Денеска прва средба меѓу Заев и Ципрас


На маргините на Светскиот економски форум во Давос е најавена македонско- грчка средба на премиерско ниво. Се очекува во денешната агенда на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас да се најдат прашања поврзани со преговорите за името. Тоа ќе биде прва директна средба меѓу премиерите на двете соседни држави, откако се смени власта во Македонија и по неодамнешното обновување на преговорите за решавање на спорот со името. Средбата меѓу Заев и Ципрас е закажана за 13 часот. Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, изјави дека на средбата Заев- Ципрас во Давос се очекува да се направи напредок во насока на изнаоѓање едно заемно прифатливо решение. Владата на Република Македонија деновиве потврди дека работи на анализа и консултации за предлозите на медијаторот Метју Нимиц за решение на прашањето за името. В петок пак, премиерот Заев ќе оствари средба и со еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан.
| | веќе видена | слични
17 копии

Со одлука на Владата, која треба да биде донесена набргу, ќе се изврши преименувањето на скопскиот аеродром и на автопатот, што беше најавено по средбата на премиерот Зоран Заев со својот грчки колега Алексис Ципрас во Давос. – Ќе треба да се донесе одлука на Влада и тоа ќе се случи во наредниот период, набргу – рече Бошњаковски не прецизирајќи време. Заев во Давос најави дека во знак на добра волја и затоплување на односите со Грција, Македонија ќе ги промени имињата на аеродромот и меѓународниот автопат, кој ќе се именува „Пријателство“.
| | веќе видена | слични

- Ќе треба да се донесе одлука на Влада и тоа ќе се случи во наредниот период, наскоро, рече Бошњаковски, не прецизирајќи време. Заев во Давос најави дека во знак на добра волја и затоплување на односите со Грција, Македонија ќе ги промени имињата на аеродромот и меѓународниот автопат кој ќе се именува „Пријателство". Прашан за очекувањата од средбата со медијаторот Метју Нимиц, кој по посетата на Атина, од денеска е во Скопје на средби со македонскиот државен врв, владиниот портпарол повтори дека сега е вистинското време да се изнајде решение и оти постои и политичка волја и градење  на односи со Грција кои се на едно повисоко ниво од се што било досега во  претходните години. Дополнителни информации, како што рече, ќе бидат објавени по средбата со Нимиц, кој исто така ќе даде изјава. На новинарско прашање дали македонската Влада била известена за планот на Грција, Бошњаковски наведе дека заемно течат сите работи. - Разговорите се водат под медијаторство на Метју Нимиц во рамки на ООН. Во таа рамка се водат ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на Независни Грци, коалицискиот партнер во грчката Влада и актуелен министер за одбрана, по заедничкиот состанок на парламентарната група и на извршниот комитет на партијата рече дека не верува дека до Самитот на НАТО ќе се исполнат сите предуслови за решение на проблемот, одговарајќи на новинарско прашање што ќе прави на следниот состанок на северно атлантската алијанса. Според него, преговорите ќе траат долго, потребно е да се направат Уставни промени „поради иредентистичките позиции“, а неговата партија не отстапува од позицијата во името да не биде вклучен терминот Македонија. Панос Каменос, јави дописникот на МИА од Атина, во изјавата по состанокот, говорејќи за нашата земја, го употреби привременото име ПЈРМ, но без терминот Македонија. – Не верувам дека на НАТО Самитот ќе биде направен толку голем напредок во преговорите, дека ќе биде завршена уставната промена, како дел од предусловите што ги поставува грчката влада за поранешната југословенска Република. Сметам дека ако навистина сакаат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Обединетите нации соопштија дека може да биде постигнат напредок во решавањето на 26-годишниот спор меѓу Атина и Скопје околу употребата на името Македонија. Заменик портпаролот на Обединетите нации Фархан Хак изјави дека „е создаден позитивен момент“ во разговорите што се водат со посредтсво на ОН и оти е можно да биде пронајдено решение со, како што изјави, „вистински дух на компромис од раководствата и од народите на двете земји“. Медијаторот Метју Нимиц престојува во Атина каде штво вторникот треба да се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Потоа тој ќе престојува во дводневна посета на Македонија. Лидерот на партијата „Независни Грци“ – дел од владината коалиција, Панос Каменос, истовремено и министер за одбрана, кој се противи на секакво користење на терминот Македонија во какво било сложено име ги отфрли гласините и написите во грчките медиуми дека тој ќе ја напушти власта доколку во Парламентот ќе дојде име кое го содржи терминот „Македонија“. „Не верувам дека на НАТО Самитот ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Посредникот во преговорите за името Метју Нимиц, кој од вчера е во Атина, денеска претпалдне ќе ја има првата средба со Јоргос Кумуцакос, одговорен за надворешна политика во опозициската Неа демократиа. Средбата со претставникот на опозицијата била на иницијатива на посредникот. Неколку часа подоцна Нимиц ќе разговара со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, а за евентуална средба со премиерот Алексис Цирас нема никаква најава иако претходно таа се споменуваше неофицијално. Со заклучоците од овие средби во Атина, Нимиц утре доаѓа во Скопје на разговори со македонскиот државен и политички врв. Освен што ќе ги пренесе ставовите од Атина, во Скопје тој ќе ги слушне ставовивте кои веќе се разгледуваа на заедничката средба на премиерот, претседателот, опозициската ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ што се одржа во саботата. Минатата недела во Давос премиерите на Грција и Македонија ја имаа првата средба на која се разговараше за проблемот со името. Според изјавите, на таа средба се договорени одредени отстапки од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Челникот на десната партија Независни Грци, коалицискиот партнер во грчката влада и актуелен министер за одбрана, по заедничкиот состанок на парламентарната група и на извршниот комитет на партијата рече дека не верува дека до Самитот на НАТО ќе се исполнат сите предуслови за решение на проблемот, одговарајќи на новинарско прашање што ќе прави на следниот состанок на северно-атлантската алијанса. Според него, преговорите ќе траат долго, потребно е да се направат уставни промени „поради иредентистичките позиции“, а неговата партија не отстапува од позицијата во името да не биде вклучен терминот Македонија. Панос Каменос, јави дописникот на МИА од Атина, во изјавата по состанокот, говорејќи за нашата земја, го употреби привременото име ПЈРМ, но без терминот Македонија. „Не верувам дека на НАТО самитот ќе биде направен толку голем напредок во преговорите, дека ќе биде завршена уставната промена, како дел од предусловите што ги поставува грчката влада за поранешната југословенска Република. Сметам дека ако ...
| | веќе видена | слични

Според него, преговорите ќе траат долго, потребно е да се направат Уставни промени „поради иредентистичките позиции“, а неговата партија не отстапува од позицијата во името да не биде вклучен терминот Македонија. Панос Каменос, јави дописникот на МИА од Атина, во изјавата по состанокот, говорејќи за нашата земја, го употреби привременото име ПЈРМ, но без терминот Македонија. - Не верувам дека на НАТО Самитот ќе биде направен толку голем напредок во преговорите, дека ќе биде завршена уставната промена, како дел од предусловите што ги поставува грчката влада за поранешната југословенска Република. Сметам дека ако навистина сакаат решение Скопјаните, ќе треба да го направат она што го направи Англија за нејзиниот влез во Европската унија. Ќе ве потсетам дека за да влезе Англија во ЕЕЗ, го смени името по барање на Де Гол, од Велика Британија во Обединето Кралство, рече Каменос, објаснувајќи дека кога тоа го сторила големата Англија, „Скопје нема причина да инсистира на име кое велат дека го користат во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Владата ќе ги исцрпи сите можности што постојат за постигнување договор во скопското прашање, е пораката што ја испраќа кабинетот на грчкиот премиер, според грчката државна ТВ ЕРТ, по средбите на Алкексис Ципрас со лидерите на политичките партии, а во пресрет на посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина и Скопје. Започнува клучна седмица за прашањето за името, е најчестиот коментар во грчките медиуми. Состанок на Независни Грци за прашањето за името, средби со медијаторот и протестот во Атина се главните настани во Грција за следнава седмица. За денеска во 14 часот, коалициониот партнер во владата, Панос Каменос, јавува дописникот на МИА од Атина, закажа заеднички состанок на парламентарната група и на извршниот комитет на кој веројатно ќе се утврди позицијата на партијата- дали ќе го потврдат нивниот став дека се против употребата на терминот „Македонија“ во името или пак ќе има промена на досегашната позиција. Проценките во Грција се дека лидерот на Независни Грци нема да отстапи од неговиот цврст став. ...
| | веќе видена | слични

Состанок на Независни Грци за прашањето за името, средби со медијаторот и протестот во Атина се главните настани во Грција за следнава седмица. Владата ќе ги исцрпи сите можности што постојат за постигнување договор во скопското прашање, е пораката што ја испраќа кабинетот на грчкиот премиер, според грчката државна ТВ ЕРТ, по средбите на Алкексис Ципрас со лидерите на политичките партии, а во пресрет на посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина и Скопје. Започнува клучна седмица за прашањето за името, е најчестиот коментар во грчките медиуми. Состанок на Независни Грци за прашањето за името, средби со медијаторот и протестот во Атина се главните настани во Грција за следнава седмица. За денеска во 14 часот, коалициониот партнер во владата, Панос Каменос, јавува дописникот на МИА од Атина, закажа заеднички состанок на парламентарната група и на извршниот комитет на кој веројатно ќе се утврди позицијата на партијата- дали ќе го потврдат нивниот став дека се против употребата на терминот „Македонија“ во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 374 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска прва средба меѓу Заев и Ципрас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: