Само боровинките на Осоговските Планини годишно може да донесат 3,2 милиони евра

Само во брегалничкиот слив, кој зафаќа 17 отсто од површината на Македонија, има дури 1.400 вида растенија, 630 вида габи, 226 вида птици, богатство кое е неспоредливо со многу европски земји зашто, на пример, само во овој македонски регион има повеќе видови отколку во цела Велика Британија, но од тоа досега малку сме имале фајде. Ова беше истакнато во четвртокот во Kочани на првиот иницијален состанок со кој беше означен почетокот на втората фаза од Програмата за зачувување на природата во Македонија, проект на Швајцарската агенција за развој и соработка за зачувување на природните ресурси во брегалничкиот регион. И втората, како и првата фаза, во која со 4,5 милиони швајцарски франци беа реализирани повеќе зафати, ќе трае четири години, а буџетот е 3,8 милиони франци. - До пред некоја година овој простор беше речиси непознат од аспект на природните вредности. Во рамките на проектот спроведовме обемни истражувања со 40-ина научници од Македонија и странство. Kонстатиравме многу интересни факти за ...
| | веќе видена | слични

#РаскажиНиЗаМакедонија Моноспитовско Блато, последното мочуриште во Македонија, е распослано во плодната Струмичка Котлина под Беласица, во атарот на селото Моноспитово. Висока позлатена трска, жолти перуники, жаби, патки, птици, пространа рамнина и богат пејзаж зазеле 400 хектари. Блатото е вистинско засолниште за ретки видови флора и фауна и е предизвик за биолозите. Овој природен музеј под отворено небо е распространета водна површина од блатно-мочуриштен тип во Македонија, иако денес претставува само мал остаток од некогашните пространи површини под вода, трска и влажни ливади богати со жив свет. Локалитетот овозможува реализација на голем број проекти од областа на заштитата на животната средина и развој на еко-туризам. СПОМЕНИК НА ПРИРОДАТА Блатото се наоѓа на надморска височина од 240 метри и со својата богата флора и фауна е единствената блатна површина во Македонија. Во минатото имало површина од околу 5 илјади хектари, а сега познатото мочуриште едвај се простира на 400 хектари. Опколен со дрвја, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 384 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 216 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша деновиве се наоѓа во голем скандал поради екплицитните фотографии кои се појавија на социјалните мрежи кои наводно ги праќала на Огнен Врањеш. ...
сите 162 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Само боровинките на Осоговските Планини годишно може да донесат 3,2 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: