Брисел бара отчет од ВМРО-ДПМНЕ за упадот во телевизија А1

Пратениците на владејачката партија Александар Спасеноски и Влатко Ѓорчев денеска во седиштето на ЕУ ќе треба да одговараат на прашањата на европските функционери за случувањето во телевизија А1. Упадот во телевизија А1 и случувањата од четвртокот, денеска и официјално ќе биде ставен на дневен ред во Брисел. Уште од петокот наутро почнаа да стасуваат остри вербални реакции од високи европски претставници, кои се загрижени за состојбата со демократијата во земјава. Европратениците, предводени од Јорго Шацимаркакис и Зоран Талер, на денешниот состанок на мешовитиот парламентарен комитет Македонија - ЕУ ќе бараат одговори од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Александар Спасеноски и Влатко Ѓорчев, кои синоќа допатуваа во Брисел. На состанокот вонредно е повикан да учествува и еврокомесарот за проширување Штефан Филе и евроамбасадорот во земјава Ерван Фуере, кој беше повикан во Брисел уште во петокот да раскаже што се случувало. Во писмена изјава за телевизија А1, Шацимаркакис рече дека е сериозно загрижен за ...
| | веќе видена | слични

Европската унија отро го осуди полицискиот упад во телевизијата „А1“ нагласувајќи дека на овој начин се потврдуваат оцените дадени во последниот извештај дека во Македонија се сериозно загрозени независноста на медиумите и слободата на говорот. Поради сериозноста на целата ситуација ова прашање ќе се најде на дневен ред на денешниот состанок на мешовитиот парламентарен комитет ЕУ - Македонија во Брисел. Јорго Шацимаркакис, претседател на делегацијата на Европскиот парламент за Македонија, нагласува дека е сериозно загрижен за инцидентот и дека побарал објаснување од министерот за надворешни работи Антонио Милошоски. - Тој ми тврдеше дека ниту „А1“, ниту нејзините новинари биле цел на инспекцијата. Со негова согласност решив да го ставам тоа на дневен ред. Го повикав и комесарот Штефан Филе да излезе со свој коментар. Важно е детално да ја разгледаме ситуацијата пред да извлечеме заклучоци - изјави Шацимаркакис за „А1“. Европските претставници нагласуваат дека медиумската слобода во Македонија бележи сериозен ...
| | веќе видена | слични

Во понеделник на дневен ред во Брисел ќе биде упадот во А1 Телевизија. Европратениците ќе бараат одговори од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на состанокот на мешовитиот парламентарен комитет Македонија - ЕУ. Претседателот на ова тело во писмена изјава за А1 вели „Сериозно сум загрижен за инцидентите во А1 Телевизија и веќе го контактирав МНР Антонио Милошоски за објаснување. -Тој ми тврдеше дека ниту А1 ниту нејзините новинари не биле цел на инспекцијата. Со негова согласност одлучив да го ставам ова прашање не дневен ред во понеделник. Го поканив и комесарот Штефан Филе да даде свој коментар. Важно е да ја разгледаме ситуацијата детално пред да извлечеме заклучоци“, вели Шацимаркакис. Упадот во Телевизијата веќе во петокот наутро беше предмет на загриженост во сите европски и меѓународни институции кои се занимаваат со Македонија. Поддршка стигна од европската новинарска фела, чиј генерален секретар кажа дека е шокиран од настаните. Во ЕФН каде членува и ЗНМ, предупредуваат дека со оглед на тоа што А1 Телевизија ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 199 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 216 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брисел бара отчет од ВМРО-ДПМНЕ за упадот во телевизија А1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: