Бран мигранти ја погоди Лампедуза

Лампедуза е оддалечена само 113 километри од Тунис Повеќе северно-африкански мигранти пристигнуваат до малиот италијански остров Лампедуза, чие население е двојно зголемено по годинешниот бран мигранти. Денеска пристигнаа 127 нови мигранти, со што вкупната бројка се искачи до околу 5.500. Локални претставници побараа помош од италијанската влада. Повеќето од мигрантите се од Тунис, каде немирите продолжија и по револуцијата во јануари. Се очекува дел од мигрантите наскоро да бидат преместени од Лампедуза со италијански воен брод. Италијанските медиуми известуваат дека жителите на Лампедуза побарале од Рим да ги евакуира мигрантите до прифатните центри во Италија, бидејќи Лампедуза веќе не може да се справува со големиот број бегалци. Новинската агенција АНСА вели дека условите во прифатниот центар на Лампедуза се никакви - во објектот изграден за 800 мигранти, сега има речиси 3.000. Локалното население во неделата протестираше во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 196 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 124 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 62 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бран мигранти ја погоди Лампедуза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: