Кога вашето дете доцни со развојот


Развојно доцнење е состојба кога детето нема развојни достигнувања соодветни за возраста. Благите развојни доцнења често сами по себе се губат и детето едноставно го надоместува заостанувањето преку позитивната стимулација од својата околината. Д–р Анета Демерџиева, педијатар, објаснува, сериозното развојно доцнење укажува на постоење на нарушување во развојот или т.н. атипичен развој.
| | веќе видена | слични

Овој иноватор живее од својата работа. Нико новата куќа ја претвори во работилница во која создава необични мајсторски дела, а и понатаму живее во старата рушевина која прокиснува од сите страни. „Со оваа мешалка за бетон, ги збогатив иновации, па така сега кога ќе завршите со мешањето бетон, добро измијте ја и потоа ќе ви служи како машина за перење алишта. Поточно, капут, работнички одела, пешкир....Бело облека не може да испере бидејќи треба да направам уште неколку преправки да може и тоа да го прави без оштетувања“ – раскажува Нико. Додава дека мешалката која ја направил има кука за влечење, светлосна сигнализација, , односно нивелирање и многу други работи кои другите ги немаат. „Радо би ја продал бидејќи ми требаат пари за понатамошен развој и унапредување на иновацијата“ – додава Нико.
| | веќе видена | слични
4 копии

Седумгодишно дете од Харков во Украина си играло дома миженка со браќата и сестрите и помислил дека машината за перење алишта е иделано место за криење. Детето тргнало да се крие во пералната, но се заглавило и не можело да се мрдне ни напред ни назад. Детето почнало да паничи, па дошле родителите да го извадат, но не можеле никако да го извлечат детето, па повикале пожарникари. Четворица пожарникари дошле на самото место, а правата работа што ја направиле била вклучување на фен за коса. Детето, имено им се пожалило дека нема воздух, па со фенот направиле да се чувствува поугодно. Набрзо потоа почнало спасувањето. И детето и машината ги намачкале со вазелин па го извлекле. Детето било заробено таму само 20 минути, а му се чинело како да е цела вечност. Видеото од спасувањето е предупредување за сите родители и деца!
| | веќе видена | слични

Децата имаат потреба од нашите зборови , независно дали преку нив ја искажуваме нашата љубов или поддршка или пак ги учиме како правилно да се однесуваат. Но, додека зборовите кои ги изговараме додека сме лути можат да остават трајни лузни, други имаат моќ да ја зголемат детската самодоверба и да создадат здрави навики кај нашите најмили. Користете ги мудро зборовите! Еве кои нешта треба што почесто да му ги кажувате на вашето дете: „Те сакам безусловно.“ Детските лудории се бескрајни – скршена играчка, паѓање од височина, извалкан мебел... Да, можеби понекогаш чувствувате дека стоите на работ на лудилото, но не дозволувајте вашето дете да мисли дека љубовта кон него ви се намалила само поради лоша постапка. Децата имаат потреба да знаат дека родителите не им поставуваат услови за да ги сакаат и дека нивната љубов постои и кога прават грешки. „Пријателите ќе доаѓаат и ќе си одат.“ Други деца ќе му го кршат срцето на вашето малечко. Тие ќе го разочаруваат, ќе му вртат грб и ќе го обесхрабруваат. И тоа е ...
| | веќе видена | слични

Од сите вербални оружја кои децата ги имаат во своите ракави, зборовите „Те мразам“ можат да им нанесат најголема штета на емоциите на мајките. Насолзените очи, моменталната лутина и сомневањето во родителските квалитети се само некои од последиците кои зборовите на презир можат да ги предизвикаат. Ако неодамна сте ги слушнале овие зборови од устата на вашето малечко, не сте сами. Речиси секоја мајка во одреден период од животот се соочува со вашиот проблем. Но, дали вашето дете навистина чувствува омраза кон вас? Одговорот е „не“. Децата имаат ограничен речник. Тие не знаат да објаснат кога се лути, фрустрирани или кога нешто лошо им се случило, па најчесто зборовите „Те мразам“ се нивниот начин за да ви ги пренесат своите емоции или за да го добијат она што го сакаат. Еве како да се справите со оваа ситуација: Одолејте му на искушението да му возвратите на ист начин. Можеби скршеното срце ќе ве натера да возвратите во иста мера, кажувајќи му на вашето дете „И јас те мразам“ , но така нема да го решите ...
| | веќе видена | слични

Многу родители сметаат дека нивните малечки не се доволно зрели за да извршуваат домашни обврски или пак дека со давањето на задачи им го уништуваат детството и им го кратат времето за игра. За жал, тоа е многу погрешно , бидејќи детето од мали нозе треба да се научи да помага и да сфати дека мама не е единствената личност одговорна за грижата за домот. Преку обврските, детето се учи на одговорност и се чувствува дека е важно и корисно, а на родителите им се олеснува мисијата да израснат вредно дете кое не е разгалено. Стратешки вклучувајте го вашето дете во грижата за домот. Во зависност од неговата возраст, ова се обврските кои тоа може да ги исполнува: 1-2 години По дувањето на првата роденденска свеќичка научете го вашето малечко да: Помага при собирањето играчки; Ги става валканите алишта во корпата; Помага при чистењето на нередот кој го направило; Ви носи определен предмет како чевли, играчка, облека и сл. кој сте му го побарале. Доколку детето сака да ви помогне и во друга домашна обврска, а ...
| | веќе видена | слични

Цуцла лажалка – сојузник на родителите во првата година од животот на детето, но вистински проблем по неа. Цуцлите можат да ги смират бебињата кога се нервозни, плачливи , болни и вознемирени, но и да го намалат ризикот од синдром на ненадејна смрт кај новороденчиња за време на вечерното спиење (смрт во колевка). Сепак, многу педијатри се против доцната употреба на лажалки, односно не препорачуваат користење на цуцла по 2-годишна возраст, поради можноста за појава на дентални проблеми и ушни инфекции. Цуцлите можат да ги искриват детските запчиња и вилицата и да предизвикаат проблеми во говорот, поради навиката на детето да зборува со цуцла во устата. Неопходно е детето да се одвикне од користење на цуцла и шише со цуцла најдоцна до четвртата година, кога започнува процесот на растење на трајните заби. За жал, не постои магична стратегија која е ефективна за сите деца. Секое малечко е различно. Еве некои алтернативи кои можете да ги пробате за да откриете која најмногу одговара за вашето семејство. Некои од ...
| | веќе видена | слични

Кога се подготвуваат за летување, родителите понекогаш под притисок на времето забораваат дека и детето сака активно да учествува во подготовката и дека тоа се радува. Детето може да се вклучи на тој начин што може да ви додава работи кои сте ги подготвиле за да ги ставите во куфер. Договорете се да избере што сака да однесе од своите работи и да ги „спакува“ во торба. Дајте му идеја да направи попис на играчки и книги кои сака да ги однесе. Замолете го да ги пренесе лесните торби и кажете му дека е ваш најважен помошник и замолете го да ви помогне така што ќе направи попис.
| | веќе видена | слични

Детето мислело дека нашло совршено место за криење, но таа идеја не се покажала баш најдобра. Родителите не успеале да го извлечат, па на крајот морале да повикаат пожарникари кои се сетиле да употребат масло и вазелин за да го намачкаат детето. Прво вклучиле фен за да го смират, затоа детето имало чувство дека се гуши во малиот простор. Тогаш поминале на работата и добро го намачкале со масло, после што го извлекле од машината. Целата ситуација траела околу 20 минути, а видеото го снимил еден од пожарникарите, како предупредување до сите деца и родители.
| | веќе видена | слични

Повеќето родители се жалат дека нивните деца се непослушни и не го прават она што им се кажува. Факт е дека децата се инает, но секогаш има начин да ги натерате да ве слушнат, разберат и да го направат тоа, за што ги терате. Сигурно пред да сте станале родители никогаш не сте замисли дека одењето до продавница со дете ќе ви трае не 10 мин, а час , дека облекувањето на едно дете кое бега како низ шума ќе ви согори повеќе калории отколку еден час во салата или пак да го тргнете од лулашките бара дипломатија и солидно количество трпение. Онака кажано родителството е еминентна форма на политика и трговија. Ако почнете да ги користите правилните реплики веќе нема да сте непријател за детето, а негов пријател. Што пак значи дека шансата да ве слуша и да го исполни што сте му го кажале е многу поголема, без непотребни фрустрации и премногу изгубено време. Еве кои пеперутки ги мешаат родителите и какви се погрешните реплики кои го фрустрираат детето: "Не допирај го тоа!" Воопшто секоја команда, која започнува со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 494 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, на трибина во Кичево, рече дека овој град е пример за заедништво и сплотеност во различностите.Како што ...
сите 160 | | | веќе видена

Граѓаните на Република Македонија се спротивставија на Заев и Пендаровски и нивните антидржавни и криминални политики. Народот покажа дека има достоинство и ...
сите 165 | | | веќе видена

Кај наоѓа Пендаровски делови за југото, дали му се лути Бранко Црвенковски затоа што го нема на спотовите, верува ли во подобар Преспански договор, Помеѓу ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кога вашето дете доцни со развојот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: