Босанската полиција уапси лица осомничени дека оделе за Сирија

Во национална безбедносна чистка уапсени се наводни поддржувачи на ИСИЛ, вклучително и двајца на Сараевскиот аеродром. Босна ја започна Операцијата Дамаск во 2014 година со цел да се запре протокот на регрути во Сирија. Последната безбедносна акција на 18-ти февруари вклучуваше повеќе градови. [AФП] Безбедносните сили на Босна и Херцеговина (БиХ) на 18-ти февруари уапсија седум лица осомничени за врски со терористичката организација Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) Босанското обвинителство соопшти дека лицата биле членови на радикални верски движења и дека некои биле на пат да им се приклучат на борците на ИСИЛ во Сирија. Едно 19-годишно момче и уште еден маж во свои доцни 20-ти години беа уапсени на Сараевскиот аеродром на пат кон Истанбул. Припадниците на Државната агенција за истраги и заштита (СИПА) ги уапсија другите осомничени во Сараево, Маглај, Бузим, Велика Кладуша и Зеница. Безбедносната чистка беше дел од Операцијата Дамаск, која започна во септември за запирање на терористичките регрутации ...
| | веќе видена | слични

Безбедносните сили на Босна и Херцеговина (БиХ) на 18-ти февруари уапсија седум лица осомничени за врски со терористичката организација Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ). Босанското обвинителство соопшти дека лицата биле членови на радикални верски движења и дека некои биле на пат да им се приклучат на борците на ИСИЛ во Сирија. Едно 19-годишно момче и уште еден маж во свои доцни 20-ти години беа уапсени на Сараевскиот аеродром на пат кон Истанбул. Припадниците на Државната агенција за истраги и заштита (СИПА) ги уапсија другите осомничени во Сараево, Маглај, Бузим, Велика Кладуша и Зеница. Безбедносната чистка беше дел од Операцијата Дамаск, која започна во септември за запирање на терористичките регрутации и финансирања. Обвиненијата против седумте мажи вклучуваат учество во странски паравоени формации, изјави за SETimes портпаролката на СИПА, Кристина Јозиќ. Рамиз Ибрахимовиќ и неговиот син Алаудин беа меѓу оние кои наводно планирале да заминат за Сирија. Ибрахимовиќ беше уапсен минатата година како ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 234 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 159 | | | веќе видена

Народна партија на Австрија (ОВП) на канцеларот Себастијан Курц веројатно е јасен победник на денешните избори за Европскиот парламент, покажува прогнозата на ...
сите 140 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Босанската полиција уапси лица осомничени дека оделе за Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: