Снимка која ја замрзнува крвта - моментот на спасување на возачот кој висеше над Морава


2 копии

Ненад Савиќ, син на Миодраг Савиќ кој со часови во кабината од камионот кој го возел, висел над ледената Морава, раскажал што се се случувало вчера на автопатот кај Јагодина. Ненад Савиќ, син на Миодраг Савиќ кој со часови во кабината од камионот кој го возел, висел над ледената Морава, раскажал што се се случувало вчера на автопатот кај Јагодина.-Го одвезов татко ми до камионот, со кој требаше од Параќин да тргне на утовар. Десетина минути подоца ме повика и ми рече: Сине брзо доаѓај, имав сообраќајка и висам над Морава. Веднаш отидов таму, а кога видов како камионот ја пробил оградата на мостот и кабината виси над водата, се заледив- раскажал Ненад Савиќ, чиј татко вчера беше спасен од сигурна смрт.На местото на несреќата брзо стигнала Брза помош, полиција и пожарникари, кои веднаш почнале да прават план како Миодраг да го извлечат од кабината.-За среќа, беше свесен. Видов дека е исплашен, но дека го држи стравот под контрола. Сепак тој е поранешен пожарникар и не даваше да го совлада паниката. ...
| | веќе видена | слични

На социјалните мрежи се појави снимка од босански возач кој дрифта камион по снег. Секако, рекациите не изостанаа, особено негативните. Снимката ја објави Здружението на професионални возачи на БиХ, а на неа е прикажана егзибиција изведена во близина на Тузла. Зад воланот е возачот Дамир Овчина, кој на негативните коментари одговори: „Камионот е мој и е празен. Таша што жал ми е, пекари, не можм самиот на себе да си дадам отказ. А несреќи се случуваат поради вас кои мислите дека сте возачи“.
| | веќе видена | слични

Под снимката објавена на Фејсбук многумина напишале коментари. Сметаат дека таквото однесување и опасно и дека возачот на камионот загрозил туѓи живото. На расправата се вклучил и самиот возач, Дамир Овчина, кој напишал дека ни бил загрозен бидејќи патот бил затворен, а во камионот немало никој освен него. Здружението на професионални возачи на својот профил на Фејсбук објавило снимка на која се гледа дрифт на камион "Iveco Daily", кој го возел Дамир Овчина. Се било снимено во близина ан Тузла, по многу неповолни временски услови, кога патот бил полн со снег. "Автопатот беше затворен за време на снимањето. Возилото е приватно и не се обидувајте да го направите тоа сами", пишува под снимката која е објавена на ЈуТјуб каналот на Армин Бегиќ. Под снимката објавена на Фејсбук многумина оставале коментари. Сметаат дека таквото однесување и опасно и дека возачот на камионот загрозил туѓи живото. На расправата се вклучил и самиот возач, Дамир Овчина, кој напишал дека ни бил загрозен бидејќи патот бил затворен, а ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вистинска филмска драма се одигра завчера на делот од автопатот кај Јагодина- пензионираниот пожарникар Миле Савиќ (60), со часови висеше во кабината од својот камиуон над реката Морава, откако ја проби заштитаната ограда од мостот, а после тоа го спасуваа поранешни колеги и неговиот син, пожарникар. Имено, Савиќ бил зад воланот над камионот која во 6:30 часот ја пробил оградата од мостот кај селото Михатовац во близина на Чуприја на автопатот Белград- Ниш, и останал да виси во воздух над Голема Морава. Бил доволно присебен во таквата ситуација да го повика синот Саво и дочека помош, веројатно и сам свесен дека и при најмало мрдање неговиот живот може да заврши во моментот. И самите спасувачи биле во шок кога стигнале на лице место: како во филмовите, кабината висела над реката и се држела на една единствена тенка полуга. Неколку часа подоцна, премрзнатиот воазач од кабината го извлекле пожарникари преку кран со кафез, како би човекот излегол од киамионот. Меѓу спасувачите бил и неговиот син Саво, исто така ...
| | веќе видена | слични

Останато

Епидемијата на сипаници во американската држава Њујорк достигна ниво кое не е забележано во САД во текот на последните 25 години, пишува АП.Официјалните лица ...
сите 243 | | | веќе видена

Бројот на загнатите во терористичките напади во Шри Ланка чија цел беа цркви и хотели за време на празнување на Велигден во оваа земја, се зголеми на 310 лица, ...
сите 328 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 201 | | | веќе видена

Кирацовски греши кога мисли дека по дифолт гласовите на Блерим Река ќе одат повеќе за СДСМ, рече градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, во вчерашната ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Снимка која ја замрзнува крвта - моментот на спасување на возачот кој висеше над Морава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: