Најмалку 20 загинати во незапаметени поплави во Србија и Босна

Најмалку 20 загинати во незапаметени поплави во Србија и Босна Десетици илјади луѓе ги напуштија домовите во Србија и Босна, евакуирани со чунови или хеликоптери откако надојдените води ги поплавуваа селата и градовите во регионот. Властите соопштија дека во досега незапаметените поплави животот го загубиле најмалку 20 лица, стравувајќи оти црниот биланс би можел да биде и повисок. Метереолозите велат дека поплавите се најтешки откако биле утврдени рекордни нивоа на водите пред 120 години и оти се последица на врнежи што просечно паѓаат за период од три месеци,а сега се истуриле во подрачјата за само три дена. Горан Михајловиќ од српскиот Хидрометереолошки Центар изјавил за агенцијата Асопиејтед Прес дека вакви врнежи се случуваат еднаш на сто години. Во источниот босански град Бијељина околу 10.000 луѓе биле евакуирани денеска откако надојдените води на Сава ги пробиле заштитните насипи. Градоначалникот Мицо Мициќ упатила апели за помош, повикувајќи „нам ни треба се, ние сме под вода“. Властите во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ДОСЕГА 25 МРТВИ ВО ПОПЛАВИТЕ ВО БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА И ВО СРБИЈА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА/СРБИЈА (АП) - Натоварени во автобуси, бродови и хеликоптери, со по само неколку ствари што можеле да ги понесат со себе, десетици илјади луѓе завчера ги напуштија своите домови во Босна и Србија со цел да избегнат од најголемата поплава во изминатиов век. Надојдените реки ги поплавија куќите, некои и до втори кат, а луѓето беа принудени да се качуваат на покривите за да се спасат. Стотици беа евакуирани во Хрватска. Полицијата соопшти дека 25 лица загинале и предупреди дека постои можност оваа бројка да се зголеми. Десетици илјади домови останаа без електрична енергија и вода за пиење. Одроните однесоа многу од внимателно поставените знаци за предупредување околу минските полиња. Минатата недела три дена врнеше дожд количински колку за три месеци и поради ова се создаде една од најлошите поплави уште откако почна да се води евиденција пред 120 години. Од птичја перспектива, ското една третина до Босна, претежно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 112 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 62 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку 20 загинати во незапаметени поплави во Србија и Босна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: