Утрово 600 мигранти заминале од Гевгелија кон Табановце

2 копии

Околу 600 мигранти утрово со првиот воз од железничката станица во Гевгелија заминале кон Табановце, додека во текот на вчерашниот ден заминале четири специјални возови со околу 2.500 мигранти, информираат од железничката станица. Сумираните резултати од вчерашното транзитирање на мигрантите низ Македонија во изминативе два дена укажуваат на извесно смирување на состојбата на јужната граница и на намалување на бројот на бегалци кои преку Грција пристигнуваат во прифатниот камп во Гевгелија. Според УНХЦР и Меѓународниот Црвен крст, бројот на мигранти кои пропатувале вчера од Гевгелија до Табановце изнесува околу 3.000, а дел од мигрантите за превоз користат автобуси и такси возила.
| | веќе видена | слични

Во последниве 4 дена намален е бројот на мигрантите кои пристигнуваат на јужната граница Во последниве 4 дена намален е бројот на мигрантите кои пристигнуваат на јужната граница. Побавно се празнат грчките острови па така и бројот на мигранти кои пристигаат на македонско грчката граница може слободно да се каже дека е намален скоро за половина од пред 10 дена. Овде на пунктот стравуваат дека ако се затвори границата со Србија ќе има илјадници мигранти кои ќе чекаат и ќе сакаат веднаш да го напуштат пунктот. - Последниве три дена имавме по околу 4.000 бегалци дневно. Од 18 часот вчера до 6 часот утринава, во пунктот пристигнаа околу 5.000 мигранти. Се зависи од бројот на автобуси и бродови кои пристигаат од грчка страна. Така што денес имавме околу 5.000 а очекуваме уште 1.000 до крајот на денот. Забележавме околу 200 мигранти кои чекаа покрај шаторите поголем прилив на бегалци со кој би се обезбедил доволниот број за транспорт со воз кон северната граница. Стагнира ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Неколку дена по ред стагнира бројот на мигрантите кои преку Македонија транзитираат кон земјите членки на Европската унија. Според проценките на сите чинители вклучени во справувањето со бегалската криза тој број се движи од 2.500 до 3.000 луѓе дневно, јави МИА. Од граничниот камен 59 тие и понатаму пристигнуваат во прифатниот камп во Гевгелија, но во помали групи од по стотина луѓе. Во споредба со последните денови од изминатава недела, нивниот број во кампот и денеска е незначителен. Според информации од железничка станица во Гевгелија утрово кон Табановце заминал само еден воз со околу 600 мигранти, а во станицата се очекуваат да пристигнат уште две подготвени гарнитури возови кои во текот на денот ќе ги превезуваат мигрантите кон северната граница. Железничарите соопштгија дека во текот на вчерашниот ден од Гевгелија до Табановце биле префрлени повеќе од 2.000 мигранти, чиј што број пак според проценките на УНХЦР и Меѓународниот Црвен крст достигнува до 2.500 луѓе. Автобусите и такси возилата исто така ...
| | веќе видена | слични

Автобусите и такси возилата исто така се подготвени за превоз на мигранти кај мостот на Сува река, но и нивниот број очигледно е многу намален. Неколку дена по ред стагнира бројот на мигрантите кои преку Македонија транзитираат кон земјите членки на Европската унија. Според проценките на сите чинители вклучени во справувањето со бегалската криза тој број се движи од 2.500 до 3.000 луѓе дневно. Од граничниот камен 59 тие и понатаму пристигнуваат во прифатниот камп во Гевгелија, но во помали групи од по стотина луѓе. Во споредба со последните денови од изминатава недела, нивниот број во кампот и денеска е незначителен. Според информации од железничка станица во Гевгелија утрово кон Табановце заминал само еден воз со околу 600 мигранти, а во станицата се очекуваат да пристигнат уште две подготвени гарнитури возови кои во текот на денот ќе ги превезуваат мигрантите кон северната граница. Железничарите соопштгија дека во текот на вчерашниот ден од Гевгелија до Табановце биле префрлени повеќе од 2.000 мигранти, ...
| | веќе видена | слични

Од граничниот камен 59 тие и понатаму пристигнуваат во прифатниот камп во Гевгелија, но во помали групи од по стотина луѓе. Во споредба со последните денови од изминатава недела, нивниот број во кампот и денеска е незначителен. Според информации од железничка станица во Гевгелија утрово кон Табановце заминал само еден воз со околу 600 мигранти, а во станицата се очекуваат да пристигнат уште две подготвени гарнитури возови кои во текот на денот ќе ги превезуваат мигрантите кон северната граница. Железничарите соопштгија дека во текот на вчерашниот ден од Гевгелија до Табановце биле префрлени повеќе од 2.000 мигранти, чиј што број пак според проценките на УНХЦР и Меѓународниот Црвен крст достигнува до 2.500 луѓе. Автобусите и такси возилата исто така се подготвени за превоз на мигранти кај мостот на Сува река, но и нивниот број очигледно е многу намален. Претставниците на невладините организации и многуте граѓански здруженија на секој можен начин им помагаат на мигрантите полесно да се евидентираат, да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Голем дел од бегалците знаат дека сега коридорот минува низ Хрватска, откако Унгарија ги затвори границите. Сепак не се подготвени и буквално да го договараат планот и патот по кој ќе продолжат кон ЕУ. Сите се надеваат дека ќе стигнат во некоја од западноевропските земји пред да се затворат сите граници "Немам каде и кому да се вратам. Никој не ме чека, немам ниту дом ниту работа". Али, триесет и петгодишен Сириец од градот Хомс, е водач на група од петнаесетина бегалци од неговиот град. Со него е неговата сопруга и двете деца. Тргнале од Сирија пред пет дена. Преку Либан стигнале во Бодрум каде негов сограѓанин му помогнал да најде транспорт со брод до најблискиот грчки остров. "Илјада долари од човек беше сумата која ја плативме. Тоа ми го договори мојот пријател инаку ќе беше далеку поскапо. За среќа бродот беше добар. Иако е кратко патување, само неколку часа, ризикот е огромен. Не сакам децата да ги изложувам на непотребен ризик", вели Али. Оттаму биле префрлени во атинското пристаниште Пиреја каде веќе ...
| | веќе видена | слични

Над две илјади мигранти само утрово пристигнаа во Табановце. Кој со воз, кој со автобус или такси. Оттаму пешки го продолжуваат патот до соседна Србија, односно до Прешево, каде има прифатен камп за мигранти. По Србија, следна станица сега им е Хрватска, оти Унгарија, која претходно им беше влез во ЕУ, ја затвори границата со Србија. Ќе продолжам да пешачам додека не најдам земја што ќе нè прифати. Сега ќе одам до Хрватска, па Словенија, затоа што Унгарија стана голем проблем за бегалците, ние ништо не бараме од нив само да ни дозволат да поминеме понатаму. анкетиран мигрант. Утрово во Табановце пристигнаа три воза. Со третиот, кој машиновозачите го нарекуваат Горбачов, пристигнаа 500 луѓе. Дел од нив велат дека патот до тука не им е лесен. x „Во Грција пристигнавме со брод, потоа со воз до тука, услугата беше во ред, но потребни се повеќе тоалети. Возот беше преполн со многу луѓе и немаше место за сите, многу луѓе спиеја на земја, но издржавме, сега ќе пешачиме 6 до 7 километри до Прешево, до следната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од утрово веќе два воза со над илјада бегалци се транспортирани до северната граница, а според неофицијални информации попладнево се очекува грцките власти да донесат околу 3.500 бегалци на границниот појас Околу илјада бегалци во моментот се во Прифатниот центар и го чекаат возот кој треба да ги префрли до северната граница од каде ке го продолжат патот кон Србија, а потоа и Хрватска. За разлика од минатите денови, сега најголем број на бегалци се од Авганистасн и Пакистан, а многу малку од Сирија, но според најавите попладне таа слика ке се смени. Од утрово нашите власти веке организираа два транспорти на над илјада бегалци со воз до железницката станица Табановце, а неколку стотини се префрлени со автобуси и такси возила. Во Прифатниот центар нема никаква тензија бидејки бегалците знаат дека наскоро ке бидат транспортирани. Тие одмараат поставените три големи сатори И неколкуте помали кои ги ститат од силното сонце. Во центарот има десетици волонетри на Црвениот крст и на УНХЦР кои им делат храна, вода и ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Од железничката платформа на прифатниот камп во Гевгелија, утрово кон Табановце замина еден воз со околу 600 мигранти, што укажува дека трет ден по ред се намалува бројот на мигрантите кои кај нас пристигнуваат преку Грција. Како што јави дописникот на МИА, од железничка станица во Гевгелија информираат дека во текот на изминатото деноноќие од Гевгелија за Табановце заминале три специјални возови со околу 2.200 мигранти и оти се уште не е повикан воз за утовар на мигранти. Бројот на мигранти е намален и според проценките на УНХЦР и Меѓународниот Црвен крст, кои велат дека низ земјава вчера транзитирале околу 2.600 мигранти, вклучувајќи ги и оние кои како превозни средства ги користат автобусите и такси возилата.
| | веќе видена | слични

Како што јави дописникот на МИА, од железничка станица во Гевгелија информираат дека во текот на изминатото деноноќие од Гевгелија за Табановце заминале три специјални возови со околу 2.200 мигранти и оти се уште не е повикан воз за утовар на мигранти. Бројот на мигранти е намален и според проценките на УНХЦР и Меѓународниот Црвен крст, кои велат дека низ земјава вчера транзитирале околу 2.600 мигранти, вклучувајќи ги и оние кои како превозни средства ги користат автобусите и таки возилата. 
| | веќе видена | слични

Останато

Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската унија, ...
сите 658 | | | веќе видена

Викендов на барање на жителите, хеликоптер на АРМ достави храна и помош од „Црвен крст“, во селата Брест и Малино маало. Армијата е секогаш тука за своите ...
сите 97 | | | веќе видена

Ирската влада изрази загриженост откако Долниот дом на британскиот парламент синоќа го отфрли предлогот на премиерката, Тереза Меј за брегзит, оценувајќи дека ...
сите 245 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утрово 600 мигранти заминале од Гевгелија кон Табановце

Од:
До кого (е-маил):
Порака: