Бомбашот самоубиец од Волгоград: Тешко ми е да ги гледам вашите солзи, но избрав!


Болничарот на Итна помош, кој на 29 декември минатата година се разнесе со бомба на железничката станица во Волгоград, и уби 18 и рани 36 лица, во јули 2012 година им оставил видео-порака на своите родители. „Тешко ми е да ги гледам вашите солзи, но јас го одбрав патот на Алах. Одбрав Алах да биде задоволен со мене и да го заслужам рајот. Вие не можете да ме оттргнете од тој пат“ – им порачал Печонкин. Додал и дека не сакал да ја погледне нивната порака за да не „се тргне од патот“. „Не сакав да ве гледам, бидејќи мислев дека ќе ме омекнете“ – рекол уште еднаш, потврдувајќи ја намерата да не се врати дома никогаш повеќе. „Мене Алах никој не ми го наметнува“ – рекол и истакнал дека многу негови браќа го оставиле своето семејство и отишле „да го искусат џихадот“. „Ние не убиваме деца, но овде гледам многу деца кои плачат за своите татковци“ – рекол тој. Таа видео-порака всушност била одговор на повикот на неговите родители кои го замолиле да се врати дома. Имено, неговиот татко Николај во пораката го замолил ...
| | веќе видена | слични

Болничарот Павел Печенкин, кој во неделата ја активира бомбата на железничката станица во Волгоград при што беа убиени 17, а ранети 45 лица, во март минатата година оставил видеопорака за своите родители, во која им порачува дека „ќе ја следи волјата на Алах“ и дека нема да се враќа дома. Идентитетот на волгоградскиот бомбаш, кој во пролетта 2012 година преминал во исламот и им се придружил на дагестанските терористи, го потврдија и московските власти. Печенкин, кој работел како болничар, во 2011 година ја напуштил родната куќа, заминал во Дагестан и го променил своето име во Ансар ал Руси. Тој на видеоснимката на своите родители им порачува дека во Дагестан заминал за да ја задоволи волјата на Алах и да стигне до рајот. Неговиот татко Николај, го предупредил својот син да го остави оружјето пред да стане терорист. - Дали сите муслимани носат оружје? Вие сте едноставно така тврдоглави! Што ти згрешиле тие луѓе? Убиваш деца - одговорил Николај на пораката на Павел. Мајката на Печенкин, Фаназија, додала дека ...
| | веќе видена | слични

Болничарот кој на 29 декември ја разнесе железничката станица во Волгоград кога уби 18, а повреди 36 луѓе, во март оставил видео-порака за неговите родители. “Тешко ми е да ги гледам вашите солзи, но јас го избрав Алах. Сакам Алах да биде задоволен од моите дела, за да заслужам место во рајот. Вие не можете да ме тргнете од патот што сум го избрал. Не верувајте на се што ќе слушнете во медиумите за муслиманите. Ние не убиваме деца, но овде гледам многу деца кои плачат за своите татковци“ – гласи дел од пораката. Оваа видео порака била одговор на молбата на неговите родители да се врати дома. Неговиот татко Николај го замолил да го фрли оружјето пред да стане терорист, а неговата мајка го советува дека и таа е муслиманка, но не го одобрува оружјето како решение. Павел Печеник во 2011 година преминал во ислам и се прекрстил во Ансар ал Руси.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 356 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 287 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 245 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бомбашот самоубиец од Волгоград: Тешко ми е да ги гледам вашите солзи, но избрав!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: