БОТОКС – незаменлив препарат за мазен изглед

Ботоксот претставува екстрахиран токсин од бактеријата Clostridium botulinum, приспособен за различни козметички и/или терапевтски намени. Прв пат на овој начин Алан Скот и Едвард Шанц го имаат искористено токсинот (серотип А) во 1973 на експериментално животно со цел да се корегира страбизам. Во 1980 за прв пат се користи на човек и успешно се корегира страбизам, а подоцна и блефроспазам. Во 1989 за прв пат се користи ботоксот во козметологијата и тоа во израмнување на брчките во глабеларната регија. Освен тоа, ботоксот е познат и во терапијата на некои неворлошки како цервикална дистонија, мигрена па дури хиперхидроза. Оттогаш, во оваа формула, ботоксот е сеопшто прифатен во широката пракса и е еден од најуспешните препарати во светот. Ботоксот доаѓа во повеќе форми од кои најкористени се ботокс тип А и тип Б. Козметолошкиот, оној повеќе користениот, е тип А на ботулински токсин. Освен овој серолошки тип постојат и уште 6 други меѓутоа покрај тип А, ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 284 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски не може да се иззема од политичка одговорност за исчезнувањето на Груевски. Ова е ставот на поранешниот ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БОТОКС – незаменлив препарат за мазен изглед

Од:
До кого (е-маил):
Порака: