Брендови

Според Американската маркетинг асоцијација (АМА) поимот бренд се дефинира како „име, термин, знак, симбол или дизајн или комбинација на сите или некои од нив, со интенција да се идентификуваат производите и услугите на еден производител или продавач и да се диференцираат од производите на другите производители или продавачи“. Волтер Лендор (Walter Landor), еден од великаните на индустријата за пропаганда и реклама, вели: „Едноставно речено, брендот е ветување. Преку идентификувањето на веродостојноста на производот, потрошувачот станува заложник на задоволството и квалитетот што го добива од него“. Во книгата на Дејвид Аакер, Градење на силни брендови (Aaker, A. David. Bulidling Strong Brands. NYC, USA: Simon & Schuster Inc., 1996.), тој сугерира дека брендот е „ментална кутија“ и вели дека пазарната вредност на брендот е: „Збир на елементи (или обврски) поврзани со името или симболот на брендот кои му додаваат (или одземаат) на/од вредноста на производот“. Тоа е многу важен момент, бидејќи брендот не мора ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 130 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 285 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брендови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: