УНХЦР: За една вечер во Србија влегле 7.000 бегалци


Најмалку 7.000 бегалци - мажи, жени и деца, влегле ноќта меѓу саботата и неделата од Македонија во Србија, соопшти УНХЦР, додавајќи дека очекуваат и поголем број мигранти. УНХЦР истакнува дека од македонските власти добиле уверување дека „границата ќе биде отворена за бегалци кои бегаат од судири во државите од кои потекнуваат“. На српската граница, УНХЦР соработува со локалните власти и хуманитарни организации за да се обезбеди сместување и храна за оние кои пристигнуваат. Истовремено, Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина повикаа на „поголема поддршка за мигрантите кои влегуваат во Европа преку Западен Балкан“.
| | веќе видена | слични

Првите 1.000 мигранти , од вкупно 7.000, кои пред неколку дена направија инциденти во Македонија, пристигна во Унгарија. Бранот мигранти во Унгарија бил пресретнат од полиција, која ги придружувала до центар за регистрација на бегалци. Тие пристигнале само неколку дена пред завршување на изградбата на ѕидот, кој унгарските власти го градат на границата со Србија, а со цел запирање на наплив од мигранти . Според планираното тој треба целосно да биде завршен до 31 август, годинава. Претпоставките се дека по завршувањето на ѕидот, протокот на мигранти ќе се пренасочи кон Хрватска и кон Словенија. Моментно трасата на мигранти оди преку Грција и Македонија, потоа преку Србија, и на крајот Унгарија. Дел од мигрантите заминуваат кон северна Европа, а некои се обидуваат да стигнат до Велика Британија. Шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц, вчера заедно со македонскиот министер за внатрешни работи Митко Чавков го посети прифатниот камп за мигранти во Гевгелија. Ситуацијата во Македонија е драматична, ...
| | веќе видена | слични

Германската пратеничка Бек денес и утре ќе престојува во посета на Македонија . Пратеничката во германскиот Бундестаг Марилуизе Бек е член на Сојуз 90/Зелени. Како што соопшти амбасадата на Германија во Македонија пратеничката ќе се информира за проблематиката со бегалците, како и за македонските баратели на азил во Германија. Германската пратеничка Бек во посета на Македонија Во рамки на посетата планирани се разговори со претставници на Владата и на локалната самоуправа, на УНХЦР, Црвениот крст и невладини организации. Германската пратеничка Бек ќе го посети и Прифатниот центар во Визбегово, како и дел од јужната граница кај Гевгелија. Инаку во текот на вчерашниот ден во посета на Македонија престојуваше и австрискиот шеф на дипломатијата Себастијан Курц. Во прифатниот камп во близина на границата со Грција, Курц и министерот за внатрешни работи на Република Македонија Митко Чавков за моментната состојба со мигрантите разговараа со претставниците на УНХЦР и невладините организации кои се вклучени во ...
| | веќе видена | слични

Шефот на дипломатијата на Австрија, Себастијан Курц, два дена пред виенската конференција за Западен Балкан, вчера допатува во Македонија со една единствена точка во својата агенда - мигрантската криза. Тој најпрвин со македонскиот министер за внатрешни работи Митко Чавков го посети прифатниот камп за мигранти во Гевгелија, а некаде околу 13 часот пристигна во македонското МНР на состанок со министерот Никола Поповски. „Ситуацијата во Македонија е драматична, земјата е оставена сама да се справува со големиот број мигранти и затоа ЕУ мора да помогне“, изјави Курц. Според него, неопходен е заеднички пристап и не смее понатаму да се дозволи во Македонија да влегуваат нерегистрирани мигранти од Грција. „Европската унија конечно мора да погледне и на бегалската рута низ Македонија, а не само на таа во Италија. Долгорочно решение на проблемот е можно само ако се договорат кризните држави. Во секој случај, Австрија ќе помогне и ќе соработува со македонската влада“, рече Курц. Министерот Чавков посочи дека само ...
| | веќе видена | слични

Состојбата со мигрантите има потенцијал да прерасне во хуманитарна криза доколку продолжи силниот наплив на јужната граница со нелегално преминување на илјадници од Грција. Себастијан Курц, министерот за надворешни на Австрија токму при денешната посета е еден од првите европски политичар кој призна дека ЕУ мора да помогне во справување со состојбата. „Европската унија конечно мора да погледне и на бегалската рута низ Македонија, а не само на таа во Италија. Долгорочно решение на проблемот е можно само ако се договорат кризните држави. Во секој случај, Австрија ќе помогне и ќе соработува со македонската Влада“ изјави шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц. Курц беше во посета на Гевгелија со македонскиот министер за внатрешни работи каде разговараа за распоредувањето на специјални сили за обезбедување на границата и контролираниот прием на мигранти.
| | веќе видена | слични

Европската унија (ЕУ) мора да ѝ помогне на Македонија во врска со мигрантската криза, состојбата тука е драматична а земјата е оставена сама да се справи со големиот број на мигранти, порача во понеделникот австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, по посетата на прифатниот камп за мигранти во Гевгелија. (Фото: Утрински весник) Австрискиот министер дециден дека Унијата мора да изнајде заеднички пристап за справување со овој проблем. „Европската унија конечно мора да погледне и на бегалската рута низ Македонија, а не само на таа во Италија. Долгорочно решение на проблемот е можно само ако се договорат кризните држави. Во секој случај, Австрија ќе помогне и ќе соработува со македонската Влада“, порача Курц. Тој во посетата на прифатниот камп беше придружуван од страна на министерот за внатрешни работи Митко Чавков, според кого државата, со околу 800 припадници на полициските сили и помош од АРМ, успешно се справила со кризата. ЕУ мора да помогне затоа што ситуацијата во Македонија е ...
| | веќе видена | слични

ЕУ да завземе посериозен чекор како да ја заштити Македонија од бегалската криза.Ова беше силната порака која денеска ја испрати  министерот за надворешни работи на Австрија Сабастијан Курц. Тој денеска заедно со министерот за внатрешни работи Митко Чавков беше во прифатниот камп како и на пограничниот простор каде секојдневно пристига нова група на мигранти која сака да транзитира низ Македонија. Истовремено се запозна и со начинот на кој македонската полиција заедно со припадниците на АРМ изминатиов период се справуваше со состојбата на терен. - Неопходен е заеднички пристап и не смее понатаму да се дозволи во Македонија да влегуваат нерегистрирани мигранти од Грција. Европската унија конечно мора да погледне и на бегалската рута низ Македонија, а не само на таа во Италија. Долгорочно решение на проблемот е можно само ако се договорат кризните држави. Во секој случај, Австрија ќе помогне и ќе соработува со македонската Влада, рече Курц. Македонија за само 3 дена  успеа да регистрира и обезбеди ...
| | веќе видена | слични

Министерот Чавков заедно со автрискиот министер за надворешни работи Курц во посета на јужната граница “Со околу 800 припадници на полициските сили и помошта од АРМ успешно се справивме со наплив од 8.000 бегалциво саботата во Гевгелија, но ескалацијата од ден на ден е се поголема поради неконтролираниот влез на мигрантите од грчка страна. Наша примарна цел е хуманиот однос и третман кон мигрантите и нивна заштита во трансферот низ Македонија.” Ова го истакна министерот за внатрешни работи м-р Митко Чавков кој денес заедно со шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц го посети прифатниот камп за мигранти во Гевгелија. “Од безбедносен аспект успеавме да ги заштитиме од организирани групи и криминални мрежи кои ги прифаќаа и нелегално ги превезуваа до Србија”, истакна Чавков. “Наша проценка е дека ескалацијата ќе продолжи и оти е нелогично што проблемот ни доаѓа од земја-членка на ЕУ со која немаме никакви контакти во тој дел, поради што очекуваме конкретна помош од Европската унија“. Исто така ...
| | веќе видена | слични

Ситуацијата во Македонија е драматична, земјата е оставена сама да се справува со големиот број мигранти и затоа ЕУ мора да помогне, изјави шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц кој денеска заедно со македонскиот министер за надворешни работи Митко Чавков го посети прифатниот камп за мигранти во Гевгелија. -Неопходен е заеднички пристап и не смее понатаму да се дозволи во Македонија да влегуваат нерегистрирани мигранти од Грција. Европската унија конечно мора да погледне и на бегалската рута низ Македонија, а не само на таа во Италија. Долгорочно решение на проблемот е можно само ако се договорат кризните држави. Во секој случај, Австрија ќе помогне и ќе соработува со македонската Влада, рече Курц. Министерот Чавков посочи дека само во саботата во Гевгелија се создаде наплив од 8.000 бегалци што претставува една третина од населението на градот. -Со околу 800 припадници на полициските сили и помошта од АРМ успешно се справивме со нив, но ескалацијата од ден на ден е се поголема поради ...
| | веќе видена | слични

Запрете ја војната и ќе се вратиме дома, му порача сириски бегалец на австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, при денешната посета на прифатниот камп во Гевгелија. Човекот, кој рече дека е инжинер, му ја раскажа на австрискиот министер личната голгота обајснувајќи зошто се упатил кон западноевропските земји. „Ги продадовме нашите имоти, се продадовме за да дојдеме, да најдеме сигурно место, подобра иднина за нас и за нашите семејства, деца. Се’ изгубивме во Сирија. Морате да ни помогнете да заврши војната во Сирија. Ако престане сега, јас се враќам директно. Не сакам да дојдам во Европа. Арапските земји не не’ примаат, исламските држави не не’ примаат“, рече бегалец од Сирија. Курц смета дека е недозволиво што од Грција влегуваат толкав број нерегистрирани мигранти, и се согласи дека мора да се менува стратегијата за справување со напливот на бегалци и мигранти. „Видовме дека нашиот систем Даблин не функционира повеќе. Оваа не е само хуманитарна катастрофа, оваа е катастрофа на целата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 248 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УНХЦР: За една вечер во Србија влегле 7.000 бегалци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: