Брејвик планирал уште неколку напади во Осло

2 копии

Андерс Брејвик планирал истиот ден да изврши уште неколку напади, изјави неговиот адвокат Геир Липастад за весникот Aftenposten. Весникот наведува дека плановите на Брејвик биле конкретни, како и експлозијата пред комплексот владини згради во Осло и стрелбата на островот Утеја. Норвешката полиција засега не ги коментира овие информации добиени од адвокатот. За денеска е најавено ново сослушување на Брејвик, на кое, како што истакна норвешката полиција, ќе се изврши идентификација на осомничениот, а истрагата ќе се насочи на тоа дали тој имал соучесници.
| | веќе видена | слични
3 копии

Десничарскиот екстремист Андерс Брејвик, кој го призна извршувањето на терористичките напади во Норвешка од минатата недела, побара владата да поднесе оставка во замена за давањето информации на истражните органи, соопшти денеска норвешката телевизија НРК, повикувајќи се на полициски извори. Минатиот петок Брејвик изврши бомбашки напад во Осло, што го одзеде животот на осум лица, по што застрела 69 лица на блискиот остров Утоја.
| | веќе видена | слични
2 копии

Норвешката полиција соопшти дека бројот на жртвите во минатонеделниот бомбашки напад на Андерс Беринг Брејвик пораснал од 76 на 77. “Сите загинати се идентификувани“, стои во соопштението и се додава дека потрагата по други евентуални жртви се уште трае. Најмладата жртва на Брејвик имала 14 години. Брејвик минатиот петок постави бомба во центарот на Осло, која уби осум лица. Неколку часа подоцна тој го нападна летниот камп на младината на Лабуристичката партија на островот Утоја и уби 69 лица, повеќето тинејџери. Набро откако беше уапсен, Брејвик ја призна вината за двата напади.
| | веќе видена | слични

Норвешката полиција соопшти дека се идентификувани сите тела што беа пронајдени по минатонеделните терористички напади во кои беа убиени најмалку 76 лица Полициски претставник изјавил дека ќе бидат објавени имињата на сите жртви од нападите во Осло и на островчето Утоја, кои ги изврши десничарскиот екстремист Андерс Беринг Брејвик. Брејвик вчера требаше повторно да биде сослушан од полицијата. Во првото сослушување тој призна дека го изврши нападот во Осло, каде што во експлозија на бомба животот го загубија 8 лица, како и масакрот на Утоја, каде што ладнокрвно застрела најмалку 68 младинци. Иако норвешките власти ги демантираа тврдењата на Брејвик дека е поврзан со британските десничари, Пол Реј, водачот на движењето „Темпларски витез“, изјавил дека одржувал контакти со масовниот убиец. Тој нагласил дека неговите остри антимуслимански ставови биле инспирација за злосторствата на Брејвик. Во меѓувреме, белорускиот опозиционер Михаил Решетников, кој се повикува на безбедносни извори, истакнал дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според најновиот биланс, во двата напада во Норвешка минатиот петок загинале 77 луѓе, соопшти денеска полицијата. Новиот биланс на жртви, според кој на островот Утоја загинале 69, а во експлозија на автомобил бомба во Осло осум луѓе, соопштен е откако почина еден од ранетите на островот. „Во овој момент повеќе не бараме исчезнати“, изјави портпаролот на полицијата. Полицијата денеска ги соопшти имињата на уште 36 жртви, а претходно го објави идентитетот на 41 загинат. Андерс Беринг Брејвик минатата недела постави бомба во центарот на Осло, при што беа убиени осум луѓе. Неколку часа подоцна Брејвик го нападнал летниот камп на подмладокот на Лабуристичката партија и уби 69 луѓе, повеќето тинејџери. Набрзо по апсењето, Брејвик ја призна вината за двата напада, но засега одбива да ја признае кривичната одговорност. Врати се назад
| | веќе видена | слични
4 копии

Полицијата во Норвешка ги објави останатите имиња на жртвите на Андерс Брејвик, при што се покажа дека се убиени 77 лица, а не 76, пренесоа светските агенции. Бројот на жртвите од пукотницата на островот Утоја се зголеми за едно лице, на 69 загинати, а осум лица загинаа во бомбашкиот атентат во Осло непосредно пред тоа. Полицијата досега ги имаше соопштено имињата на само 46 жртви, а денеска информира за уште 31 лице. Таа не можеше да објасни на што се должи разликата со претходните официјални податоци за 76 убиени.
| | веќе видена | слични
4 копии

Норвешкиот напаѓач планирал уште напади на 22 јули, кога изврши бомбашки напад во Осло во кој загинаа осум лица, а веднаш потоа застрела 68 луѓе на островот Утоја, изјави адвокатот на Андерс Брајвик. - Целите и големината на останатите планирани напади биле најразлични, истакна Геир Липестад. Во понеделникот судот во Осло му изрече осум неделен притвор на Брајвик, од кои четири ќе ги помине во самица. Триесет и две годишниот Норвежанец денеска беше пренесен од затворот до седиштето на норвешката полиција во Осло, каде ќе биде сослушуван.
| | веќе видена | слични

Англискиот ултра десничар Пол Реј, водач на обновеното движење „Темпларски витези“, призна дека одржувал контакти со норвешкиот масовен убиец Андерс Бехринг Брејвик, кој во два одвоени напади во Осло и на островот Угоја, уби 76 луѓе, јави дописникот на МИА од Лондон. Во телефонско интревју за „Тајмс“ од Малта, каде сега престојува, Реј вели дека неговите остри, антимуслимански ставови и идеологијата што ја застапувал, биле „инспирација“ за злосторството што го направи Брејвик од пред една недела. Реј кој тврди дека се откажал од политиката и сега се занимава со сосема други работи, се согласува оти неговите ставови, изразени во блогот, потпишан со „Ричард Лавовското срце“, ја имаат распалено силната исламофобија, гневот и жолчните критики за сметка на муслиманите и исламот, што се гледаат во „политичкиот манифест“ на Норвежанецот, публикувани на Интернет, непосредно пред извршувањето на злосторството. Англичанецот Реј (35) кој потекнува од областа Бедфордшајар, сега стравува дека би можел да биде и уапсен, ...
| | веќе видена | слични

Некои критичари сметаат дека полицијата дала приоритет на нападот врз владината зграда во Осло, наместо на престрелките на островот Утоја, каде што беа убиени 68 млади лица Експлозијата остави голем кратер пред зградата на владата Норвешкиот премиер Јенс Столтенберг најави формирање комисија што треба да го расветли целиот случај со неодамнешните терористички напади, во кои беа убиени речиси 80 лица, како и наводната бавна реакција на полицијата. Норвешката полиција е критикувана дека бавно реагирала на вториот напад, извршен на островчето Утоја, каде што напаѓачот Андерс Беринг Брејвик ладнокрвно застрела 68 лица, од кои најмладото било на 14-годишна возраст. Столтенберг нагласил дека комисијата ќе биде независна и резултатите од нејзината истрага ќе овозможат извлекување поука од целиот настан. - Ова не е само критичка истрага, имаме голема почит за начинот на кој нашите власти и различните агенции ги извршија операциите - истакнал премиерот. Некои критичари прашуваат дали полициската реакција на ...
| | веќе видена | слични

Андрес Брејвик, монструмот кој во два терористички напади на 22 јули, годинава, во Норвешка уби речиси 80 лица, од кои повеќето деца, планирал истиот ден да изврши уште неколку злосторства, изјавил неговиот адвокат, Геир Липестад, за весникот “Афтенпостен“, пренесува Нетпрес. „ Брејвик планирал да изврши уште неколку терористички напади на 22 јули. Тоа биле планови од различен размер, но тие не биле реализирани“, посочил адвокатот Липестад. Според него, плановите за другите напади биле исто така одлично и детално разработени, како и експлозијата во Осло и масакрот на островот Јутоја. Инаку денес се навршуваат седум дена од злосторството, кое Брејвик го стори во Норвешка. Дел од жртвите ќе бидат погребани денеска, објавува “Скај Њус“, пренесува Нетпрес. Државните знамиња на сите јавни објекти во Норвешка се спуштени на половина јарбол, а во црквите ќе биде одржана миса во спомен на жртвите. „Седум дена по нападите, Норвешка е сеуште во шок и траума. Реонот на владините објекти во Осло, каде беше првиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На високи тонови, со обвинувања за изборот на новите членови поради тоа што неколку пратеници ги напуштија нивните пратенички групи, со жестоки реакции од ...
сите 406 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 209 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, вели дека Законот за употреба на јазици е противуставен. Според него, тој е донесен во нелегална процедура и ...
сите 308 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брејвик планирал уште неколку напади во Осло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: