Нов репертоар на кино Милениум


Од четврток, 5 април, два нови филма на репертоарот на кино Милениум: Одличната унгарска драма, НА ДУША И ТЕЛО, и суперинтересната анимирана комедија ШЕРЛОК ГНОМС. НА ТЕЛО И ДУША (ON BODY AND SOUL) – премиера 05.04. (четврток) режија: Ildikó Enyedi улоги: Géza Morcsányi, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider времетраење: 116′ жанр: Драма, романса Сосема случајно две интровертни личности откриваат дека делат исти соништа секоја вечер. Зачудени и исплашени. Нетрпеливи, но сепак ја прифаќаат оваа случајност и се обидуваат да ги рекреираат своите соништа во реалноста. ШЕРЛОК ГНОМС (GNOMEO & JULIET: SHERLOCK GNOMES) – премиера 05.04. (четврток) режија: John Stevenson улоги: James McAvoy, Emily Blunt, Chiwetel Ejiofor, Mary J. Blige, Johnny Depp времетраење: 86′ жанр: Анимиран, комедија Шерлок Гномс и Гном Вотсон влегуваат во еден музеј, каде што нивниот најголем противник, Мориарти, гномите ги држи како заложници. По кратка борба, успеваат да го победат Мориарти и да ги спасат заложниците. Но, кога Гномео и Јулија ...
| | веќе видена | слични

Празничниот викенд донесе нов лидер на светскиот боксофис, откако минатата недела тоа место беше наменето за новиот филм на Стивен Спилберг, „Ready Player One“. Новиот „A Quiet Place“ беше најавуван како најстрашниот филм во последната деценија, а тоа привлече огромна публика во киносалите и уште во првиот викенд од прикажување тој се искачи на првото место на светскиот боксофис, заработувајќи повеќе од 50 милиони американски долари. Ова се покажа како добар викенд за премиери, бидејќи дури 3 новитети се најдоа помеѓу десетте филмови со најголема заработка на боксофисот. Покрај „A Quiet Place“, тука се уште „Blockers“ и „Chappaquiddick“, додека четвртиот новитет „The Miracle Season“ се најде на 11-то место. Помеѓу првите 10 филмови се најде и новиот филм на Вес Андерсон, „The Isle of Dogs“, откако минатата недела не успеа да се пласира во елитната десетка. Целосната листа на филмови со најголема заработка викендов: A Quiet Place – 50,2 милиони долари Ready Player One – 24,6 милиони Blockers – 20,5 милиони ...
| | веќе видена | слични

Кога пред речиси една година беше објавено дека Ворнер Брос работи со сценаристот Зак Пен на можен Матрикс 4, фановите негативно одговорија на оваа вест. Потполно се согласувам со нив. Трилогијата си е совршено заокружена како целина и нема потреба од никакви пред-потоа делови, меѓу делови, одделни универзуми итн. Но веќе се навикнавме да ни ги уништуваат омилените франшизи, па зошто да не и оваа. Да продолжиме понатаму. Додека сценаристот го промовираше својот следен филм Ready Player One, чија премиера е на 29 март, откри дека неговите планови за овој нов проект вклучуваат проширување на веќе постоечкиот Матрикс универзум. Ова е неговата изјава: „Сега работам на Матрикс. Што е... во фаза на развој. Тоа е франшиза која очајно сакам да ја вратам назад, и не можам да споделувам премногу детали, но веќе со години ги малтретирам Ворнер Брос да се обидеме повторно да ја вратиме, така што тоа е едно нешто на кое работам, покрај останатите. Ќе се борам со луѓе кои не разб... видете, мислам дека ОАСИС (меѓусебно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во модерниот хорор и трилер „Тивко место“ , четворочленото семејство мора да води живот во апсолутна тишина, откако нивниот опстанок ќе го загрозат мистериозни суштества кои го ловат и оној кој ќе испушти и најмал звук. Ако те слушнат, ќе те уловат! Нашиот свет е нападнат од наизглед неранливи грабливци кои на најмалиот можен шум веднаш напаѓаат со смртоносна сила. Сето тоа се одвива околу едно правило – движи се внимателно и никогаш не создавај никаков звук. Едно генијално семејство успеа да преживее во тишина, внимателно пригушувајќи го секој звук во секојдневниот живот. Оваа недела ни пристигнува анимираната авантура „Шерлок Гномс“. Градинарски џуџиња, Гномео и Јулија, го ангажираат детективот Шерлок Гномс за да го открие исчезнувањето на останатите градинарски џуџиња. По повод престојните Велигденски празници, на 05 и 06 април во фоајето на Cineplexx ќе се одржи настанот Семејни денови со бројни активности наменети за најмладите. Линк до настанот: https://bit.ly/2H8DArn Неделна програма 5.4 – 11.4.2018 ...
| | веќе видена | слични

Најновиот филм на Стивен Спилберг, Играч број 1 (Синеплекс strikes again), е адаптација на истоимената научно-фантастична книга, Ready Player One на Ernest Cline. Книгата е брза авантура која е многу лесно читлива и има интересна приказна полна со носталгија кон осумдесетите години од минатиот век. На ист начин е смислен и филмот. Од самиот старт се запознаваме со главниот лик Вејд Ватс кој живее во сиромашен предел во САД во 2045 година. Општеството е во распад, а единствената занимација на луѓето им е OASIS, виртуелна реалност во која луѓето, преку своите аватари, можат да бидат и да прават што ќе посакаат. Возбудата започнува кога креаторот на OASIS (James Halliday) постхумно се обраќа на корисниците на OASIS. Во видеото, тој обелоденува дека оставил неколку „easter eggs” во виртуелниот свет. Првиот што ќе ги открие, ќе загосподари со OASIS, и следствено на тоа, ќе стане милијардер. Клише факторот е многу присутен во Ready Player One. Иако целиот филм, слично како и книгата, изобилува со референци кон ...
| | веќе видена | слични

Останато

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 752 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 352 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 339 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 226 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов репертоар на кино Милениум

Од:
До кого (е-маил):
Порака: