ Србија може да биде отстранета од т.н. бела Шенген листа за безвизно патување во ЕУ, која што стапи на сила дури во крајот на 2009 година. Ако земјата не успее да го намали бројот на лажните имигранти ќе биде вратен визниот режим. Ова ќе биде голем удар за владејачката коалиција на претседателот Борис Тадиќ, чија кампања беше базирана токму на успесите во интеграцијата. При падот на ограничувањата сепак српските власти требаше да се помират со фактот дека безвизниот режим не важи за граѓаните на Косово. Сега Белград ќе мора да преземе нови непопуларни мерки за да го задржи своето место во белата листа, загрозено од приливот на бегалци во Германија, Шведска, Белгија и Луксембург. Share this:
| | веќе видена | слични

Смирувачки тонови од Брисел по најавите за повторно воведување на визниот режим за Македонија и за Србија. Координаторот и портпарол во Европската комисија, Каролина Котова, вели дека можните промени во граничните контроли внатре во Шенгенскиот простор нема да се одразат на постоечкиот безвизен режим за граѓаните на југоисточна Европа. “Проблемите со бегалците од Африка не се во никаква врска со безвизното патување на граѓаните од петте земји во регионот кои пред повеќе од една година добија можност да патуваат во земјите на Европската унија без визи. ЕК настојува да ја прилагоди својата визна политика и можно е да се очекуваат одредени санкции во случаи на злоупотреба“, вели Котова. Ден претходно европратеничката Тања Фајон, која е и известувач за укинувањето на визите за земјите од Балканот, ја испрати досега најсериозната закана - дека Брисел е максимално сериозен во намерата да ја спушти повторно визната завеса, пред се заради азилантите од Македонија. Фајон предупреди дека стравувањата се дека ...
| | веќе видена | слични

И да се врати визниот режим за Македонија и за Србија, тоа нема да се случи во јуни кога прашањето ќе се решава на Советот за правда и внатрешни работи на Европската унија, тврдат дипломати запознати со процедурата. Суспензијата на безвизниот режим треба да пројде низ истите канали по кои се донесуваше одлуката за нивно укинување, а таа трае неколку месеци, па оваа најнова ноќна мора за граѓаните во Македонија не може да не снајде летово, туку евентуално околу крајот на годината. Вчера за кризата во шенген зоната расправаше Советот за правда и внатрешни работи на ЕУ, а „оган“ на дебатата додаде одлуката на Данска, и пред да се легализира враќањето на граничните контроли, таа да ја дигне рампата кон Германија и кон Шведска. Во таква атмосфера на распад на шенген зоната визите за Македонија и за Србија не можеа да бидат главна тема, но случувањата отворија пат за прифаќање на мерките на ЕК, која воведува „заштитна клаузула“ со која во секое време ќе можат да бидат вратени визите за нашата земја. Поедноставно ...
| | веќе видена | слични

И покрај оптимистичките вести, за вчера во Брисел беше најавен состанок за преиспитување на безвизниот режим за земјите од Западен Балкан Топло-ладната атмосфера во врска со опасноста за суспендирање на безвизниот режим за граѓаните од Западен Балкан продолжува. Европската комисија вчера објави дека евентуалните промени и воведувањето гранични контроли внатре во шенгенскиот простор нема да го загрози безвизниот режим и патувањата на граѓаните во земјите на регионот. Добрата вест за граѓаните на Македонија, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора и Албанија вчера за радио Дојче Веле ја соопшти Каролина Котова, координаторка и портпарол во Европската комисија. - Можните промени околу граничните контроли внатре во шенгенскиот простор нема да се одразат на постоечкиот безвизен режим за граѓаните на Југоисточна Европа, порачаа од Европската комисија. Притоа се појаснува дека проблемите со бегалците од Африка не се во никаква врска со безвизното патување на граѓаните од петте земји во регионот, кои пред повеќе од ...
| | веќе видена | слични

Засега нема да има промени во документот што овозможува слободно движење во поголемиот дел на земјите-членки на Унијата. Ова е епилогот од итниот состанок на министрите за внатрешни работи на земјите членки на Европската Унија по влошување на состојбата со азилантите од Балканот, пред се од Македонија и Србија, како и од Северна Африка. „Шенгенот претставува силен договор, па затоа денеска имаше силен консензус дека треба да се зачува. Фактот дека некој може да патува од Финска во Малта или од Португалија во Естонија без контрола на границата покажува голема вредност што е всушност подарок за граѓаните. Комисијата, како заштитник на договори, нема да го ослабне шенгенот. Но, треба да ги појасниме правилата и процедурите за да одбегнеме еднострани и некоординирани одлуки на некоја земја–членка.“ Сесилија Малмстром – комесар на ЕУ за внатрешни прашања Додека Унијата се подготвува да ги зајакне правилата, Македонија и Србија, како најпроблематични од Балканот кога станува збор за азилантите, се очекува да ...
| | веќе видена | слични

Со тоа Брисел ги негира шпекулациите кои се појавија во некои земји во регионот. Значи, за граѓаните на Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Македонија и Албанија стигнуваат добри вести. Евентуалните промени и воведување на гранични контроли внатре во Шенгенскиот простор нема да се одрази на безвизниот режим и патувањата на граѓаните во земјите на регионот, потенцира за Дојче Веле Каролина Котова, координаторка и портпарол во Европската комисија. Проблемите со бегалците од Африка не се во никаква врска со безвизното патување на граѓаните од петте земји во регионот, кои пред повеќе од една година добија можност да патуваат во земјите на Европската унија без визи. Европската комисија настојува да ја прилагоди својата визна политика и можно е да се очекуваат одредени санкции во случаи на злоупотреба, а тоа значи ако дојде до голем број нелегална миграција, тогаш можно е да се очекуваат инструменти за решавање на таквата состојба. Поради 25.000 бегалци од Тунис кои пред неколку недели стигнаа во Италија и ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Европската комисија има предлог за суспендирање на визната либерализација за Македонија и Србија, а Европскиот парламент стравува дека земјите-членки на ЕУ можат да ги усвојат механизмите без консултација со нив Според европратеничката Тања Фајон, известувач за укинувањето на визниот режим за земјите од Балканот, ситуацијата е алармантна поради бранот доселеници што доаѓаат од Србија и особено, вели, од Македонија, кои бараат азил во Белгија, Шведска или во Луксембург. - Европската комисија подготви предлог за воведување механизми за суспендирање на безвизниот режим. Тој предлог првпат е ставен на маса - изјави словенечката европратеничка Фајон за радиото Дојче веле. Во моментот кога во Европа се водат сериозни расправи за промена на шенгенските правила, бидејќи има сé повеќе и повеќе имигранти од Северна Африка и од другите места во светот, непочитувањето на безвизниот режим од граѓаните на балканските земји ги разбуди алармите. - Би било многу значајно властите во Македонија да го спречат заминувањето ...
| | веќе видена | слични

За прв пат Европската комисија има предлог за суспендирање на визната либерализација за Македонија и Србија, што покажува дека ситуацијата е алармантна! Со оваа изјава европратеничката Тања Фајон, која е известувач за укинувањето на визниот режим за земјите од Балканот во Европскиот Парламент порача дека Брисел е максимално сериозен во намерата да ја спушти визната завеса за овие две земји, а посебно за Македонија! „Бранот на имигранти кои доаѓаат од Србија, и посебно од Македонија, кои бараат азил во Белгија, Шведска или Луксембург, иницираше некои земји членки на ЕУ, на прво место Белгија, да побараат од Комисијата да најде решение за овој проблем“ вели таа. Фајон порачува дека би било многу значајно властите во Македонија да го спречат заминувањето на имигранти од кои најголемиот број од нив се припадници на етничките малцински заедници кои бараат азил. „Има се повеќе организирани мрежи на луѓе кои се занимаваат со незаконска трговија на луѓе и на незаконски начин ги доведуваат луѓето во ЕУ и Шенген ...
| | веќе видена | слични

Визната либерализација им ги полнеше устите во последните две години на сите министри! И ресорни и нересорни! Од оние директно инволвираните до оние кои немаат допирна точка со оваа сфера! На чело со премиерот Никола Груевски, се разбира, кој едноставно не пропуштатше можност да говори за силниот напредок на државата кон Европската Унија, а да не спомене дека неговата Влада го остварила тоа што на тие пред него не им успеало – да ја спушти визната завеса! И претседателот Ѓорге Иванов токму во денешното интервју за нашиот весник вели дека во неговиот двегодишен мандат, најголем успех е визната либерализација и препораката за членство во ЕУ. Тоа е во ред и секако дека е успех, за кој на времето сите сме се радувале и сме пишувале пофалби! Но, вчера од Брисел стигна шокантна вест – дека Европската комисија за прв пат има подготвено предлог за воведување на механизми за суспензија на безвизниот режим! Европратеничката Тања Фијон вели дека ситуацијата не е само сериозна, туку и алармантна и дека опасноста од ...
| | веќе видена | слични

Министрите за внатрешни работи на Европската унија, денеска треба конечно да ги дефинираат промените на шенгенскиот систем и воведувањето привремени гранични контроли. Постапката ја иницираше францускиот претседател Саркози, бидејќи Италија, преплавена од бегалци од Северна Африка, масовно издава визи и ја загрозува Франција која е нивната главна дестинација. Привремените гранични контроли ги поддржуваат повеќето европски земји, особено малите држави кои се граничат со земјите-дестинации на бегалците, како Белгија и Данска.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 595 | | | веќе видена

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 88 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 207 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 211 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србите повторно со визи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: