Во две експлозии во Пакистан загинаа 34, а се ранети 98 луѓе

Најмалку 34 луѓе загинаа, а уште 98 се ранети во двете експлозии кои се случија на пазар во Пешавар на северо-западот на Пакистан, јавуваат странските медиуми Експлозиите се случија по полноќ во делот на градот каде се наоѓаат канцеларии на политичари и воени станбени објекти. Бројот на нападите на милитантите во Пакистан се зголемува по убиството на водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен . Ова е најголем напад од тогаш, а минатиот четврток во бомбашки напад во предградието на Пешавар загинаа четворица. Меѓу загинатите има и еден новинар, а повредени се четворица. Големиот број загинати тешко можат да се идентификуваат. Ниту една терористичка организација не ја презеде одговорноста, но пакистанските Талибани најавија како често ќе вршат напади за одмазда на акцијата на САД во која беше убиен Ладен.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бомбаш-самоубиец вчера активира експлозив во банка во Исламабад. Во инцидентот е убиен еден од чуварите на банката, а најмалку четири лица се повредени. Полицијата претпоставува дека бројот на жртвите е поголем. Бомбашот-самоубиец влегол во банката и го активирал експлозивот што го носел на себе кога обезбедувањето се обидело да го запре, изјави претставник на полицијата. Ваквите бомбашки напади се чести во Пакистан, а во голем дел одговорноста за нив ја презема Движењето на пакистанските талибанци. Во Исламабад последниот голем напад беше извршен во 2009 година, а најмалку десетина лица загинаа во мај годинава во напад во градот Чарсада, во областа Шабкадар. Банките и економските институции во Пакистан многу ретко се цел на вооружените бунтовници. Доколку продолжат нападите како денешниот, тоа може да ги исплаши странските инвеститори.
| | веќе видена | слични

Најмалку 70 лица биле убиени, а 104 биле повредени во два бомбашки напади во пакистанскиот град Пешевар, соопшти локалната полиција Експлозиите се случиле во близина на станбена зграда, во чија близина се наоѓаат редакциите на неколку весници. Првата експлозија била релативно мала, но кога луѓето се приближиле до местото на инцидентот, се случила втора поголема експлозија. Сé уште не е познато што ја предизвикало првата експлозија, додека втората се случила откако бомбаш-самоубиец на мопед активирал 10 килограми експлозив. Пакистанските власти соопштија дека бројот на жртвите најверојатно ќе се зголеми, бидејќи голем број од повредените се во критична состојба. Сé уште ниту една група не презела одговорност за нападот. Претставник на пакистанските талибанци изјавил оти тие не напаѓаат невини луѓе, а дека странските тајни служби се обидуваат да ги обвинат за нападите, пренесува МИА.
| | веќе видена | слични

Во два бомбашки напада завчера во Пешевар загинаа 70 луѓе, а 104 се повредени, соопшти локалната полиција. Експлозиите се случиле во близина на станбена зграда во дел од градот во кој се наоѓаат канцелариите на политичари и воени станбени објекти, како и редакциите на неколку весници.
| | веќе видена | слични

Најмалку 70 луѓе загинаа Во две прексиноќешни експлозии на бомби во Пешевар загинаа најмалку 70 луѓе, а 104 се повредени од кои 18 се во критична состојба, соопшти пакистанската полиција. Експлозиите се случиле во билизина на една станбена зграда во чија близина се сметстени редакции на неколку дневни и неделни весници. Првата експлозија беше релативно мала, но кога луѓето се приближија до местото на инциденетот, се случи втора поголема експлозија", изјави полицискиот претставник Ијаз Кан. Се уште не е познато што ја предизвикало првата експлозија, додека втората се случила откако бомбаш-самоубиец на мопед активирал 10 килограми експлозив. Се уште ниту една група не презеде одговорност за нападот.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во две експлозии во Пакистан загинаа 34, а се ранети 98 луѓе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: