Папата ги повика луѓето да се откажат од гордоста и себичноста

Папата ги повика луѓето да се откажат од гордоста и себичноста Папата Франциско кој за првпат го слави Божиќ откако застана на чело на 1,2 милиони католици, ги повика синоќа луѓето да се откажат од гордоста и себичноста и да ги отворат своите срца за Господ и своите ближни. Папата Франциско кој во март годинава стана првиот папа кој не доаѓа од европскиот континет во период од 1300 години, ја предводеше мисата пред десетици илјади луѓе во базиликата Свети Петар, додека милиони го следеа преку малите екрани. Големите ѕвона чиј звук на 13 март го следеа неговиот избот за поглавар на Римокатоличката црква, заѕвонија и кога хорот на Сикстинската капела ја запеа “Слава на Бога“. Папата говореше кусо и едноставно, токму, како што забележуваат и западните агенции, била едноставна и неговата бела одора, наведувајќи и покажувајќи и симболично дека „човекот има моќ да избира меѓу светлината и темнината“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Папата Франциско кој го прослави првиот Божиќ како врховен поглавар на Римокатоличката црква, повика денеска на дијалог за да се заврши судирот во Јужен Судан и сите војни во светот, со порака дека сите треба да се стремат кон лични миротворни напори. Обраќајки се пред десетина илјади собрани луѓе, од главниот балкон на црквата Св.Петар, тој ја упати првата порака „Urbi et Orbi“ (на градот и на светот) на темата мир. „Господ е мир, да се помолиме да ни помогне да бидеме миротворци секој ден во нашите животи и во нашето семејство, во нашите градови и земји, во цел свет,“ порача папата. Пораката која ја носи раѓањето на Исус Христос во Витлеем е упатена до „секој маж и жена кои не престануваат да гледаат низ темнината, кои се надеваат на подобар свет, кои се грижат за другите додека послушно ги извршуваат своите должности,“ истакна тој. Поглаварот на Римокатоличката црква, која брои околу 1,2 милијарди припадници, повика на спасување на природната средина од човекова лакомост. Папата повика на дијалог за да ...
| | веќе видена | слични

Папата Франциско бележи раст на популарноста меѓу католичките верници во САД, односно дури 88 отсто од анкетираните го поддржуваат начинот на кој што папата ја извршува својата мисија. Скоро две третини од анкетираните католици го поддржуваат начинот на кој што папата се однесува кога станува збор за прашања поврзани со моралот. Според анкетата, која за „Си- Ен- Ен“ ја спроведе „ОРЦ интенешнл“, 86 отсто од испитаниците сметаат дека папата држи чекор со модерното време, а 85 отсто сметаат дека не е ниту премногу либерален, ниту премногу конзервативен. Повеќе од половина од анкетираните католици во САД сметаат дека покојниот папа Јован Павле Втори не бил во чекор со времето, додека бил на чело на Црквата. Кога е во прашање ставот дека жените би требало да имаат поголема улога во водството на Католичката црква, но да не бидат свештеници, папата доби поддршка од над 60 отсто од американските католици.
| | веќе видена | слични
2 копии

Говорејќи пред десетици илјади луѓе од балконот на базиликата на свети Петар во Ватикан, истиот оној на кој се појави на 13-ти март 2013 година по неговиот избор за папа, Франциск го упати апелот за зачувување на природната околина од „човековата алчност и лакомост". Поглаварот на 1,2 милијарди католици во светот својата права божикна порака „Urbi et Orbi" (На градот и светот) ја посвети на темата мир во светот. Повика на „општествена хармонија" во Јужен Судан каде етничките тензии меѓу Неур и Динка доведоа последните денови илјада жртви во оваа земја која на 9-ти јули 2011 година се прогласи за независна држава, а набрзо беше признаена од Генералното собрание на Обединетите нации, со што стана 54 држава во Африка, а 196-та во светот и стана 193-та членка на Обединетите нации. Папата, исто така, повикаа на дијалог за да се стави крај на судирите во Сирија, Нигерија, Демократска Република Конго и Ирак, и молеше за „поволен исход" на мировниот процес меѓу Израелците и Палестинците. „Војните уриваат и рануваат ...
| | веќе видена | слични

Христијанските верници кои се придржуваат до Грегоријанскиот календар го прославуваат денеска големиот празник на христовото раѓање Божик. На плоштадот Свети Петар во Ватикан, папата Франциск го имаше своето прво Божикно обраќање пред повеќе десетици... Христијанските верници кои се придржуваат до Грегоријанскиот календар го прославуваат денеска големиот празник на христовото раѓање Божик. На плоштадот Свети Петар во Ватикан, папата Франциск го имаше своето прво Божикно обраќање пред повеќе десетици илјади верници. Честитајќи им го големиот празник тој испрати апел за запирање на сите воени судири и поголема хуманитарна помош за цивилите во сирија. Поглаварот на Римокатоличката црква оцени и дека трагичните инциденти со мигрантите кои доаѓаат во Европа од Африка, мора да бидат спречени. Во светата земја,околу илјада верници се собраа во Црквата на христовото раѓање во Витлеем, каде ја следеа Божикната миса која ја предводеше патријархот на Католичката црква во Ерусалим, Фуад Твал.
| | веќе видена | слични

Милиони верници ширум светот денеска го слават раѓањето христово Божик според новиот Грегоријански календар. Милиони верници ширум светот денеска го слават раѓањето христово Божик според новиот Грегоријански календар. Со желби за мир во светот, итна помош за Сирија, стоп за трговијата со луѓе и стоп за сите воени конфликти, папата Франциско во Ватикан ја испрати својата прва божиќна порака позната како „Урби ет Орби“. Во празничната порака папата се осврна на војните, бруталноста и сиромаштијата во светот повикувајќи на разум, единство и молитва за мир. - Нашите мисли и молитви се со сите оние деца кои се најранливи жртви на војните, но ние мислиме и на старите и болните. Војните повредуваат и земаат многу животи. Затоа сите заедно да се молиме за мир. Нигерија, Ирак, Централноафриканската република, Израел и Палестина, се најдоа меѓу молитвите на првиот човек на римокатолиците како земји на кои им е итно потребна помош во обезбедување мирен живот за сите граѓани. Светот да биде безбедно место за живеење, ...
| | веќе видена | слични

Папата Францис зборуваше пред десетици илјади луѓе на плоштадот Свети Петар, на прославата на еден од најсветите денови во христијанскиот календар. Папата Францис повика за мир во Јужен Судан и други проблематични нации во светот во неговото прво божиќно обраќање. 77-годишниот папа од Аргентина зборуваше пред десетици илјади луѓе во среда на плоштадот Свети Петар, на прославата на еден од најсветите денови во христијанскиот календар. Во неговата прва божиќна порака „до градот и светот“, тој повика за „социјална хармонија“ во Јужен Судан и дијалог за завршување на конфликтите во Нигерија, Демократска република Конго, Ирак и Сирија. Тој исто така кажа дека се моли и за добар резултат во мировниот процес меѓу Израел и Палестинците. Во палестинскиот град на Западниот брег Витлеем, библиското родно место на Исус, верниците ја наполнија црквата од четврти век, изградена точно на местото каде традицијата вели дека се родил Исус. Старите ѕидови на црквата беа осветлени со свеќи и исполнети со ...
| | веќе видена | слични

Верниците во огромен број пристигнаа во Ватикан да ја слушнат првата божиќна порака на римокатоличкиот поглавар Франциско кој несомнено воведе нов однос на црквата кон народот враќајќи ја на преден план суштината на човештвото – љубовта кон секој човек. Тој носи нов период за црквата многу пофокусирана кон сиромашните, многу поскромна во трошењето и многу пожива  коментираат верниците.  Очекувано тој остана доследен во пораките што ги испрати и во својата прва Урби ет Орби – зборувајки од балконот на црквата Свети Петар тој  предупреди дека опасноста лежи во човечката алчност и завист. „Во историјата на светот има светли и темни моменти. Ако нашите срца се затворени и во нив доминира гордоста и измамата, темнината паѓа не само внатре во нас, но и во нашето опкружување“, изјави Папата. Папата  повика војните да запрат и дека секој треба да биде миротворец. Во својот говор тој повика на дијалог за војната во Сирија, Судан, Конго. „Бог е мир, да помогнеме во градењето на мирот секој ден – во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Папата ги повика луѓето да се откажат од гордоста и себичноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: