Македонија загуби од Исланд


Ракометната репрезентација на Македонија загуби од Исланд со резултат 30:29 во квалификаците за Европското првенство во Хрватска. Нашите репрезентативци пропуштија можност да останат непоразени во Рејкјавик, но на крајот Исланѓаните победија со еден гол разлика. Македонската репрезентација имаше предност во поголемиот дел од првото полувреме, водеше и со три гола, но на одмор се замина со резултат 13:13. Во продолжението на натпреварот репрезентативците на Исланд прејдоа во водство, кое достигна и четири гола, но сепак, на крајот Македонија имаше шанса да се избори за реми. Најефикасен во нашиот тим беше Кире Лазаров со осум голови, Манасков постигна седум, Миркуловски и Стоилов по пет. Борко Ристовски беше одличен со 16 одбрани. Во нашата четврта квалификациска група, по четвртото коло сите четири репрентации имаат по четири бода. Македонија во следното коло гостува кај Украина, а во последното ќе биде домаќин на репрезентацијата на Чешка.
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонскиот репрезентативен голман Борко Ристовски има една од најдобрите пет одбрани во натпреварите од 3 и 4.коло од квалификациите за ЕП 2018 во Хрватска. Сопрениот „зицер“ на исландскиот капитен Гудјон Валур Сигурдсон, а на Ристовски му донесе четврто место во Топ 5 одбраните за оваа фаза. Повратникот во македонскиот национален тим беше еден од клучните играчи на Македонија во двата дуели со Исланд. На првиот меч во Скопје, македонската репрезентација го победи Исланд со 30-25, а на реваншот во Рејкјавик загуби минимално со 30-29. Првото место во овој избор на ЕХФ му припадна на германскиот голман Андреас Волф за двојната одбрана на двата шута на Словенецот Јуре Доленец. Погледнете ги Топ 5 одбраните за овие две квалификациски кола: извор:курир.мк
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативен голман со ново големо признание… Борко Ристовски ја имаше четвртата најдобра одбрана во рамките од третото и четвртото квалификациско коло во квалификациите за пласман на Европското првенство во Хрватска 2018 год. На дуелот во ВИП Арена СЦ „Борис Трајковски“ – Скопје чуварот на мрежата на Барселона успеа на еден одличен начин да запре една контра на Исланд со чија интервенција практично ја обезбеди победата. ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ: Топ 5: Лазаров со најубавиот гол во евро-квалификациите (ВИДЕО)
| | веќе видена | слични

Сениорската ракометна репрезентација на Македонија претходната седмица одигра два меча против Исланд во квалификациите за пласман на европскиот шампионат во Хрватска кој е на програмата наредната година. На тие средби остваривме победа и пораз со што сите четири селекции во нашата група ќе влезат со четири бода во завршните две јунски рунди. Европската ракометна федерација (ЕХФ) од 3. и 4. коло ги одбра најдобрите моменти, па вчера ги објави најтрактивните Топ 5 гола од кои погодокот број еден беше дело на Кире Лазаров, а пак денеска беа пуштени Топ 5 одбраните на кои место има за нашиот Борко Ристовски. Борко со одбранетиот зицер против Валур Сигурдсон е на четвртото место, додека пак позицијата број еден е намената за Германецот Андреас Волф и неговата двојна одбрана против Јуре Доленец на мечот со Словенија.
| | веќе видена | слични

Сопрениот „зицер“ на исландскиот капитен Гудјон Валур Сигурдсон, а на Ристовски му донесе четврто место во Топ 5 одбраните за оваа фаза. Повратникот во македонскиот национален тим беше еден од клучните играчи на Македонија во двата дуели со Исланд. На првиот меч во Скопје, македонската репрезентација го победи Исланд со 30-25, а на реваншот во Рејкјавик загуби минимално со 30-29. Првото место во овој избор на ЕХФ му припадна на германскиот голман Андреас Волф за двојната одбрана на двата шута на Словенецот Јуре Доленец. Погледнете ги Топ 5 одбраните за овие две квалификациски кола:
| | веќе видена | слични

Македонската сениорска репрезентација изминатиов период одигра два натпревари од квалификациите за пласман на Европското првенство во Хрватска во 2018 година, противник ни беше селекцијата на Исланд со која си поделивме по два бода на средбите во Скопје и Рејкјавик. Нормално и во останатите шест групи се одиграа уште по две нови рунди по кои ЕХФ ги одбра најдобрите пет голови, а на таа листа најатрактивната мајсторија е дело на нашиот Кирил Лазаров. Лоб мајсторијата на Кире од дуелот во Скопје ја доби битката со Јурецки, Генсхајмер, Густавсон и Давид Балагер кои се дел од ова Топ 5 одбројување. Уживајте во ремек делата!
| | веќе видена | слични

Завршија третото и четвртото коло од квалификациите за пласман на Европското првенство во Хрватска 2018. година. Македонската машка ракометна сениорска репрезентација имаше половичен успех против Исланд, со победа во Скопје од 30:25 и пораз во Рејкјавик (30:29). Во квалификациската група 4 и понатаму се е отворено, патниците на континенталниот собир ќе ги дознаеме во јуни 2017 год. На табелата по четири бодови имаат селекциите на Чешка, Македонија, Исланд и Украина. Во продолжение погледнете ги најдобрите пет голови од третото и четвртото коло во евро-квалификациите, а на првото место се наоѓа нашиот најдобар ракометар и неговиот прекрасен лоб против Исланѓаните:
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски ракометар, Кире Лазаров, е стрелец на најубавиот погодок во третото и четвртото квалификациско коло од квалификациите за ЕП 2018 во Хрватска. Денеска беше објавена топ-листата од петте најубави голови за месец мај на репрезентативно ниво, а на врвот се најде Лазаров, кој на асистенција на својот брат одлично втрча и го лобуваше исландскиот голман Густавсон. Токму Густавсон со погодок „од гол на гол“ го освои и третото место на оваа ранг-листа, на која се најдоа уште и Јурецки, Генсхајмер и Шпанецот Давид Балагуер. тикер
| | веќе видена | слични

Селекторот на украинската ракометна репрезентација Виталиј Андронов уште отсега прави планови за можеби решавачкиот меч од квалификациите за ЕП 2018 против Македонија што неговите пулени ќе го играат на домашен терен. Тој меч е од претпоследното петто коло во квалификациската група, а ќе се игра на 15 јуни. Украина ќе ги почне подготовките за овој меч на 3 јуни, а предвидува и тест-средби со Белорусија и со Турција. - Имаме фантастична група. Фаворити за пласман на ЕП ќе бидат оние селекции кои ќе обезбедат барем еден бод на гостување. Лошо е што ние имаме негативна гол разлика. Примарна задача ни е победа дома против Македонија. Мислам дека тимовите ќе се борат за секоја топка, затоа што секоја изгубена топка ќе биде можеби кобна – вели селекторот на Украина. Во групата 4 во која покрај Македонија и Украина се и Исланд и Чешка, во досегашните четири кола секој од тимовите победуваше дома, а губеше на гости, така што бодовната состојба е изедначена, а пласманот на табелата е исклучиво според гол разликата. ...
| | веќе видена | слични

Македонската машка ракометна репрезентација го загуби реванш-дуелот со селекцијата на Исланд со 29-30 (16-16) во 4-то квалификациско коло за пласман на Европското првенство (ЕП) во Хрватска 2018 година. Избраниците на македонскиот селектор Раул Гонзалес ја имаа иницијативата во првата половина од првото полувреме, кога со ефикасна игра во нападот стигнаа до предност од 10-7. Но потоа на сцена стапи бековската линија на Исланд, која со серијата голови на Олафур Гудмундсон и на Рунар Карасон ја анулира негативата и ја презеде контролата врз резултатот. А како клуч на својата победа, Исланѓаните ја посочија цврстата и целно поставена одбрана над најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров.По одигрувањето на натпреварите од 4-то коло, групата четири и понатаму е најнеизвесната во квалификациите. Со изедначен број бодови на сите четири селекции, кои имаат по четири бода од двете победи на домашен терен и двата пораза во гости, додека, пак, селекциите на Шпанија, Германија и на Шведска со четири победи во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За прв пат во историјата на конгресите на ЕНП во Хелсинки се покануваат и членови на политичка партија кои се исклучени од неа. Зошто дел од раководството се ...
сите 72 | | | веќе видена

Само Заев и власта се виновни за заминувањето на Груевски од државата, и тие со тоа само ја покажаа неспособноста, велат во најновото соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. ...
сите 141 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 40 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 70 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија загуби од Исланд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: