Србија се надева дека новото полициско раководство ќе ја намали корупцијата

Владата објави дека е незадоволна од резултатите на борбата против организираниот криминал. Србија разреши петмина полициски началници по телевизиското обраќање на претседателот Томислав Николиќ за корупцијата во полицијата. [AФП] Високи владини претставници велат дека се надеваат оти драстичната промена во српското полициско раководство ќе ги подобри напорите за елиминирање на корупцијата и на крајот ќе води до апсење на најпознатите криминалци. Владата одлучи да смени петмина од седум полициски началници по драматичниот состанок претходно овој месец. Навестување за промените имаше уште минатиот месец кога премиерот Александар Вучиќ рече дека високи полициски службеници се обиделе да го уценуваат велејќи му дека неговиот 16-годишен син учествувал во инцидент. Откако се дозна дека не се случил никаков инцидент, Вучиќ побара истрага. Во исто време, осомничениот шверцер на кокаин Дарко Шариќ изјави пред судот во Белград дека случајот против него бил монтиран од страна на началникот на управата на ...
| | веќе видена | слични

Дали смената на началниците на пет управи во српската полиција е „ресетирање“ на полицискиот систем или отворање простор за свои кадри? Кој досега ги штитеше полициските генерали? Со одлука на премиерот Александар Вучиќ во српската полиција е изведена незапаметена смена на дури пет началници. Единствен кој остана на функцијата е директорот на полицијата Милорад Вељовиќ. Официјално објаснување за тој потег е незадоволството на политичкиот врв со резултатите на полицијата во борбата против нарко-картелите во Србија. Како лидер на тој картел се наведува Драгослав Космајац, кој досега никогаш не бил уапсен. Смените во полицијата предизвикаа нови политички кавги и доведоа до меѓусебни обвинувања на политичките актери. Поранешната власт наведува дека одговорноста за лошата состојба ја сноси и довчерашниот министер Ивица Дачиќ и дека полицискиот врв имал и политичка заштита, но тој возвраќа дека немало доволно политичка волја за промени во полицијата за време на неговиот мандат. На другата страна постојат тврдења ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија се надева дека новото полициско раководство ќе ја намали корупцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: