БиХ на врвот на листата земји по бројот терористи


2 копии

Како што пишува Глас Српске, според картата на Обединетите нации, БиХ е веднаш зад Пакистан, а во рангот со Авганистан, по бројот на организации поврзани со Ал Каеда. На официјалната мапа на ОН, која ги прикажува земјите за кои е докажано дека се поврзани со Ал Каеда, БиХ е означена со иста боја како Авганистан. Во текстот под картата се наведува дека најмногу терористички организации има во Пакистан - 12, а дека следат Авганистан и Бих, со по пет организации. Советот за безбедност при ОН на листата на терористички организации стави вкупно седум организации регистрирани во БиХ и неколку поединци кои се означени како закана за светската безбедност. ОН на листата на терористички организации официјално поврзани со Ал Каеда ја додаде нигериската исламистичка група Боко Харам. Таа одржува врски со Ал Каеда во исламскиот Магреб, која ги обучува припадниците на Боко Харам и и' дава материјална поддршка на организацијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Нигериската група "Боко Харам" се најде на листата терористички организации на ЕУ. Ова значи замрзнување на сметките на организацијата и на нејзините претставници во земјите од Унијата и воведување на ембарго за оружје. На оваа листа исто така е додадена и организацијата „Фронот ал Нусра“, која е активна претежно во Сирија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Европската унија ја вклучи нигериската група „Боко Харам“ на својата листа со терористички организации. Мерката значи замрзнување на сметките на организацијата и на нејзините претставници во земјите од Унијата и воведување ембарго за оружје. Заедно со „Боко Харам“ на листата со терористичките организации беше додадена и организацијата „Фронот ал Нусра“, која е активна претежно во Сирија.
| | веќе видена | слични

Официјално во Македонија Ал Каеда ја нема. Но, тероризмот не познава граници. На прашањето дали Ал Каеда е присутна во Македонија треба да се гледа од два пристапа. Првиот е дали директно ќе ги поврзете со централната Ал Каеда. Вториот пристап оној поширокиот е дека на проблемот на Ал Каеде ќе пристапите , како што се светските трендови дека Ал Каеда функционира на принципот на франшизи, анфилирани групи , кои што не мора да значи дека имаат директна врска со централната ќелија на Ал Каеда, но се афилираат со глобалната идеја на Ал Каеда.Ако се пристапи според вториот принцип , може да се каже дека елементи на Ал Каеда се присутни овде за што говорат  веќе неколку анегтотски докази, истакна професорот Методи Хаџи –Јанев. Во видеото погледнете го целиот разговор на Елена Ивановска со универзитетскиот професор Методи Хаџи – Јанев. 
| | веќе видена | слични

 Балканската држава е зад Пакистан кој има 12 организации поврзани со Ал Каеда, следува Авганистан со 5 организации, а предупредувачка розова боја има и Русија со организациите на Кавказот. На листата меѓу 4-те босански организации стои и една организација од Албанија. Македонија е сива зона како и поголемиот дел од државите што означува дека во државата нема организации поврзани со Ал Каеда. Листата ја изготвува комитетот за санкции против Ал Каеда во рамките на светската организација. 4-те босански организации на оваа листа се следните: Според документацијата на комитетот против една босанска организација е отворена кривична истрага пред 4 години, додека останатите три официјално се затворени по наредба на тамошното федерално министерство за правда. Дел од овие организации сега се активни под други имиња, а како главна активност при регистрацијата се наведува дека се хуманитарни организации- се вели во извештајот. И покрај тоа тие се заведени како испостави на големи групи кои се поврзани со Ал Каеда. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Босна и Херцеговина зазема едно од највисоките места по бројот на терористички организации поврзани со Ал каеда, кои во таа земја ги има пет, исто колку што има во Авганистан. Kако што пренесува „Глас Српске“, според картата на ОН БиХ е веднаш зад Пакистан, а во рангот со Авганистан по бројот на организации поврзани со Ал каеда. На официјалната мапа на ОН, која ги прикажува земјите за кои е докажано дека се поврзани со Ал каеда, БиХ е означена со иста боја како Авганистан. Во текстот под картата се наведува дека најмногу терористички организации има во Пакистан - 12, а дека следат Авганистан и БиХ, со по пет организации. Советот за безбедност при ОН на листата на терористички организации стави вкупно седум организации регистрирани во БиХ и неколку поединци кои се означени како закана за светската безбедност. ОН на листата на терористички организации официјално поврзани со Ал каеда ја додаде нигериската исламистичка група Боко харам. Таа одржува врски со Ал каеда во исламскиот Магреб, која ги обучува ...
| | веќе видена | слични

Босна и Херцеговина и Косово се државите од нашето соседство каде што постојат терористички организации поврзани со Ал Каеда, покажуваат податоците на Обединетите нации. Според извештајот, Босна и Херцеговина е на врвот на листата со вакви организации, веднаш зад Пакистан, а на ранг со Авганистан. Тоа значи дека БиХ е една од најопасните држави во светот кога станува збор за тероризам. На мапата на Обединетите нации, која ги прикажува државите за кои е докажано дека имаат врска со „Ал Каеда“, БиХ е означена со ист број како Авганистан. (Принтскрин) Според податоците на Светската организација, најмногу ќелии на „Ал Каеда“ има во Пакистан - вкупно 12, потоа следува Авганистан со пет, а исто толку има и БиХ. - ОН одлучија на својата листа со терористички организации поврзани со Ал Каеда да ја додадат и нигериската исламистичка група „Боко Харам“. Оваа група одржува врски со „Ал Каеда“ и им дава материјал за поддршка - се вели во објавата. Советот за безбедност на ОН на листата со терористички организации стави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според извештајот на Советот за безбедност на Обединетите Нации (ОН), Босна и Херцеговина е третата земја во светот која има на својата територија регистрирано терористички организации во светот, пишува Б92. Според листата, Босна и Херцеговина се наоѓа веднаш зад Пакистан, во која има 12 придужници, а е во иста линија со Авганистан која има 5 придружници поврзани Ал Каеда. Советот за безбедност на ОН на листата на терористички организации ставиле вкупно 7 организации регистрирани во БиХ, како и неколку поединци кои се означени како закана за светската безбедност и затоа се смета за една од најопасните земји во светот.
| | веќе видена | слични

Останато

Сподели ја оваа вест на е-маил

БиХ на врвот на листата земји по бројот терористи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: