Бошкоски уапсен за примање поткуп

2 копии

Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски денеска е уапсен пред познатиот скопски ресторан Воденица. Министерството за внатрешни работи за Макфакс ја потврди информацијата. Неофицијално, Бошкоски е уапсен поради примање поткуп. Исто така непотврдени информации велат дека во неговиот автомобил паркиран на паркингот пред ресторанот, наводно била пронајдена торба со пари кои требале да послужат за поткупот. Се’ уште не се знае за што точно бил наменет поткупот. Од извори блиски на врвот на партијата на Љубе Бошкоски, неофицијално, велат дека станува збор за соменение поврзано со за нелегално финансирање на партијата.
| | веќе видена | слични

Истражeн судија од Кривичниот суд по петчасовен распит му одреди 30-дневен притвор на лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски. Опасност од бегство, влијание врз истрагата и можност да го повтори делото, се основите поради кои на Бошкоски му е одреден притвор. Тој е префрлен во истражниот затвор Шутка. Иако Бошкоски неколку часа, во присуство на својот бранител, беше задржан во Основниот суд, тој се бранел со молчење. Додека обвинителството не ги изнесе доказите со кои располага, како што информира неговиот бранител Љубомир Михајловски – Џанго, тие нема да се произнесат по делата кои му се ставаат на товар - злоупотреба на средства за финансирање на кампања и злоупотреба на службената положба. “На Бошкоски од страна на истражниот судија му беше прочитано барањето за спроведување на истрага, но не беа приложени никакви докази. Откако ќе ги добиеме ќе се произнесеме пред судот за обвиненијата кои му се ставаат на товар“, вели Михајловски. Адвокатот на ...
| | веќе видена | слични

Триесетдневен притвор му изрече истражниот судија од Основниот суд Скопје 1 на Љубе Бошкоски. Притворот му бил одреден поради можноста тој да биде недостапен на органите на прогонот поради двојното државјанство и евентуалното влијание врз сведоците и доказите во постапката Додека Бошкоски даваше изјава, пред истражниот суд го поддржуваа повеќе стотици негови симпатизери. Две лица нападнаа полицаец од полициската станица „Бит-пазар“ што беше во обезбедување на настанот. Тие го турнаа полицаецот на земја и неколку пати го удрија, по што интервенираше единицата за брзо распоредување. Поранешниот министер за внатрешни работи, а сега лидер на Обединети за Македонија, во понеделникот доцна вечер со силно полициско обезбедување беше пренесен од судот во истражниот затвор во Шутка. Адвокатот на Бошкоски Љубомир Михајловски најави жалба на одлуката за притвор. Според информации од МВР, акцијата против Бошкоски, насловена „Кампања“, се спроведувала меѓу април и јуни, кога биле применети посебни истражни мерки, му бил ...
| | веќе видена | слични

По неколкучасовен распит, истражен судија му одредил мерка притвор во траење од 30 дена на лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски. Вчеравечер, нецел час по полноќ, Бошкоски, кој е осомничен за кривични дела незаконско финансирање на предизборната кампања и злоупотреба на службената должност, под силно полициско обезбедување беше спроведен во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. По притворањето во холандскиот град Шевенинген, а под обвинение за тешки кривични дека, ова е второ притворање на Љубе Бошкоски. Апсењето, кое се случи само еден ден по предвремените парламентарни избори, е поради сомнеж дека поранешниот министер за внатрешни работи примил поткуп од 100.000 евра. Имено, на неговото апсење и притворање му претходело следење, со примена на таканаречените посебни истражни мерки. Пресретнувањето на телефонските повици и движењето на Бошкоски, наводно, биле одобрени многу пред започнувањето на изборната кампања, а оперативното име на акцијата било токму „Кампања“. Според ...
| | веќе видена | слични

ЕДИТОРИЈАЛ Дали апсењето на Љубе Бошкоски, најжестокиот критичар на „Груевски и фамилијата“, како што ги нарекуваше, беше вишната на шлагот на славеничката, победничка атмосфера на ВМРО-ДПМНЕ? Едни задоволно тријат раце, други загрижено тврдат дека Љубе е првата епизода од серијалот што следува. Пресметката со својот лут и непредвидлив противник власта ја започна јавно - пред гостите во елитниот ресторан во центарот на Скопје и пред минувачите на улицата, која е исклучително фреквентна. Со апсењето, кое беше спектакуларно, филмски, помпезно и брутално, небаре фатиле сериски убиец или некој избеган злосторник од прочуениот затвор „Гвантанамо“, власта испрати силна порака: кој не е со нив или, не дај Боже, се дрзнал да ги критикува и да ги навредува, ќе помине исто како брат Љубе. Па сега, мислете му ја. Затоа чинот на апсењето, ставањето лисици, легнувањето на земја... се одвиваше пред камерите и фотоапаратите на одделни медиуми. Да се види. А за оние што го пропуштија настанот, имаше и реприза, односно ...
| | веќе видена | слични

Од мерките што ги презела полицијата било утврдено дека Бошковски примил пари во три наврати. Првиот пат во април годинава тој примил 10.000, следниот месец уште 20.000, а во понеделникот уште 100.000 евра. На средбите на кои ги примал паричните износи било презентирано дека средствата биле наменети за финансирање на активностите и афирмацијата на партијата Обединети за Македонија. Од МВР, исто така, кажуваат дека со кривичната пријава не е опфатено друго лице. „Целокупните сознанија што ги имавме во оперативната обработка што беше насловена ’Кампања’ беа насочени токму кон осомничениот. Дали ќе има натамошно проширување на истрагата, ќе одлучи истражниот судија кому му се ставаме на целосно располагање“, изјави портпаролот на МВР, Иво Котевски, според кого, и инволвирањето на УЈП ќе зависи од судот. Според Котевски, полицијата поседувала снимки на кои се гледа како Бошковски ги прима парите и неговиот обид да ги фрли непосредно пред неговото апсење.
| | веќе видена | слични

Притворот на Бошкоски му е одреден по сите три основи: опасност од бегство, влијание врз истрагата и можност да го повтори делото Љубе Бошкоски, лидерот на партијата Обединети за Македонија, не дал одбрана пред истражниот судија во скопскиот Кривичен суд и се бранел со молчење. Испрашувањето кај истражниот судија траело три часа, по што судијата утврдил дека тој е одговорен за злоупотреба на функцијата и за незаконско финансирање на кампањата и му одредил притвор од 30 дена. Неговите соработници претходно го блокираа влезот на затворот, како и кругот на Основниот суд, по што Бошкоски под силно полициско обезбедување беше спроведен во Истражниот затвор „Скопје“. Притворот на Бошкоски му е одреден по сите три основи: опасност од бегство, влијание врз истрагата и можност да го повтори делото. Истражниот судија сметал дека може да се даде во бегство затоа што има двојно државјанство и еднаш веќе во случајот „Раштански лозја“ ја напуштил земјава. Судијата проценил дека ако Бошковски е на слобода може да врши ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ОМ, и поранешен министер за внатрешни работи, завчера попладне беше уапсен пред ресторанот Воденица, поради сомнение за незаконско финансирање на кампања и злоупотреба на службената должност. Кај него беа пронајдени 100.000 евра, пиштол и патна исправа Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски не дал исказ пред истражниот судија во Скопскиот Кривич ен суд откако завчера беше приведен од страна на полицијата, поради сомнение дека зел мито. Одлучил да се брани со молчење, велат извори од Судот. Истражниот судија завчера одлучи да му одреди 30- дневен притвор. По одредувањето на мерката притвор, Бошкоски беше префрлен во истражниот затвор во Шутка. По апсењето пред скопскиот ресторан Воденица, и пронаоѓањето на кесата полна со банкноти, вкупно 100.000 евра и огнено оружје, инспекторите извршија претрес и во неговата семејна куќа на Водно. Адвокатот на Бошкоски, Љубомир Михајловски, по распитот потврди дека тој е осомнич ен за две кривични дела: "злоупотреба на службена долзност како лидер на ...
| | веќе видена | слични

МВР нема поднесено постапка против човекот што, како што велат, три пати му носел пари на Бошкоски, кои за неколку месеци станале 130 000 евра. Тоа го остава неодговорено прашањето дали човекот е припадник на полицијата. Предмет на кривична постапка е само Бошкоски. Неговиот адвокат тврди дека на Бошкоски не поседувал илегално оружје и дека се очекуваат доказите со кои обвинителството треба да постапи по случајот. За помалку од 24 часа, на Бошкоски му беше одредена мерка притвор од 30 дена и се товари за неколку кривични дела, како нелегално финансирање на својата кампања и злоупотреба на функцијата лидер на партија.
| | веќе видена | слични

Бошковски заврши во притвор – првата храна му ја однесе сопругата Виолета. Одговорен е за незаконско финансирање на партиската кампања. Полицијата му откри 100 илјади евра на паркингот пред ресторанот Воденица. Бошковска по силната реакција пред полицијата на паркингот, денеска останува на ставот дека досието со парите е монтирано. “Ќе докажеме и овој пат дека е невин. Ова е политички процес“ - изјави Виолета Бошковска, сопруга на Љубе Бошковски. Но, полицијата тврди дека има снимки со кои се докажува дека Бошковски ги имал парите- кога му пристапиле специјалците ги оставил парите на земја. “Има снимки кои докажуваат дека ги примил парите“ - изјави Иво Котевски, портпарол на МВР. Полицијата не открива дали парите се од донатор или се подметнати од полициски агент. Потврдуваат дека привеле тројца кои на протостите пред судската зграда нападнале полицаец. Во Обединети за Македонија тврдат дека случајот е политичка конструкција. Пред да заврши во Шутка, Бошковски три часа одговараше на прашањата на истражниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бошкоски уапсен за примање поткуп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: