Кој ќе дојде на одбележувањето на 1.000 години од основањето на Охридската архиепископија


Бугарскиот патријарх Неофит во врска со иднината на приближувањето меѓу Бугарската православна црква и Македонската православна црква-Охридска архиепископија вели дека има консензус за главните прашања на иднината. Според него, претстојат интензивни средби и разговори. – Ние се обидуваме да се ислуша со внимание, да го одржиме добриот тон, да се сретнеме со архиереите и со луѓето од кои зависи придвижувањето на ова прашање . Фала му на Бога, имаме консензус за главните прашања на идното единство . Прашан дали ќе учествува на претстојното одбележување на 1.000 години од основањето на Охридската архиепископија, Неофит за БГНЕС рече дека ќе се размисли како ќе се одбележи овој датум. – Ќе размислиме како да се одбележи овој датум. Со Бога напред! Ние ќе се стремиме да му служиме на Христовата љубов и мир. Македонската православна црква во минатата есен побара БПЦ да биде нејзина Црква-мајка. Бугарската православна црква го прифати барањето на МПЦ по што се формираше специјална комисија за решавање на прашањето, ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот историчар, по средбата на премиерот Зоран Заев со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас во Давос, на која е договорено да биде преименуван меѓународниот аеродром во Скопје, изјави дека и тој е заслужен некој булевар, автопат или аеродром во Македонија да го носи неговото име. „При овој бран од преименување, македонската влада треба да мисли не само за Грција, туку и на нас. Ако сака да им се допадне на Бугарите и на Бугарија со цел побрзо формирање на Комисијата која ќе ги изработи новите учебници и новите концепти за историјата на Македонија, редно би било да крстат булевар, автопат или аеродром со името на Божидар Димитров, кој направи доста, со книги, статии и филмови, за разоткривање на македонските лаги“ вели историчарот. „Зоран Заев тоа го прави, за да им се допадне на Грците и грчката влада да се согласи со едно од имињата предложени од Метју Нимиц, кои го содржат името Македонија со придавка – северна, јужна, лева, десна, горна, Вардарска и т.н. “, изјавил Димитров за агенцијата „Фокус“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ тврди дека Бугарската православна црква е под силен притисок на софиските власти, но и на меѓународната заедница за да влезе во процесот на признавање на МПЦ. Тој во последното интервју вели дека не сите Бугарски влавдице со согласуваат со идејата Буигарската црква да почне разговори со МПЦ. Буловиќ тврди дека не постои друг начин да се реши црковнот прашање во Македонија, освен преку СПЦ. За него идејата на МПЦ да влезе во разговори со БПЦ и да чека времето да го решеи спорот е детска примитивна и глупава идеја. Од друга страна пак Бугарскиот патријарх пред два дена изјави дека има консезус за прашањето за иднината на МПЦ. Бугарските владцин вчера имаа сиднодска седница, но нема детали дали разговорале за односите со МПЦ. Според неофицијалните најави, деновиве се очекува уште една реунда разговори меѓу комисиите на МПЦ и на БПЦ.
| | веќе видена | слични

Имаме консензус за главните прашања на иднината. Претстојат интензивни средби и разговори. Ние се обидуваме да се ислуша со внимание, да го одржиме добриот тон, да се сретнеме со архијереите и со луѓето од кои зависи придвижувањето на ова прашање, изјави за бугарската новинска агенција БГНЕС патријархот Неофит во врска со иднината на приближувањето меѓу Бугарската православна црква и Македонската православна црква - Охридска архиепископија.Прашан дали ќе учествува на претстојното одбележување 1.000 години од основањето на Охридската архиепископија, Неофит рече дека ќе размисли како ќе се одбележи овој датум.- Ќе размислиме како да се одбележи овој датум. Со бога напред! Ние ќе се стремиме да им служиме на Христовата љубов и мир - истакна патријархот. МПЦ-Охридска архиепископија минатата есен побара БПЦ да биде нејзина црква-мајка и да се борат за нејзината автокефалност. Светиот синод на БПЦ формира специјална комисија за решавање на прашањето и веќе беа одржани првите средби. Во Софија дојде и архиепископот ...
| | веќе видена | слични

Имаме консензус за главните прашања поврзани со иднината, изјави патријархот Неофит одговарајќи на прашањето што може да се очекува во однос на приближувањето меѓу Бугарската православна црква и Македонската православна црква-Охридска архиепископија. Тој вели дека во овие моменти е најважно да се одржи добриот тон. „Претстојат интензивни средби и разговори. Се обидуваме да се ислушаме со внимание, да го одржиме добриот тон, да се сретнеме со архиереите и со луѓето од кои зависи придвижувањето на ова прашање. Фала му на Бога дека имаме консензус за главните прашања на претстоечкото единство". Оваа година се навршуваат 1.000 години од основањето на Охридската архиепископија. Прашан дали ќе учествува на претстојните прослави по тој повод, патријархот Неофит вели дека ќе размисли како БПЦ ќе го одбележи овој датум, но дека секогаш ќе се стреми да му служи на Христовата љубов и мир. МПЦ – Охридска архиепископија во ноември минатата година побара бугарската православна црква да и биде црква мајка, доколку ја ...
| | веќе видена | слични

Контроверзниот бугарски историчар Божидар Димитров го оправда денешниот протест во Солун против зборот Македонија да биде содржан во името на северниот сосед на Грција, бидејќи тој збор е дел од грчкото историско наследство, смета тој, а, според него, и Александар и Филип Македонски биле Грци! „Демонстрантите се спротивставуваат на договор што го вклучува зборот Македонија, Северна, Јужна, Долна, Горна, Средна и така натаму. Грците сметаат, и со право, дека зборот Македонија е дел од грчкото историско наследство и тоа е навистина така“, изјави Димитров за бугарската информативна агенција „Блиц“. „Македонија е името на една античка грчка држава, која постигнува определен грчки политички резултат, за кој се бореа многу генерации грчки политички мислители. А тоа е обединување на речиси 1.500 грчки државички во една заедничка. Тоа го направија Александар и Филип Македонски, кои се Грци, нивните сфаќања се такви. Голема глупост е што некои се обидуваат да им припишат некое друго етничко потекло. Двајцата јасно и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена

Душко Тошиќ фудбалерот и сопруг на Јелена Карлеуша, ја изневерувал српската пејачка со манекенката Софија Милошевиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој ќе дојде на одбележувањето на 1.000 години од основањето на Охридската архиепископија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: