Сега се пишманат: Околу 51 процент од Британците сакаат да останат во ЕУ

4 копии

Според најновата анкета на агенцијата за истражување БМГ околу 51 процент од Британците би останале во Европска унија, додека за напуштање се изјасниле 41 отсто. Резултатите покажуваат пресврт во однос на минатогодишното референдумско изјаснување за Брегзит. БМГ наведува дека пресвртот се должи на луѓето кои не гласаа на референдумот, а резултатите покажуваат дека девет од 10 од тие кои гласале, не го смениле мислењето. Анкетата е спроведена од 5 до 8 декември при што се испитани 1.400 граѓани на Велика Британија. На минатогодишниот референдум 52 отсто од Британците гласаа за излегување од ЕУ, а 48 се изјаснија за останување во Унијата
| | веќе видена | слични

Британците повторно ќе имаат син пасош по излегувањето на Велика Британија од Европската унија, соопштува владата од Лондон. Министерот за имиграција Брендон Луис изјави дека враќањето на стариот пасош и начинот на кој Велика Британија преговара за условите за напуштање на Европската унија ќе ги задоволи и оние кои гласаа за излез од Унијата, како и оние кои гласаа за останување во заедницата. „Напуштањето на Европската унија ни дава единствена прилика да го обновиме нашиот национален идентитет и да отвориме нов пат за нас во светот“, рече Луис за The Guardian. Тој додаде и дека е воодушевен што британскиот пасош ќе ја врати легендарната сина боја со златни букви по напуштањето на Унијата во 2019 година. Сепак, откако Велика Британија ќе ја напушти ЕУ во март 2019 година, пасошите со бордо боја и понатаму ќе се издаваат. Британските пасоши со децении имаа темно сини корици, но дизајнот е променет 1988 година. Новите пасоши ќе се издаваат од октомври 2019 година. Сино-златните пасоши ќе се издаваат од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Откако нивната земја ќе излезе од Европската Унија, Британците поворно ќе го вратат стариот изглед на пасошите кои биле со препознатливи темносини корици. Министерот за имиграција, Брендон Луис, изјавил дека враќањето на стариот пасош и начинот на кој Велика Британија преговара за условите за напуштање на ЕУ ќе предизвикаат задоволство кај оние што гласаа за брегзит, но и за оние што беа за тоа земјата да остане во рамките на ЕУ. „Излегувањето од ЕУ ни дава единствена можност да го обновиме нашиот национален идентитет и да орвориме нов пат во односите со светот“, истакнал Луис. Британските пасоши со децении имале темносини корици, но дизајнот беше променет во 1988 година. Според информациите, пасоши со новиот изглед ќе започнат да се издаваат од октомври 2019 година.
| | веќе видена | слични

Излегувањето на Британија од Европската Унија, познато како брегзит, полека, но сигурно, ја губи поддршката помеѓу Британците. Најновите анкети покажуваат дека повеќе од половина од Британците сакаат нивната земја да остане членка на ЕУ, пишува „Индепендент“.Па, така, 51 отсто испитаници во анкетата на „БГМ рисрч“ се против излегувањето на земјата од Унијата, излез планиран за март 2019 година, додека, пак, 41 отсто го поддржале брегзит.Ваквата разлика од 10 отсто е најголемата досега помеѓу противниците и поддржувачите на брегзит од референдумот од јуни 2016 година. На ланскиот референдум, околу 52 отсто од Британците гласаа за излез од ЕУ.Според податоците на анкетата, оние Британци што не гласале на референдумот пред година и половина денес би гласале против брегзит. Британската премиерка Тереза Меј во петокот доби зелено светло од лидерите на 27-те членки на ЕУ за отворање на втората фаза на преговорите за брегзит и таа се однесува на договорот за транзиција и идните односи помеѓу двете страни.
| | веќе видена | слични
3 копии

Според најновата анкета на агенцијата за истражување „БМГ“, околу 51 отсто од Британците би сакале да останат во ЕУ. Истото истражување покажува пак дека 41 отсто од нив би сакале да го напуштат европското семејство. За овие резултати се косултирани милења на 1.400 луѓе и се пресвртница во однос на резултатите на минатогодишниот референдум за ова прашање. Објавени се во моментот кога Британија влегува во друга фаза на преговорите за истапување, кога ќе стане збор за односите во трговијата.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сега се пишманат: Околу 51 процент од Британците сакаат да останат во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: