Босанската „Машка вода“ повторно во продажба

Компанијата „Машка Вода“ од Кладањ (Бих) добила концесија за истоимениот извор во период од 30 години и најавува враќање на пазарот во Босна и целиот регион. „Машката Вода“ од Кладањ, надалеку позната уште како „женска радост“ или „секси васер“ се произведувала во времето на бивша СФРЈ, а флаширана се извезувала и во САД, пренесува Б-92. Сепак, со почетокот на војната во Босна, производството е прекинато, а хотелскиот комплекс со 150 легла се распаѓа. „Машката вода“ била флаширана од 1968 до 1992 година, а сега истоимената комапнија повторно започнува со производство. Локалните жители велат дека се работи за „босанска природна вијагра„ за која уште патеписецот Евлија Челебија пишувал во XVII век. Според многумина, најважна карактеристика на водата е „што обезбедува потентност“, а како „доказ“ го наведуваат фактот што во селото Братељевиќ, каде што се наоѓа изворот, еден 72 годишен пензионер станал татко. Според анализите, потврдено е дека „Машката вода“ делува на регулација на крвниот притисок и шеќерот во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро порача дека ќе продолжи да ја води земјата и дека тоа е негова обврска, во согласност со Уставот, како и тоа дека е ...
сите 145 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Босанската „Машка вода“ повторно во продажба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: