Ракометарите посакуваат барем бод на гостувањето против Исланд


Ракометарите посакуваат барем бод на гостувањето против Исланд Рејкјавик - Македонската ракометна репрезентација вечерва од 21 часот и 45 минути во Рејкјавик против Исланд ќе го одигра натпреварот со кој ќе биде заокружено 4.коло во четвртата квалификациска група за Европското првенство. На натпреварот одигран во четвртокот во Скопје избраниците на селекторот Раул Гонзалес славеа победа со 30:25 и на реваншот во Исланд ќе се обидат да ја повторат играта од „Борис Трајковски" и да освојат барем бод кој би бил од голема важност во конечниот редослед на табелата. На првиот дуел од 4.коло вчера Чешка ја совлада Украина со 32:25 и се проби на првото место. Табела: Чешка 4 бода (4 натпревари), Македонија 4 (3), Украина 4 (4) и Исланд 2 (3). Пласман на ЕП 2018 во Хрватска ќе обезбедат првите две репрезентации на крајот од квалификациите.
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонскиот репрезентативен голман Борко Ристовски има една од најдобрите пет одбрани во натпреварите од 3 и 4.коло од квалификациите за ЕП 2018 во Хрватска. Сопрениот „зицер“ на исландскиот капитен Гудјон Валур Сигурдсон, а на Ристовски му донесе четврто место во Топ 5 одбраните за оваа фаза. Повратникот во македонскиот национален тим беше еден од клучните играчи на Македонија во двата дуели со Исланд. На првиот меч во Скопје, македонската репрезентација го победи Исланд со 30-25, а на реваншот во Рејкјавик загуби минимално со 30-29. Првото место во овој избор на ЕХФ му припадна на германскиот голман Андреас Волф за двојната одбрана на двата шута на Словенецот Јуре Доленец. Погледнете ги Топ 5 одбраните за овие две квалификациски кола: извор:курир.мк
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативен голман со ново големо признание… Борко Ристовски ја имаше четвртата најдобра одбрана во рамките од третото и четвртото квалификациско коло во квалификациите за пласман на Европското првенство во Хрватска 2018 год. На дуелот во ВИП Арена СЦ „Борис Трајковски“ – Скопје чуварот на мрежата на Барселона успеа на еден одличен начин да запре една контра на Исланд со чија интервенција практично ја обезбеди победата. ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ: Топ 5: Лазаров со најубавиот гол во евро-квалификациите (ВИДЕО)
| | веќе видена | слични

Сениорската ракометна репрезентација на Македонија претходната седмица одигра два меча против Исланд во квалификациите за пласман на европскиот шампионат во Хрватска кој е на програмата наредната година. На тие средби остваривме победа и пораз со што сите четири селекции во нашата група ќе влезат со четири бода во завршните две јунски рунди. Европската ракометна федерација (ЕХФ) од 3. и 4. коло ги одбра најдобрите моменти, па вчера ги објави најтрактивните Топ 5 гола од кои погодокот број еден беше дело на Кире Лазаров, а пак денеска беа пуштени Топ 5 одбраните на кои место има за нашиот Борко Ристовски. Борко со одбранетиот зицер против Валур Сигурдсон е на четвртото место, додека пак позицијата број еден е намената за Германецот Андреас Волф и неговата двојна одбрана против Јуре Доленец на мечот со Словенија.
| | веќе видена | слични

Сопрениот „зицер“ на исландскиот капитен Гудјон Валур Сигурдсон, а на Ристовски му донесе четврто место во Топ 5 одбраните за оваа фаза. Повратникот во македонскиот национален тим беше еден од клучните играчи на Македонија во двата дуели со Исланд. На првиот меч во Скопје, македонската репрезентација го победи Исланд со 30-25, а на реваншот во Рејкјавик загуби минимално со 30-29. Првото место во овој избор на ЕХФ му припадна на германскиот голман Андреас Волф за двојната одбрана на двата шута на Словенецот Јуре Доленец. Погледнете ги Топ 5 одбраните за овие две квалификациски кола:
| | веќе видена | слични

Македонската сениорска репрезентација изминатиов период одигра два натпревари од квалификациите за пласман на Европското првенство во Хрватска во 2018 година, противник ни беше селекцијата на Исланд со која си поделивме по два бода на средбите во Скопје и Рејкјавик. Нормално и во останатите шест групи се одиграа уште по две нови рунди по кои ЕХФ ги одбра најдобрите пет голови, а на таа листа најатрактивната мајсторија е дело на нашиот Кирил Лазаров. Лоб мајсторијата на Кире од дуелот во Скопје ја доби битката со Јурецки, Генсхајмер, Густавсон и Давид Балагер кои се дел од ова Топ 5 одбројување. Уживајте во ремек делата!
| | веќе видена | слични

Завршија третото и четвртото коло од квалификациите за пласман на Европското првенство во Хрватска 2018. година. Македонската машка ракометна сениорска репрезентација имаше половичен успех против Исланд, со победа во Скопје од 30:25 и пораз во Рејкјавик (30:29). Во квалификациската група 4 и понатаму се е отворено, патниците на континенталниот собир ќе ги дознаеме во јуни 2017 год. На табелата по четири бодови имаат селекциите на Чешка, Македонија, Исланд и Украина. Во продолжение погледнете ги најдобрите пет голови од третото и четвртото коло во евро-квалификациите, а на првото место се наоѓа нашиот најдобар ракометар и неговиот прекрасен лоб против Исланѓаните:
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски ракометар, Кире Лазаров, е стрелец на најубавиот погодок во третото и четвртото квалификациско коло од квалификациите за ЕП 2018 во Хрватска. Денеска беше објавена топ-листата од петте најубави голови за месец мај на репрезентативно ниво, а на врвот се најде Лазаров, кој на асистенција на својот брат одлично втрча и го лобуваше исландскиот голман Густавсон. Токму Густавсон со погодок „од гол на гол“ го освои и третото место на оваа ранг-листа, на која се најдоа уште и Јурецки, Генсхајмер и Шпанецот Давид Балагуер. тикер
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската машка ракометна репрезентација го загуби реванш-дуелот со селекцијата на Исланд со 29-30 (16-16) во 4-то квалификациско коло за пласман на Европското првенство (ЕП) во Хрватска 2018 година. Избраниците на македонскиот селектор Раул Гонзалес ја имаа иницијативата во првата половина од првото полувреме, кога со ефикасна игра во нападот стигнаа до предност од 10-7. Но потоа на сцена стапи бековската линија на Исланд, која со серијата голови на Олафур Гудмундсон и на Рунар Карасон ја анулира негативата и ја презеде контролата врз резултатот. А како клуч на својата победа, Исланѓаните ја посочија цврстата и целно поставена одбрана над најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров.По одигрувањето на натпреварите од 4-то коло, групата четири и понатаму е најнеизвесната во квалификациите. Со изедначен број бодови на сите четири селекции, кои имаат по четири бода од двете победи на домашен терен и двата пораза во гости, додека, пак, селекциите на Шпанија, Германија и на Шведска со четири победи во ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација и на второто гостување во квалификациите за пласман на европскиот шампионат во 2018 година доживеа пораз и тоа во Рејкјавик кај Исланд со 30-29 иако впечаток е дека можевме многу повеќе да извлечеме од овој дуел. Во најголемиот дел од средбата бевме рамноправни со „рибарите“, но Гудмунсон, Палмарсон, Сигурдсон и компанија успеаа да се изборат за минимална победа и да ја направат нашата група 4 уникатна, бидејќи сите четири селекции (Македонија, Исланд, Чешка и Украина) имаат по четири бода. Од секој пораз може доста да се научи, а тоа многу добро го знае и ветеранот Борко Ристовски кој вчера беше еден од нашите најдобри поедници со 15 интервенции. Тој генерално е задоволен од нашата игра и верува оти на крајот ќе ја оствариме целта и ќе се пласираме на ЕП во Хрватска. -Ние дојдовме да одиграме добар натпревар и по победа. До одреден степен тоа го направивме, меѓутоа во финишот изгубивме сили како во одбраната така во нападот, па резултатот е тој што е, пораз од еден гол. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ракометарите посакуваат барем бод на гостувањето против Исланд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: