Усеин Болт вечерва во Лондон ја трча последната трка во кариерата (видео+фото)


Светскиот рекордер на 100 и 200 метри, Усеин Болт од Јамајка, вечерва го има последниот настап на светските првенства. За последен пат ќе го видиме на атлетските патеки вечерва од 22.50 часот во Лондон каде ќе трча во финалето на 4х100 метри. Болт ќе го има последното соочување со својот ривал, Џастин Гетлин во кариерата. Ќе има можност да му се реваншира за поразот на 100 метри. Новиот светски шампион на 100 метри трчаше во втората замена и со време од 37,70 секунди штафетата на САД беше најбрза во првата група на квалификациите. Американските атлетичари зад себе ги оставија Велика Британија и Јапонија кои исто така се пласираа во финалето. Во втората група најдобро време имаше Јамајка, со 37,95 секунди. Болт трчаше во последната замена. Франција и Кина исто така обезбедија место во големото финале, а таму ќе ги видиме и Турција и Канада.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најбрзиот човек на планетата, Јамајканецот Усаин Болт, одговори на обвиненијата дека ја одглумил повредата на ногата на штафетата на 4x100 метри на СП во Лондон, која воендо беше и последна во неговата кариера Болт беше последна измена за Јамајка, но во моментот кога требаше да влезе во полн спринт, падна држејќи се за ногата. За да ги демнантира обиненијата дека се било всушност глума, Јамајканецот објави на својот Твитер профил ренгенска снимка на која се гледаат оштеувањата на мускулот на задниот дел од неговата нога. Тој појасни дека има пукнатитни на неколку места и сега му претстои три месеци рехабилитација. Болт воедно им се заблагодарни на сите искрени фанови за поддршката и им се извнини што не успеал да ја истрча трката. Инаку за најбрзиот човек на планетава, настапот на СП во Лондон беше воедно и последно натпреварување за него во кариерата. Тој се збогуваше со ателтиката и потенцираше дека сега отвара ново поглавје во неговиот живот.
| | веќе видена | слични

Усаин Болт, одговори на обвиненијата дека ја одглумил повредата на ногата на штафетата на 4 пати по 100 метри на СП во Лондон, која воендо беше и последна во неговата кариера. Болт беше последна измена за Јамајка, но во моментот кога требаше да влезе во полн спринт, падна држејќи се за ногата. Зад за да ги демнантира обиненијата дека се било всушност глума, Јамајканецот објави на својот Твитер профил ренгенска снимка на која се гледаат оштеувањата на мускулот на задниот дел од неговата нога. Тој појасни дека има пукнатитни на неколку места и сега му претстои три месеци рехабилитација. Болт воендо им се заблагодарни на сите искрени фанови за поддршката и им се извнини што не успеал да ја истрча трката. Инаку за најбрзиот човек на планетава, настапот на СП во Лондон беше воедно и последно натпреварување за него во кариерата. Тој се збогуваше со ателтиката и потенцираше дека сега отвара ново поглавје во неговиот живот.
| | веќе видена | слични

Јусеин Болт на најнепосакуван начин ја заврши својата нестварна атлетска кариера, а уште полошо сценарио за него беше тоа што одреден дел од јавнота и фановите се посомневаа во неговата повреда и немоќниот пад на тартанот. Одредени лица си дадоа за право да ја доведат во прашање чесноста на најдобриот атлетичар на сите времиња посочувајќи дека тој исценирал повреда во немоќ да ги достигне противниците во финалната штафетна трка, а токму ова беше доволен повод денеска Болт своите лекарски извештаи да ги сподели со целиот свет. Болт ја покажа снимката од задната ложа, на која се гледа дека има посериозно кинење на мускулот поради што ќе мора да се рехабилитира во наредните три месеци. – За жал имам скинат мускул во мојата задна ложа, потребна е тримесечна рехабилитација. Обично не ги доставувам моите медицински извештаи во јавноста, но за жал, слушнав дека некои луѓе го доведоа во прашање тоа дали навистина сум повреден. Јас никогаш не ги лажев моите фанови, моја последна желба беше за последен пат да трчам ...
| | веќе видена | слични

Самиот Болт потфрли на своето последно големо натпреварување, освојувајќи бронзен медал на 100 метри зад двајцата Американци, Џастин Гетлин и Крис Колмен, и повлекувајќи се повреден од 4х100 штафетата. Единственото злато за Јамајка го освои Омар Меклеод на 110 метри со пречки, а во машките и женските трки на 100, 200 и 4х100 метри беа освоени само две бронзи. Покрај тоа, немаше спринтери од Јамајка во машката и женската трка на 200 метри. Во споредба, на Олимпијадата во Рио, шесте спринтерски трки (100, 200 и 4х100 во машка и женска конкуренција) донесоа пет злата и едно сребро. „Понекогаш работите не одат како што посакуваш. Во Јамајка има многу талент, и јас самиот ги имам видено јуниорите. Но, сфатив дека не секој е како мене - ако сакаш да победувам, мораш да бидеш гладен, мораш да сакаш да си најдобриот и мислам дека тоа е клучот за сите во Јамајка. Дали навистина сакаат да се најдобри“, се прашува Болт. Тој вели дека сака да остане вклучен во спортот, барајќи од претседателот на ИААФ, Себастијан Коу да ...
| | веќе видена | слични

На финалето на 100 метри беше поразен од Американецот Џастин Гетлин, а во штафетната трка се здоби со повреда и не ја заврши до крајот. Но, за тоа имало и причини. Болт премногу се опуштил пред заминувањето во пензија. Пред финалетон на 100 метри бил на журка и уживал со рум, коњак и убави девојки. Но, неговите колеги од тимот сметаат дека организаторите на првенството се виновни за фијаското на Болт во Лондон. Имено, организаторите цели 40 минути ги оставиле атлетичарите да седат на ладно пред почетокот на финалната трка на 4х100 метри, која најбрзиот човек на денешницата не ја заврши. Предолго не држеа во чекалната. На Усеин цело време му беше многу ладно. Тој ни кажа: -Мислам дека ова е залудн, чекаме 40 минути, две церемнии на доделување на медалите се случија додека сме тука. Продолживме да се загреваме и да чекаме, а потоа ја видовме вистинската легенда на нашиот спорт, вистински шампион, како излегува на патеката и доживува фијаско, изјави Јохан Блејк. Финалната трка доцнеше десет минути што сите ги ...
| | веќе видена | слични

Зоран Михајлов специјално од Лондон за „Нова Македонија“ Во штафетната трка 4х100 метри, на Олимпискиот стадион во Лондон, каде што пред пет години освои три златни медали, Усеин Болт требаше да ја заокружи богатата кариера и на најубав начин да се збогува од гледачите. Сите со нетрпение го очекуваа последниот настап во кариерата на најголемиот спринтер во светската атлетска историја. Но човек никогаш не знае каква судбина го очекува, таа понекогаш може да биде многу сурова. Публиката како да не сакаше да поверува дека 31-годишниот шампион конечно ќе замине од патеката. Чувствуваше некаква тага, можеби нешто слично како и Болт, и колку да сакаше да покаже дека е расположен, ја немаше онаа позната природна насмевка на неговото лице. Од Болт, како и многупати претходно, зависеше крајниот епилог во трката. И тука следуваше најтешкиот момент во неговата кариера. Кога сите очекуваа како виор да пролета покрај ривалите од САД и од Велика Британија, само по десетина метри тој со згрчено лице почна да подзастанува ...
| | веќе видена | слични

Најбрзиот човек на светот и еден од најдобрите спортисти на сите времиња, Јамајчанецот Усеин Болт (30), замина во пензија откако на Светското атлетско првенство (СП) во Лондон освои бронзен медал. - Ме отепа лошиот старт. Обично, формата ми сe зголемува од квалификациите до финалето, но овој пат не беше така. Немав сила, малку ги стигнав конкурентите, но бев премногу вкочанет. Затоа и изгубив. Не бев прв кога требаше - изјави Болт по поразот во трката со Американците на СП во Лондон.По десетгодишна доминација, Болт од тронот го симна неговиот најголем ривал, Американецот Гетлин, за 0,03 секунди.- Гетлин беше одличен и драго ми е што ми беше ривал сите овие години - рече Болт по трката, во која Гетлин му се поклони и му се извини што беше побрз.Стручњаците сметаат дека Болт во вистинско време ја донел одлуката за повлекување. Кога најави дека СП во Лондон ќе му биде последно, тој тоа го појасни со зборовите дека знае кога е време за во пензија и дека не сака да се срами.Иако во пензија замина поразен, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Светскиот рекордер на 100 и 200 метри Јамајканецот Усаин Болт, не ја заврши својата фантастична кариера на начин на кој посакуваше, откако не победи на ниту една трка на Светското првенство во атлетика, во Лондон. На финалето на 100 метри беше поразен од Американецот Џастин Гетлин, а во штафетната трка се здоби со повреда и не ја заврши до крајот. Но, за тоа имало и причини. Болт премногу се опуштил пред заминувањето во пензија. Пред финалетон на 100 метри бил на журка и уживал со рум, коњак и убави девојки. Но, неговите колеги од тимот сметаат дека организаторите на првенството се виновни за фијаското на Болт во Лондон. Имено, организаторите цели 40 минути ги оставиле атлетичарите да седат на ландно пред почетокот на финалната трка на 4х100 метри, која најбрзиот човек на денешницата не ја заврши. Предолго не држеа во чекалната. На Усеин цело време му беше многу ладно. Тој ни кажа: "Мислам дека ова е залудн, чекаме 40 минути, две церемнии на доделување на медалите се случија додека сме тука". Продолживме да ...
| | веќе видена | слични

Најбрзиот човек на светот Усаин Болт не ја заврши својата фантастична кариера на начин на кој посакуваше, откако не победи на ниту една трка на СП во атлетика во Лондон. На финалето на 100 метри беше поразен од Џастин Гетлин, а во штафетната трка заработи повреда и не ја заврши до крајот. Но, за тоа имало и причини. Болт премногу се опуштил пред заминувањето во пензија. Пред финалната трка на 100 метри бил на журка и уживал со рум, коњак и убави девојки.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 444 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 154 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 70 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Познатата српска пејачка, Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи. 41 годишната турбо-фолк ѕвезда често ги менуваше партнерите. ...
сите 191 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Усеин Болт вечерва во Лондон ја трча последната трка во кариерата (видео+фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: