Попова: Шилегов ги крши Статутот и Деловникот за работа на Град Скопје и спроведува политички реваншизам врз неистомислениците


-Од ЈП Водовод и канализација се избркани 26 вработени со решение со неопределено работно време, поради политички причини. Воедно денес на денешната седница имаме и повреда на Законот за локална самоуправа, Статутот и Деловникот за работа на Град Скопје. На денешната седница е погазен и Деловникот за работа на Град Скопје. Без дебата, без претходно доставен материјал, без податоци и потребни квалификации, на нетранспарентен и шверцерски начин, денес се сака да се изврши именување на членови на управни и надзорни одбори во 52 Јавни претпријатија, образовни установи и други установи на Градот Скопје, спротивно на Законот за локална самоуправа и Деловникот за работа на Советот на Град Скопје. Половичните материјали се доставуваат на само неколку часа пред седница. Нема биографии, а советниците треба да гласаат за луѓе чии квалификации се непознати. Нашиот сомнеж зошто ова се прави е желба за масовна и груба партизација на градската управа, потенцира Попова. Таа додава дека според член 39 став 4 од Законот за ...
| | веќе видена | слични

Низа критики до актуелната локална власт и градоначалникот упатени на денешната прес конференција на општинската ВМРО ДПМНЕ, што ја одржа, портпаролот и шеф на центарот за комуникации на општинскиот комитет, Перчо Божиновски. Како што рече Божиновски, одлика на СДС и градоначалникот станало противзаконско работење, брутално кршење на законот и носење незаконски одлуки извршувајќи криминал. Божиновски побара одговор на неколку прашања за кои, како што потенцира, јавност асеуште не добила одговор. - Зошто градоначалникот Јован Стојаноски не презема мерки за ставање вон сила на противзаконски донесените одлуки за управни и надзорни одбори, знаејќи дека по поднесена претставка до Државниот инспекторат за локална самоуправа, тој е должен да донесе решение за запирање на примената на одлуките? Кој од новоизбраните членови на управните и надзорните одбори на јавните претпријатија во Охрид: поседува меѓународно признат сертификат за познавање на странски јазик и положен психолошки тест и тест за интегритет, согласно ...
| | веќе видена | слични

До каков степен дојде СДС и градоначалникот Јован Стојаноски да молчи и глава да не крене од срам, обвини на денешната прес конференција портпаролот на ОК на ВМРО ДПМНЕ Охрид. Нивна одлика стана противзаконско работење, брутално кршење на законот и носење незаконски одлуки извршувајќи криминал. Без никаков образ СДС одбра да молчи. Дали со молкот ја признаваат вината бидејќи не знаат што да одговорат? - Зошто градоначалникот Јован Стојаноски не презема мерки за ставање вонсила на противзаконските донесени одлуки за управни и надзорни одбори, знаејќи дека по поднесена претставка до Државниот инспекторат за локална самоуправа, тој е должен да донесе решение за запирање на примената на одлуките? - Кој од новоизбраните членови на управните и надзорните одбори на јавните претпријатија во Охрид: поседува меѓународно признат сертификат за познавање на странски јазик и положен психолошки тест и тест за интегритет, согласно „Законот за јавните претпријатија“? Зошто нема кривична одговорност и не е разрешена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Никола преку својот Фејсбук профил информираат дека од 15-ти октомври до 29 декември, од повеќе државни институции од локалната самоуправа, како што се општински училишта, јавните претпријатија и други локални институции од работа се избркани над 50 лица, кои се политички неистомисленици со како што се вели во статусот хунтата на власт. -Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе, најостро ги осудува заканите, уцените и реваншизмот кон наши членови и симпатизери, но и останати наши сограѓани кои се политички определени, а ги изгубија работните места само затоа што не гласале за СДС на последните избори, се вели во статусот. Тие велат дека со чекорите кои ги презема власта ништо не укажува на животот кој го ветуваа на граѓаните. -Насилнички и противзаконски беа сменети во еден ден сите членови на управни и надзорни одбори, прекршени се повеќе законски услови и процедури при поставување на директори и раководители, а се поголем е револтот на многу граѓани поради ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во текот на вчерашниот ден во Советот на Град Скопје се изврши вистински масакр на членовите на управните и надзорните одбори во јавните претпријатија, како и образовните и културните установи на Град Скопје, обвини Михајло Маневски од ВМРО-ДПМНЕ, на денешната прес-конференција. Како што истакна тој, со ваквиот потег грубо продолжуваат реваншизмот и насилството врз Уставот и законите од страна на СДСМ. „Советниците на СДСМ, по наредба на Зоран Заев и градоначалникот Петре Шилегов, само со едно надгласување на точка во Советот именуваа 138 члена во над 52 надзорни и управни одбора, спротивно на Законот за локалната самоуправа и Деловникот за работа на Град Скопје“, обвини Маневски. Тој воедно истакна дека СДСМ и Шилегов пред Нова година со 4-годишни месечни паушали наградиле над 138, како што рече, шарени активисти и членови на СДСМ, некои од нив веќе вработени во кабинетите на Зоран Заев и Петре Шилегов. „Меѓу предложените за членови може да се сретнат и имиња, како советникот на Заев, Влатко Васиљ, кој како ...
| | веќе видена | слични

Советниците на СДСМ во Град Скопје спротивно на законите именувале нови членови на управни и надзорни одбори во Јавни претпријатија и културни и образовни установи, реагираат од опозициската ВМРО ДПМНЕ. Михајло Маневски денеска на прес конференција рече дека советниците по наредба на премиерот Зоран Заев и градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов само со едно надгласување на точка во Советот именувале 138 членови. „СДСМ и Шилегов, пред Новата година наградија со четири годишни месечни паушали над 138 шарени активисти и членови на СДСМ, некои од нив веќе вработени во кабинетите на Зоран Заев и Петре Шилегов. Меѓу предложените за членови може да се сретнат и имиња како советникот на Заев, Влатко Васиљ, кој како активист на Шарената револуција веднаш по доаѓањето на СДСМ на власт беше вработен во Владата како советник на Заев, а сега е и награден со член на управен одбор“, порача Маневски.
| | веќе видена | слични

“Ќе ја направиме администрацијата професионална на еден транспарентен и отворен начин. Ќе вработиме професионалци кои си ја знаат работата“ . Вака и на овој начин Зоран Заев ги лажеше граѓаните на Република Македонија во предизборниот митинг. Не само што вработуваше партиски членови на СДСМ во државната администрација, туку истото тоа го продолжи и во локалната администрација. Јавноста веќе го знае примерот кога само во Владата се вработени речиси 120 нововработени лица кои се задолжени само за една работа - за вршење пропаганда што е еден вид на рекорд во досегашната историја. Тука се и вработувањата речиси во сите инстутции на поети, комедијанти, кадри на Шарената платеничка револуција како и истакнати членови на СДСМ. Но ова е само дел од таквата масовна партизација за која ниту една невладина организација и ниту еден граѓански активист не сака да каже збор во врска со оваа тема. Зоран Заев и Петре Шилегов направија дополнителна партизација со назначувањето на 139 членови на СДСМ и на Шарената револуција ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Советникот во Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ Михајло Маневски на денешната прес-конференција истакна дека во текот на вчерашниот ден во Советот на Град Скопје се извршил вистински масакр на членовите на Управните и надзорните одбори во Јавните претпријатија, образовни и културни установи на Градот Скопје. Маневски посочува дека со тоа грубо продолжува реваншизмот и насилството врз Уставот и законите. „Советниците на СДСМ, по наредба на Зоран Заев и градоначалникот Петре Шилегов, само со едно надгласување на точка во Советот, именуваа 138 членови, во над 52 надзорни и управни одбори, спротивно на Законот за локалната самоуправа и Деловникот за работа на Градот Скопје. СДСМ и Шилегов, пред Новата година наградија со 4 годишни месечни паушали над 138 шарени активисти и членови на СДСМ, некои од нив веќе вработени во кабинетите на Зоран Заев и Петре Шилегов. Меѓу предложените за членови може да се сретнат и имиња како советникот на Заев, Влатко Васиљ, кој како активист на Шарената револуција веднаш по доаѓањето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Штип, Иван Јорданов на денешната прес-конференција истакна дека поминале два месеци откако СДСМ е на власт на локално ниво. -Наместо напредок и подобрување на ветениот „живот“ за граѓаните, станавме сведоци на реваншизам и задоволување на тесно партиските интереси на локалното раководство. Очигледно е дека реформите кои ќе се случат во администрацијата и за кои постојано зборува СДС, не подразбираат системски промени кои ќе се базираат на искуство и долгогодишна работа, туку само селекција и елиминација на неистомисленици на партијата на власт, вели Јорданов. Тој вели дека проектите и делата не се врвни приоритети на локалната власт, туку отпуштање на кадарот кој долги години работи во локалната самоуправа, училиштата и градинките и на тоа место, вработување на кадарот на партијата на власт. - За да биде апсурдот уште поголем, овој партиски реваншизам на СДС се случува во очи на новогодишните и божиќните празници. Стотина луѓе празниците ќе ги дочекаат во очај и ...
| | веќе видена | слични

Продолжува бесрамната партизација во управните и надзорните одбори од страна на Зоран Заев, Петре Шилегов и СДСМ. Како благодарност за успешно завршените партиски задачи што ги имаат направено членовите на СДСМ речиси сите управни одбори се брутално наполнети со партиски војници. Освен ова како благодарност некои од партиските послушници се “наградени“ со повеќе места во управните и надзорните одбори. Влатко Тоновски е еден од примерите како партиските војници на СДСМ се вдомуваат во два, три па и повеќе управни одбори. Од она што може да се забележи Томовски моментално е претседател на Надзорниот одбор на ЈП „Паркинзи на Општина Центар“. Во исто време Томовски е дел од управниот одбор на ЈП „Улици и патишта“. Додека голем дел од македонските граѓани мака мачат да го поминат месецов во овие тешки денови и кога платата во Македонија е најниска во регионот, спротивно на тоа што го кажуваше Заев дека ќе се зголемат платите, за партиските членови на СДСМ нема никакви проблеми барем кога се работи за пари. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ беше во куќата на семејството на Шаулиќ за да изрази сочувство за смртта на познатиот пејач, пренесуваат српските ...
сите 187 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 140 | | | веќе видена

Братучедот на Лирим Красниќи, Мухамет Красниќи, на својот ФБ профил се пофали и го поздрави потегот на неговиот братучед и другарот Есат Кафеѓоли, кои ги ...
сите 292 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попова: Шилегов ги крши Статутот и Деловникот за работа на Град Скопје и спроведува политички реваншизам врз неистомислениците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: