Во автомобилот на Љубе биле најдени 100.000 евра и пиштол

3 копии

МВР потврди дека попладнето околу во пeридот од 14.30 часоt до 15 часот е приведен лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, поради основано сомнение застрени две кривични дела МВР потврди дека попладнето околу во пeридот од 14.30 часоt до 15 часот е приведен лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, поради основано сомнение застрени две кривични дела - незаконско финансирање на политичката камања и кривично дело злоупотреба на службената положба со оглед на фактoт што тој е одговорно лице во неговатa политичка партија. Според МВР, кај Љубе Бошкоски биле пронајдени 100 илајди евра, пари кои му биле предадени во хартиени кеси и за кои постои сомнение дека нему требало да му послужат за исплаќање на долговите сторени во текот на предизборната кампања. МВР со судска наредба изминатите неколку месеци применило посебни истражни мерки поради основано сомнение и индиции дека ja злоупотребувал службената положба и незаконски ја финасираl предизборната кампања на неговата партија. Досега се ...
| | веќе видена | слични

Истражeн судија од Кривичниот суд по петчасовен распит му одреди 30-дневен притвор на лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски. Опасност од бегство, влијание врз истрагата и можност да го повтори делото, се основите поради кои на Бошкоски му е одреден притвор. Тој е префрлен во истражниот затвор Шутка. Иако Бошкоски неколку часа, во присуство на својот бранител, беше задржан во Основниот суд, тој се бранел со молчење. Додека обвинителството не ги изнесе доказите со кои располага, како што информира неговиот бранител Љубомир Михајловски – Џанго, тие нема да се произнесат по делата кои му се ставаат на товар - злоупотреба на средства за финансирање на кампања и злоупотреба на службената положба. “На Бошкоски од страна на истражниот судија му беше прочитано барањето за спроведување на истрага, но не беа приложени никакви докази. Откако ќе ги добиеме ќе се произнесеме пред судот за обвиненијата кои му се ставаат на товар“, вели Михајловски. Адвокатот на ...
| | веќе видена | слични

Триесетдневен притвор му изрече истражниот судија од Основниот суд Скопје 1 на Љубе Бошкоски. Притворот му бил одреден поради можноста тој да биде недостапен на органите на прогонот поради двојното државјанство и евентуалното влијание врз сведоците и доказите во постапката Додека Бошкоски даваше изјава, пред истражниот суд го поддржуваа повеќе стотици негови симпатизери. Две лица нападнаа полицаец од полициската станица „Бит-пазар“ што беше во обезбедување на настанот. Тие го турнаа полицаецот на земја и неколку пати го удрија, по што интервенираше единицата за брзо распоредување. Поранешниот министер за внатрешни работи, а сега лидер на Обединети за Македонија, во понеделникот доцна вечер со силно полициско обезбедување беше пренесен од судот во истражниот затвор во Шутка. Адвокатот на Бошкоски Љубомир Михајловски најави жалба на одлуката за притвор. Според информации од МВР, акцијата против Бошкоски, насловена „Кампања“, се спроведувала меѓу април и јуни, кога биле применети посебни истражни мерки, му бил ...
| | веќе видена | слични

Сопругата на Љубе Бошкоски, уапсениот лидер на партијата Обединети за Македонија, Виолета Бошкоска во вчерашното интервју за телевизија А1 изјави дека не знае кој е човекот кој наводно на Љубе му давал пари за нелегално финансирање на изборна кампања, но сигурна е дека се работи за местенка од власта. - Никој не знае ништо, што било, што се случило, само знаеме дека бил повикан од некого во ресторанот, мислам дека е местенка. Без докази не можам да коментирам, се работи за чисто заплашување. Ако може ова да му се случи на Љубе, што станува за обичниот граѓанин кој е незаштитен – изјави Бошкоска за А1. Таа истакна дека откако Љубе е зад решетки, не им било дозволено воопшто да го видат, единствено со него контакт остварил адвокатот Љубомир Михајловски. Бошкоска рече дека целиов случај преставува хајка на власта и сценарио коешто потсетува на „Раштански лозја“ и на Хаг. - Љубе знаеше дека е следен, имавме информации дека го следат, дака и во живо го следат, не само преку мобилните телефони. Имаше закани, за ...
| | веќе видена | слични

По неколкучасовен распит, истражен судија му одредил мерка притвор во траење од 30 дена на лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски. Вчеравечер, нецел час по полноќ, Бошкоски, кој е осомничен за кривични дела незаконско финансирање на предизборната кампања и злоупотреба на службената должност, под силно полициско обезбедување беше спроведен во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. По притворањето во холандскиот град Шевенинген, а под обвинение за тешки кривични дека, ова е второ притворање на Љубе Бошкоски. Апсењето, кое се случи само еден ден по предвремените парламентарни избори, е поради сомнеж дека поранешниот министер за внатрешни работи примил поткуп од 100.000 евра. Имено, на неговото апсење и притворање му претходело следење, со примена на таканаречените посебни истражни мерки. Пресретнувањето на телефонските повици и движењето на Бошкоски, наводно, биле одобрени многу пред започнувањето на изборната кампања, а оперативното име на акцијата било токму „Кампања“. Според ...
| | веќе видена | слични

ЕДИТОРИЈАЛ Дали апсењето на Љубе Бошкоски, најжестокиот критичар на „Груевски и фамилијата“, како што ги нарекуваше, беше вишната на шлагот на славеничката, победничка атмосфера на ВМРО-ДПМНЕ? Едни задоволно тријат раце, други загрижено тврдат дека Љубе е првата епизода од серијалот што следува. Пресметката со својот лут и непредвидлив противник власта ја започна јавно - пред гостите во елитниот ресторан во центарот на Скопје и пред минувачите на улицата, која е исклучително фреквентна. Со апсењето, кое беше спектакуларно, филмски, помпезно и брутално, небаре фатиле сериски убиец или некој избеган злосторник од прочуениот затвор „Гвантанамо“, власта испрати силна порака: кој не е со нив или, не дај Боже, се дрзнал да ги критикува и да ги навредува, ќе помине исто како брат Љубе. Па сега, мислете му ја. Затоа чинот на апсењето, ставањето лисици, легнувањето на земја... се одвиваше пред камерите и фотоапаратите на одделни медиуми. Да се види. А за оние што го пропуштија настанот, имаше и реприза, односно ...
| | веќе видена | слични

Од мерките што ги презела полицијата било утврдено дека Бошковски примил пари во три наврати. Првиот пат во април годинава тој примил 10.000, следниот месец уште 20.000, а во понеделникот уште 100.000 евра. На средбите на кои ги примал паричните износи било презентирано дека средствата биле наменети за финансирање на активностите и афирмацијата на партијата Обединети за Македонија. Од МВР, исто така, кажуваат дека со кривичната пријава не е опфатено друго лице. „Целокупните сознанија што ги имавме во оперативната обработка што беше насловена ’Кампања’ беа насочени токму кон осомничениот. Дали ќе има натамошно проширување на истрагата, ќе одлучи истражниот судија кому му се ставаме на целосно располагање“, изјави портпаролот на МВР, Иво Котевски, според кого, и инволвирањето на УЈП ќе зависи од судот. Според Котевски, полицијата поседувала снимки на кои се гледа како Бошковски ги прима парите и неговиот обид да ги фрли непосредно пред неговото апсење.
| | веќе видена | слични

Притворот на Бошкоски му е одреден по сите три основи: опасност од бегство, влијание врз истрагата и можност да го повтори делото Љубе Бошкоски, лидерот на партијата Обединети за Македонија, не дал одбрана пред истражниот судија во скопскиот Кривичен суд и се бранел со молчење. Испрашувањето кај истражниот судија траело три часа, по што судијата утврдил дека тој е одговорен за злоупотреба на функцијата и за незаконско финансирање на кампањата и му одредил притвор од 30 дена. Неговите соработници претходно го блокираа влезот на затворот, како и кругот на Основниот суд, по што Бошкоски под силно полициско обезбедување беше спроведен во Истражниот затвор „Скопје“. Притворот на Бошкоски му е одреден по сите три основи: опасност од бегство, влијание врз истрагата и можност да го повтори делото. Истражниот судија сметал дека може да се даде во бегство затоа што има двојно државјанство и еднаш веќе во случајот „Раштански лозја“ ја напуштил земјава. Судијата проценил дека ако Бошковски е на слобода може да врши ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ОМ, и поранешен министер за внатрешни работи, завчера попладне беше уапсен пред ресторанот Воденица, поради сомнение за незаконско финансирање на кампања и злоупотреба на службената должност. Кај него беа пронајдени 100.000 евра, пиштол и патна исправа Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски не дал исказ пред истражниот судија во Скопскиот Кривич ен суд откако завчера беше приведен од страна на полицијата, поради сомнение дека зел мито. Одлучил да се брани со молчење, велат извори од Судот. Истражниот судија завчера одлучи да му одреди 30- дневен притвор. По одредувањето на мерката притвор, Бошкоски беше префрлен во истражниот затвор во Шутка. По апсењето пред скопскиот ресторан Воденица, и пронаоѓањето на кесата полна со банкноти, вкупно 100.000 евра и огнено оружје, инспекторите извршија претрес и во неговата семејна куќа на Водно. Адвокатот на Бошкоски, Љубомир Михајловски, по распитот потврди дека тој е осомнич ен за две кривични дела: "злоупотреба на службена долзност како лидер на ...
| | веќе видена | слични

МВР нема поднесено постапка против човекот што, како што велат, три пати му носел пари на Бошкоски, кои за неколку месеци станале 130 000 евра. Тоа го остава неодговорено прашањето дали човекот е припадник на полицијата. Предмет на кривична постапка е само Бошкоски. Неговиот адвокат тврди дека на Бошкоски не поседувал илегално оружје и дека се очекуваат доказите со кои обвинителството треба да постапи по случајот. За помалку од 24 часа, на Бошкоски му беше одредена мерка притвор од 30 дена и се товари за неколку кривични дела, како нелегално финансирање на својата кампања и злоупотреба на функцијата лидер на партија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 233 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во автомобилот на Љубе биле најдени 100.000 евра и пиштол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: