Анализа на Мирка Велиновска: Народниот гнев беше испровоциран од една квислиншка банда, која глуми легална партија


7 копии

Влегувањето на народ во Собранието, па и тепањето, се реакција на збир од криминални акции во континуитет на божемните разумни и ,,храбри“ избалансирани и ,,модерни“ кобајаги политичари. Хорското осудување на насилството и троа ќотек за превратниците и криминалците во одела и заштитени со имунитет, е тешка провокација за да се обескуражи народот, кој е нападнат фронтално и кој се брани инстинктивно од уништување, пишува Мирка Велиновска во својатата анализа за ДНЕВНИК./ -Ние населението на Македонија, Македонците, сме горди на себе, горди сме на Дурловски, Дамовски и Илиевски, на Петрушевски, Јовановски, Kлимовски, Бошњаковска, Ивона и на сите други водачи и учесници во движењето ,,Жолто-црвена Македонија“. Повикот на апатичните и неспособни политичари и Соросовите медиумски платеници, полицијата и судството да ги откриеле и казнеле оние што во Собранието тепаа заштитени со имунитет криминалци, фашисти и квислинзи е тешка лакрдија, која се одигра своевремено и во Струга, кога очи в очи со народниот гнев се ...
| | веќе видена | слични

Импровизираната експлозивна направа што беше пронајдена завчера во доцните попладневни часови во зградата на Собранието каде што пред помалку од една недела се случи крвавата драма како индиректна последица на откривањето на десетици „бомби“ со голема разорна моќ од незаконски прислушуваните телефонски разговори, за среќа не беше активирана. Избегнати се човечки жртви и материјални штети, а само господ знае што му се вртело низ главата на тој што ја поставил. Дали уште слични, пеколни направи се скриени во зградата, времето ќе покаже. Може само да се надеваме оти тоа ќе се случи навреме, пред тие да ја оправдаат својата намена.Но во меѓувреме, илјадници бомби, поставени насекаде, само чекаат да ја ослободат својата долго генерирана деструктивна енергија. Во меѓусоседските муабети, на пазарџиските тезги, во медиумите, на социјалните мрежи... Негативниот набој од трпеливо градените паралелни политички реалности, кој според некои заклучоци, експлодирал пред неколку дена во Собранието, како сепак да не ја ...
| | веќе видена | слични

Гневни и заканувачки пораки со повик за насилство кон државни функционери, политичари, новинари, па до анонимни закани по живот, се евидентни примери што речиси секојдневно може да се забележат меѓу корисниците на социјалните мрежи. Ваквата појава значително ескалира по немилите настани и инцидентите во Собранието, кои се рефлектираат и на социјалните мрежи. Речиси нема објава на друштвените мрежи, особено доколку веста е поврзана со политика, а таа да не се искористи како можност и поттик некој да се етикетира и да се отвори жестока дебата меѓу граѓаните за „едните“ или за „другите“, за „предавниците“ или за „патриотите“, а притоа не изоставуваат ниту навредите и говорот на омраза. Меѓу широкиот спектар од вакви примери на социјалните мрежи се и повици за линч на лидер на политичка партија, преку пораката „ловот започна, ќе те ловиме докрај“, но и редица други, како лажна најава за погреб на друг политичар, повик за убиство или затвор за одредени лидери на политички партии и сл. Иако сите овие постапки ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сибел АметОдговорноста за нападите и насилството во Собранието директно ја сносат напаѓачите, организаторите на протестот, присутните полициски службеници и нивните претпоставени кои ја злоупотребија својата службена положба, но и политичарите и функционерите кои во изминатиот период отворено користеа и ширеа говор на омраза и поттикнуваа раздор и нетрпеливост врз национална основа и политичка припадност.Национализмот во македонското општество, преку насилствата во Собранието се инкриминираше и го повлече целиот политички и правен систем преку дејствијата кои беа сторени од присутните, но уште повеќе од дејствијата на организаторите, поттикнувачите и, пред се’, политичарите, но и преку неуставните постапки за недоделување на мандатот од претседателот на државата. Наместо да го спречат тоа, органите на прогонот и овојпат останаа нереспонзивни.Токму таквата нереспонзивност доведува до заклучокот за тоа дека во македонското општеството насилството може да помине неказнето. Имено, се генерира култура на ...
| | веќе видена | слични

Почна со ноќта на долгите ножеви. Пред Државната изборна комисија беше објавен проглас, дека нема да се прифатат изборните резултати и дека народот ќе дојде по своето. „Оваа вечер е вечер на ножевите, или на разумот или на лудилото на еден човек“ - изјави тогаш Валентина Божиновска. „За многу блиску ќе му биде погребот. Ќе го удри инфаркт.“ - велеше Амди Бајрам. „ДИК или да ја принзае волјата на народот или да се соочи со гневот на народот.“ - зборуваше Антонио Милошоски. Се редеа прес конференции и гостувања во вестите. Повици да не се седи дома. Предничеше Лидерот на ВМРО ДПМНЕ кој на провладините медиуми побара од народот да си ја одбрани државата. „Државата е нападната и не можеме сами да ја одбраниме, потребен ни е народот“ - изјави во интервју Никола Груевски во канал 5 „Државата е нападната и народот е тој кој може да ја одбрани. Ако народот не ја си одбрани, тогаш ќе следуваат проблеми.“ - изјави Никола Груевски за Сител. За цело време вриеја социјалните мрежи. „Колку чини кило пластичен експлозив ...
| | веќе видена | слични

Ние, населението на Македонија, Македонците, сме горди на себе, горди сме на Дурловски, Дамовски и Илиевски, на Петрушевски, Јовановски, Kлимовски, Бошњаковска и на сите други водачи и учесници во движењето ,,Жолто-црвена Македонија“, пишува Мирка Велиновкса во својата анализа со наслов Лакрдија е да го гониш народот, а да ги браниш пучистите за „Дневник“. „Повикот на апатичните и неспособни политичари и Соросовите медиумски платеници, полицијата и судството да ги откриеле и казнеле оние што во Собранието тепаа заштитени со имунитет криминалци, фашисти и квислинзи е тешка лакрдија, која се одигра своевремено и во Струга, кога очи в очи со народниот гнев се најде Владо Бучковски и пред тоа кога со таков народен гнев се сретна Љубе Бошковски по арачиновската дубара во 2001 година. Безобразно е вината за вартоломејската ноќ во Собранието да им се лепи на водачите на Народниот фронт за Заедничка Македонија, кои немале контрола врз настаните, а не на оние што со своите ,,политики“ и процедури дозволија вака да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 192 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анализа на Мирка Велиновска: Народниот гнев беше испровоциран од една квислиншка банда, која глуми легална партија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: