Само боровинките на Осоговските Планини годишно може да донесат 3,2 милиони евра

Само во брегалничкиот слив, кој зафаќа 17 отсто од површината на Македонија, има дури 1.400 вида растенија, 630 вида габи, 226 вида птици, богатство кое е неспоредливо со многу европски земји зашто, на пример, само во овој македонски регион има повеќе видови отколку во цела Велика Британија, но од тоа досега малку сме имале фајде. Ова беше истакнато во четвртокот во Kочани на првиот иницијален состанок со кој беше означен почетокот на втората фаза од Програмата за зачувување на природата во Македонија, проект на Швајцарската агенција за развој и соработка за зачувување на природните ресурси во брегалничкиот регион. И втората, како и првата фаза, во која со 4,5 милиони швајцарски франци беа реализирани повеќе зафати, ќе трае четири години, а буџетот е 3,8 милиони франци. - До пред некоја година овој простор беше речиси непознат од аспект на природните вредности. Во рамките на проектот спроведовме обемни истражувања со 40-ина научници од Македонија и странство. Kонстатиравме многу интересни факти за ...
| | веќе видена | слични

#РаскажиНиЗаМакедонија Моноспитовско Блато, последното мочуриште во Македонија, е распослано во плодната Струмичка Котлина под Беласица, во атарот на селото Моноспитово. Висока позлатена трска, жолти перуники, жаби, патки, птици, пространа рамнина и богат пејзаж зазеле 400 хектари. Блатото е вистинско засолниште за ретки видови флора и фауна и е предизвик за биолозите. Овој природен музеј под отворено небо е распространета водна површина од блатно-мочуриштен тип во Македонија, иако денес претставува само мал остаток од некогашните пространи површини под вода, трска и влажни ливади богати со жив свет. Локалитетот овозможува реализација на голем број проекти од областа на заштитата на животната средина и развој на еко-туризам. СПОМЕНИК НА ПРИРОДАТА Блатото се наоѓа на надморска височина од 240 метри и со својата богата флора и фауна е единствената блатна површина во Македонија. Во минатото имало површина од околу 5 илјади хектари, а сега познатото мочуриште едвај се простира на 400 хектари. Опколен со дрвја, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 141 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Само боровинките на Осоговските Планини годишно може да донесат 3,2 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: