Бугарија и ја одзема лиценцата за работа на ЧЕЗ

7 копии

Бугарското Обвинителство ќе предложи престанок на важноста на лиценцата за работа на тамошната електродистрибутивна компанија, која е во сопственост на чешкиот ЧЕЗ, пренесоа медиумите во Чешка. Претходно беше најавено дека бугарските власти покренале контрола за утврдување нанеправилности во работата на компанијата. ЧЕЗ негираше дека имало неправилности во работата и ја критикува политизацијата на целиот проблем, јави дописникот на МИА од Прага. Во Бугарија, во последните неколку дена не престануваат демонстрациите на неколку илјади луѓе кои излегоа на улиците поради високите цени на струјата. За финансиската кризна ситуација ги обвинија странските дистрибутери и кабинетот на премиерот Бојко Борисов. Во Бугарија, ЧЕЗ работи од 2005 година, кога за 360 милиони евра го купи мнозинскиот пакет акции во три дистрибутивни компании, кои ги спои во една.
| | веќе видена | слични

Која е компанијата поради која падна бугарската Влада на Бојко Борисов Освен во Македонија, ČEZ Group поседува енергентски компании или пак има значаен удел во уште осум земји, и тоа Албанија, Бугарија, Германија,Унгарија, Полска, Романија, Словенија и Турција. Во сите нив освен во Албанија инвестициите биле исплатливи или пак се исполнил очекуваниот поврат на средствата Државната комисија за енергетика и регулирање (ДКЕВР) не започнала процедура за одземање на лиценцата на електропроизводствената компанија ЧЕЗ. Наместо тоа, чешката компанија добила директиви до 16 април да ги отстрани констатираните дефекти. Тогаш, повторно ќе се разгледува дали ќе и биде одземена лиценцата за работа. "Вчера не им беа одземени лиценците на ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро, но се започнати соодветни процедури", посочил Андон Роков од ДКЕВР за бугарските медиуми. Целта на процедурите е "комисијата да се убеди дека нарушувањата не се толку сериозни, што можат веднаш да бидат поправени и без притоа да има лоши последици", рекол ...
| | веќе видена | слични

И покрај оставката на бугарскиот премиер Бојко Борисов, силни протести вечерва ја тресат Софија главниот град на Бугарија. Граѓаните кои бараат поевтина струја се упатија кон дирекцијата на ЧЕЗ, чешката компанија која врши дистрибуција на струја во Бугарија. Дел од учесници на протестите, како што јави БТА, изјавиле дека не сакаат предвремени избори кои би ги довеле на власт луѓето што управуваа со државата во последните 23 години, туку дека сакаат само пониски цени за струјата. Извикувајќи „Долу партиите“ и „Мафија“ тие се упатија пред зградата на бугарското Собрание, каде се собраа и група поддржувачи на премиерот во оставка Борисов. Помеѓу двете групи се полициските сили кон спечуваат контакти меѓу нив. Протести против поскапувањето на струјата се одржа и во неколку други бугарски градови, како Пловдив, Бургас, Ќустендил и Димитровград. Бугарската влада најави одземање на лиценцата на ЧЕЗ, Чешкиот претседател обвинува за политиканство Според написите во бугарските медиуми, ЧЕЗ ќе продолжи да продава ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Чешкиот претседател Вацлав Клаус смета дека заканата за одземање на лиценцата за работи на чешката енергетска компанија ЧЕЗ во Бугарија, е резултат на политичка борба, јави дописникот на МИА од Прага. - ЧЕЗ е искористена како инструмент за политичко ривалство, а не како причина, изјави Клаус. Според него, слични работи се случуваат секогаш кога се подготвува некој исклучителен политички настан, како на пример избори. Клаус упати критики кон чешката Влада и дипломатијата заради, според него, „млаката“ реакција. - Таквиот тивок и неопределен пристап на нашето Министерство за надворешни работи ми се чини двојно неприфатлив, смета шефот на чешката држава. Клаус посакува чешкото политичко раководство да реагира решително, како што претпоставува дека би реагирале други земји-членки на ЕУ доколку Чешка би го направила истото. Раководството на ЧЕЗ соопшти дека досега од бугарска страна нема добиено никакви официјални документи и затоа не може да преземе конкретни чекори, нагласувајќи дека планира да поднесе жалба до ...
| | веќе видена | слични

Не сакам да учествувам во работата на влада под која полицијата го тепа мојот народ, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов пред парламентот по жестоките протести поради зголемената цена на струјата, кои ја стресоа земјата Бугарскиот премиер Бојко Борисов и неговите министри вчера напладне, како што најавија, си поднесоа оставка во време кога државата ја тресат жестоки протести поради цената на струјата. Бугарскиот парламент денеска ќе гласа за поднесените оставки. Претседателката на бугарскиот парламент, Цецка Цачева, пред Народното собрание го прочитала соопштението со кое кабинетот на Борисов поднел оставка. - Ќе ги извршуваме своите должности до изборот на нова влада и ќе сториме с` што е потребно за да се обезбеди континуитет. Имаме достоинство и чест. Народот ни ја довери власта, ние денес му ја враќаме. Не можам да го гледам окрвавениот Мост на орлите. Секоја капка крв е срам за нас. Не сакам да учествувам во работата на влада под која полицијата го тепа мојот народ - се наведува во соопштението, ...
| | веќе видена | слични

По протестите во Бугарија и паѓањето на Владата, ќе падне и цената на струјата за 8 отсто, а ќе бидат казнети и компаниите за дистрибуција на електрична енергија, кои се во странска сопственост. Протестите беа предизвикани поради поскапувањето на електричната енергија од 13 отсто. На улиците се палеа сметките за струја, се фрлаа камења врз просториите на компаниите-дистрибутери и се бараше национализација на компаниите од кои едната е во чешка, а другата во австриска сопственост. По најавите за одземање на лиценцата за дистрибуција на струја на ЧЕЗ, чешката компанија реагираше со оцена дека се работи за кршење на европските закони и предизборно додворување на избирачите. И бугарскиот енергетски регулатор ќе ги испитува можните нерегуларности во работата на тамошната електродистрибутивна компанија, сопственост на чешкиот „ЧЕЗ“, и нема веднаш да и' ја одземе лиценцата за работа.
| | веќе видена | слични
3 копии

Бугарскиот енергетски регулатор ќе ги испитува можните нерегуларности во работата на тамошната електродистрибутивна компанија, сопственост на чешкиот „ЧЕЗ“ и нема веднаш да и ја одземе лиценцата за работа, јавија чешките медиуми. Бугарскиот енергетски регулатор ќе ги испитува можните нерегуларности во работата на тамошната електродистрибутивна компанија, сопственост на чешкиот „ЧЕЗ“ и нема веднаш да и ја одземе лиценцата за работа, јавија чешките медиуми. Ова, доаѓа по вчерашната најава на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарското Обвинителство оти за неколку часа Чешката енергетска компанија ќе ја изгуби лиценцата во земјата. „ЧЕЗ“ негираше дека имало неправилности во работата и ја критикува политизацијата на целиот проблем. Во Бугарија, во последните неколку дена не престануваат демонстрациите на неколку илјади луѓе кои излегоа на улиците поради високите цени на струјата. За финансиската кризна ситуација беа обвинети странските дистрибутери и кабинетот на премиерот Бојко Борисов. Според чешката ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на бугарската влада вчера вети намалување на цената на струјата за осум отсто по бранот масовни протести против зголемените трошоци за живот. Тој најави и жестока битка против политичките ривали во пресрет на изборите во јули БУГАРСКИОТ ПРЕМИЕР ВЕТУВА ПОМАЛИ СМЕТКИ Бугарскиот премиер Бојко Борисов вчера се обиде да ги санира штетите во пресрет на парламентарните избори во јули по бранот народно незадоволство поради зголемените трошоци за живот во најсиромашната членка на ЕУ. Десетици илјади Бугари веќе десет дена протестираат во дваесетина града против исклучително високите цени на струјата и на греењето. Демонстрантите како директни виновници ги посочуваат Владата и странските дистрибутери на струја. Најмасовните демонстрации во Бугарија од крајот на 1990-тите во понеделникот ја зедоа и првата голема жртва во Владата, вицепремиерот и министер за финансии Симеон Ѓанков. Официјалното објаснување од Владата е дека бил сменет зашто не комуницирал доволно со другите членови на кабинетот. Бившиот ...
| | веќе видена | слични

Во повеќе бугарски градови веќе со денови траат протестите поради поскапувањето на електричната енергија за 13%. На улиците се палеа сметките за струја, се фрлаа камења врз просториите на компаниите-дистрибутери и се бараше национализација на компаниите од кои едната е во чешка, а другата во астриска сопственост Притиснат од масовните протести на граѓаните поради високите сметки за струја, бугарскиот премиер, Бојко Борисов, вети дека е ги намалат цените за 8% и ќе ги казнат компаниите за дистрибуција на електрична енергија, кои се во странска сопственост. Премиерот исто така најави повлекување на лиценцата за дистрбуција на струја за чешката компанија ČEZ, како и парични казни за уште три компании. ČEZ реагираше со оценка дека се работи за кршење на европските закони и предизборно додворување на избирачите. Компанијата не се сложува со политизацијата на ситуацијата и ја поврзува со претстојните парламентарни избори во Бугарија, истакна портпаролот на компанијата, Барбора Пулпанова. Се огласи и чешката ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот премиер Бојко Борисов и сите негови министри најавија дека денес во парламентот ќе поднесат оставки, во момент кога земјата ја тресат протести. „Имаме достоинство и чест. Народот ни ја довери власта, ние денес му ја враќаме“, изјави Борисов пред бугарските пратеници. Тој додаде дека нема да учествува во преодната влада пред парламентарните избори планирани за јули. Владејачката партија на Борисов, која победи на изборите во 2009 година, ја изгуби поддршката поради лошата економска состојба, најлоша во последните десет години. Бугарските пратеници денес би требало да се изјаснат за реконструкција на кабинетот која ја предложи Борисов, како и за оставките на министерот за финансии и заменикот на премиерот, Симеон Џанков. Него би требало да го замени Томислав Дончев. Сепак, како што јавува Ројтерс, наместо реконструкција, владата целосно ќе се повлече. Во антивладините демонстрации, кои синоќа беа одржани во Софија, беа повредени 11 луѓе, меѓу кои и шест демонстранти, кога дојде до пресметка со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарија и ја одзема лиценцата за работа на ЧЕЗ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: