БОТОКС – незаменлив препарат за мазен изглед

Ботоксот претставува екстрахиран токсин од бактеријата Clostridium botulinum, приспособен за различни козметички и/или терапевтски намени. Прв пат на овој начин Алан Скот и Едвард Шанц го имаат искористено токсинот (серотип А) во 1973 на експериментално животно со цел да се корегира страбизам. Во 1980 за прв пат се користи на човек и успешно се корегира страбизам, а подоцна и блефроспазам. Во 1989 за прв пат се користи ботоксот во козметологијата и тоа во израмнување на брчките во глабеларната регија. Освен тоа, ботоксот е познат и во терапијата на некои неворлошки како цервикална дистонија, мигрена па дури хиперхидроза. Оттогаш, во оваа формула, ботоксот е сеопшто прифатен во широката пракса и е еден од најуспешните препарати во светот. Ботоксот доаѓа во повеќе форми од кои најкористени се ботокс тип А и тип Б. Козметолошкиот, оној повеќе користениот, е тип А на ботулински токсин. Освен овој серолошки тип постојат и уште 6 други меѓутоа покрај тип А, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Постои рок во кој ќе треба да ги смениме личните документи поради новото име на земјата, која со уставните измени е преименувана во Република Северна ...
сите 182 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 176 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БОТОКС – незаменлив препарат за мазен изглед

Од:
До кого (е-маил):
Порака: