Иринеј: Потегот на МПЦ, дело на неуки архиреи и политички договор на двоецот Заев-Борисов


Интервју на новинарот Милорад Вучелиќ со епископот бачки Иринеј за божикното издание на весникот „Печат“. Во продолжение го пренесуваме делот од интервјуто, во кој епископот бачки Иринеј се осврнува и на „неукиот потег на МПЦ“ и на „неканонската одлука на Бугарската православна црква, која се однесува на канонската јурисдикција на Православната охридска архиепископија“. Неодамна стигна вест од Европскиот суд за човекови права во Стразбур дека канонската Православна охридска архиепископија го добила спорот против македонската држава. После оваа пресуда, македонската држава е должна да ја регистрира Православната охридска архиепископија, која е во канонско единство со Српската православна црква и на чие чело е неговото блаженство архиепископот охридски и митрополит скопски Јован Вранишковски. Значи ли тоа дека во Поранешната Југословенска Република Македонија ќе настапат подобри денови за канонската Православна охридска архиепископија охридска и ќе престанат прогоните на нејзините архиереји, свештенство и ...
| | веќе видена | слични

Молк од бугарската православна црква. Дали патријархот Неофит побара од вселенскиот Вартоломеј признавање на автокефалноста на МПЦ ОА на 7ми јануари кога беше во Истанбул? Молк од бугарската православна црква. Дали патријархот Неофит побара од вселенскиот Вартоломеј признавање на автокефалноста на МПЦ ОА на 7ми јануари кога беше во Истанбул? Додека бугарските медиуми информираат за светиот чин за повторното обновување на бугарската црква Св. Стефан истиот ден и за значењето на овој чин во бугарско - турските односи воопшто, во врска со македонското прашање единствено се пренесуваат неколкуте зборови на Неофит, на прашање на бугарскиот дописник на агенцијата БГНЕС во Турција, „дали ќе му ја пренесе пораката на Вартоломеј“? „Зависи од времето и од подготвеноста.“ рекол Неофит. Но дали воопшто разговарал останува енигма и за македонскиот Синод. Владици за Алфа велат дека уште чекаат одговор, како од бугарската страна така и од црквата во Истанбул. Се обиделе да дознаат неформално но немаат никаква повратна ...
| | веќе видена | слични

Три дена по средбата во Цариградската патријаршија во Истанбул меѓу бугарскиот патријарх, Неофит и вселенскиот Вартоломеј, МПЦ ОА нема одговор дали му е пренесена пораката од македонската црква за решавање на канонскиот статус со што бугарската ќе стане црква- мајка. Извори за Експрес.мк во Синодот велат дека уште нема никаков абер дали Неофит разговарал со Вартоломеј, и каков е неговиот став. Според бугарските медиуми, двајцата патријарси се сретнале многу кратко, за време на црковната манифестација на возобновување на бугарската црква Св. Стефан во Истанбул. За барањето на МПЦ воопшто не се пишува. Поважна, според медиумите во соседна Бугарија, е средбата што на истиот ден ја оствариле премиерите Бојко Борисов и Реџеп Таип Ердоган во Турција, додека придружба на делегацијата биле претставници на БПЦ на чело со Неофит, токму заради црквата Св. Стефан. Македонскиот Синод пред Божик најави дека очекува позитивни пораки од цариградскиот патријарх, но истите се уште ги нема.
| | веќе видена | слични

Доволно е само да ги споменеме великаните: јеромонасите Јоаким Крчовски и Кирил Пејчиновиќ, архимандритите Анатолиј и Калистрат Зографски, митрополитот Партениј Полјански и Нишавски, како и многу други што извесен период од својот живот го минале на Света Гора или, пак, имале тесни врски со неа. Првенствено, тука доаѓа до израз силната поврзаност на Бигорската обител со повеќе тамошни манастир. „Царство без круна, држава без војска, земја без жени, богатство без пари, мудрост без училишта, кујна без месо, молитва без престанок, врска со небесата без прекин, пеење за Христа без замор, смрт без жалење – тоа е Света Гора“, запишал непознат мудрец. Малку зборови, но толку силни, кои најреално ја отсликуваат реалноста на богоблагословената Градина на пресвета Богородица. Кон ова би додале дека Света Гора е историја на православното подвижништво, духовност и светост. Таа е историја на многубројни светии, кои со своите подвизи во љубовта кон Господа и ближните засветлиле од тие мистични гори на Атон и ја ...
| | веќе видена | слични

Во недостиг на информации за тоа дали бугарскиот патријарх Неофит при вчерашната посета кај вселенскиот патријарх Вартоломеј навистина ја застапувал Македонска православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) како што најави, тешка навреда за неа дојде од Грција. Најавувајќи ја средбата на двајцата верски поглавари по свеченото отворање на обновената т.н. Железна црква во Истанбул, грчката вебстраница специјализирана за религија „Вима ортодоксијас“ ја нарече МПЦ-ОА „мајмунска црква“! „Екуменскиот патријарх на Константинопол, Вартоломеј, в недела ќе го прими бугарскиот патријарх Неофит. Според скопски извештаи, поглаварот на Бугарската црква ќе ја ‘застапува’ неканонската ‘Црква’ на Скопје, која не е признаена од ниту една православна црква (дури и ‘мајмунска’ црква имаат Скопјаните)“, стои во поднасловот на текстот објавен во саботата пред полноќ. Покрај останатите навреди од типот „псевдомакедонци“ и „псевдоцрква“, во написот во кој се прави обид за елаборирање на проблемот од канонски и од историски ...
| | веќе видена | слични

Преговорите меѓу македонската и бугарската православна црква се прилично динамични, откако БПЦ го прими писмото во кое МПЦ побара мајка црква за ткочување на процесот за признавање на автокефалноста. Новинарот Марјан Николовски кој долги години ја следи оваа проблематика вели дека обврската што ја презедоа бугарските свештеници не е воопшто лесна. На првата средба во Софија, на која македонската делегација ја предводеше архиепископот Стефан бил и бугарскиот патријарх Неофит. Таму била договорена рамката како да продолжи процесот, вели Николовски. „Овој период, јануарскиот месец е врзан повеќе на посветеност на црквите кон она што е црковен живот така што не очекувам нешто ново во поглед на тоа. Во февруари очекувам нова средба, веројатно можеби овде во Македонија, и можеби дополнителни информации во поглед на тоа што и како понатаму ќе се случува“, вели Николовски. Двете цркви веќе почнаа да се соочуваат и со првите пречки особено од Грчката и Српската православна црква, а Николовски смета дека допрва ќе се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонците барале сопствена црква уште за времето на Балканските војни, но СПЦ уште во времето на Тито остро се противела на идејата за формирање автономна ортодоксна црква во Македонија. Ова е запишано во еден од илјадниците неодамна објавени тајни документи на Централната разузнавачка агенција-ЦИА кои се однесуваат на Македонија и Југославија. На интернет сајтот на американската агенција ЦИА https://www.cia.gov/library/readingroom/document/ciardp82-00457r0137001 објавена е содржината на документот на ЦИА кој датира од 1952 година во кој разузнавачите на американската агенција ги известуваат претпоставените во Вашингтон за односот меѓу режимот на Тито и Српската православна црква. Уште за време на анексијата на Македонија во 1913 година и припојувањето на нејзината црква кон Српската православна црква, локалното православно население сака да формира сопствена ортодоксна црква независна од онаа во Белград, со бугарски, а не српски како црковен јазик. Под 30-годишното владеење на династијата Караѓорѓевиќ, ...
| | веќе видена | слични

Прашањето за автокефалноста на Македонската православна црква- Охридска архиепископија стигна пред портите на Железната црква во Истанбул. На денешната заедничка божиќна литургија која се оддржа во возобновената црква Свети Стефан во Истанбул бугарскиот патријарх Неофит со вселенскиот патријарх Вартоломеј, според пишувањата на дел од бугарските медиуми, дискутирале и за прашањето за афтокефалноста на МПЦ. Неофит за агенцијата БГНЕС пред средбата изјави дека се зависи од времето и подготвеноста , но дека дефинитивно ќе го сподели со вселенскиот патријарх прашањето за автокефалноста на Македонската православна црква. За Македонија средбата е значајна поради зголемените заложби на бугарската црква за воспоставување на канонскиот статус на Македонската православна црква. Ова следи откако во ноември дванаесет митрополити на чело со Бугаскиот патријарх Неофит се потпишаа на одлуката БПЦ да ја застапува Македонската православна црква пред останатите цркви. Со ова бугарската црква стана посредник за решавањето на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Бугарскиот патријарх Неофит и вселенскиот патријарх Вартоломеј ќе имаат средба во Истанбул, на која една од главните теми се очекува да биде одлуката на Бугарската православна црква да се ангажира во застапување пред помесните православни цркви за утврдување на канонскиот статус на македонската православна црква. Двајцата ќе отслужат заедничка литургија во обновената бугарска црква „Свети Стефан”, позната како железната црква во Истанбул. Неофит ќе биде дел од официјалната делегација, предводена од премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На литургијата ќе учествуваат Борисов и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. По празниците треба да продолжат разговорите на МПЦ со бугарската православна црква. Макфакс
| | веќе видена | слични
15 копии

Одлуката на Бугарската православна црква да се ангажира во застапување пред помесните православни цркви за утврдување на канонскиот статус на Македонската православна црква утре ќе биде тема на разговор на средбата на вселенскиот патријарх Вартоломеј и бугарскиот патријарх Неофит. Двајцата патријарси ќе отслужат заедничка литургија во обновената бугарска црква „Свети Стефан", позната како железната црква во Истанбул. Неофит ќе биде дел од официјалната делегација, предводена од премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На литургијата ќе учествуваат Борисов и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 810 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 174 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иринеј: Потегот на МПЦ, дело на неуки архиреи и политички договор на двоецот Заев-Борисов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: