Муса Џафери: Богоевски на суд ќе ги докажува тврдењата за „Маѓар телеком“

3 копии

Вицепремиерот за рамковни прашања, Муса Џафери, изјави дека подготвува кривични пријави против поранешниот шеф на тајната полиција, Слободан Богоевски, за неговите обвинувања дека тој и лидерот на партијата, Али Ахмети, се вмешани во скандалот за „Маѓар телеком“, објави „Порталб“. – Обвинувањата против мене кои се однесуваат дури и на организирање убиства се сериозни и тешки. Станува збор за прашања од лична природа и ќе тужам за клевета. Тој ќе мора сите овие работи да ги докаже пред нашите институции – изјави Џафери за „Порталб“ .
| | веќе видена | слични

Пред избори пари се даваа и за власта и за опозицијата, раскажува дел од разговорот со Земоски поранешниот разузнавач Слободан Богоевски, кој така дознал дека и Гордана добила 100 илјади евра од парите од Телеком во аферата со поткупот од „Маѓар телеком“.Во сведочењето пред њујоршкиот суд (28 декември 2014, кое деновиве е објавено на Интернет) Богоевски раскажува за тоа што дознал лично од Беким Земовски, порано вработен во кабинетот на премиерот Бучковски, и според поранешниот разузнавач, разнесувач на парите од „Маѓар телеком“.Се споменува и името на Тео Вајгел, поранешниот германски министер за финансии и советник на премиерот Бучковски. Според Земовски, Вајгел и неговиот соработник Шилинг му наредиле да даде 100 илјади евра од митото за Телеком на фирмата „Аналитико“ во која тогаш работеле претставници на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.„Ги дадов парите на Гордана која тогаш беше вработена во „Аналитико“, а сега е министер за внатрешни работи“, прераскажува Богоевски што му кажал Земовски.„Аналитико“ беше ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Постоела пракса во време пред изборите како парламентарните во 2006-та инволвираните во скандалот со Телеком да ги подмитуваат и претставниците на власта и на опозицијата во Македонија, тврди екс-разузнавачот Богоевски во своето сведочење. Тој го спомнува Тео Вајгел поранешниот германски министер за финансии и неговиот соработник Шилинг дека му наредиле на Беким Земоски да даде 100 илјади евра од митото за Телеком на фирмата Аналитико во која тогаш работеле претставници на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ, пренесува Телма . – Ги дадов парите на Гордана која тогаш беше вработена во Аналитико, а сега е министер за внатрешни работи, цитира Богоевски што му кажал Беким Земоски. Богоевски тврди дека го предупредил дека тоа е ризично бидејќи ако Бучковски дознае за парите дадени на Аналитико тогаш Земовски кој му е советник во кабинетот ќе има големи проблеми. Земовски наводно рекол дека тоа редовно го прави, и дека пред изборите ги финансира и власта и опозициската партија и дека така било и кога Бучковски кога бил ...
| | веќе видена | слични

Ќе ги превземам сите законски мерки, лицето Слободан Богоевски да одговара пред судски органи, изјави Беким Земоски Беким Земоски, по потекло од Охрид и човекот кој од страна на поранешниот разузнувач Слободан Богоески, се споменува како лицето кое ги трансферирало парите во скандалот со „Маѓар телеком“, вели дека Богоевски ќе одговара за клевета и лажна изјава дадена пред судски орган. „Изјавата при сведочењето на Слободан Богоевски за њурошкиот суд дека јас Беким Земоски сум бил посредник, околу наводното мито во врска со аферата со „Маџар Телеком“ е злонамерна и тендециозна, со цел да наштети на мојот углед и интегритет“, вели за Мета Земоски. Тој вели дека одговорно тврди и демантира дека не учествувал во никакви нелегални посредувања и активности, какви што споменува Слободан Богоевски. „Со оглед на тоа дека станува збор на лажна, злосторничка и клеветничка изјава дадена под заклетва и под морална и кривична одговорност, јас ќе ги превземам сите законски мерки, лицето Слободан Богоевски да ...
| | веќе видена | слични

На повеќе од 160 страници, стенограм од сведочењето на поранешниот разузнавач Слободан Богоевски за аферата поткуп од Телеком, неколкумина од посочените во сведочењето рекоа дека со разузнавачот ќе се видат на суд. Беким Земовски вели дека не ги носел тој парите од Грција во Македонија и најави тужба.Едно од многутте имиња кои се споменуваат во сведочењето на Слободан Боговески пред њујоршкиот суд е и името Беким Земовски, поранешен член во кабинетот на екс-премиерот Владо Бучковски.Според сведочењето кое е објавено на Интернет, Земовски бил човекот кој ги носел парите од Грција во Македонија, на рака на некои македонски политичари. Тој, според изјавата на Богоевски, од сите политичари на кои им ги носел парите земал по 50 илјади евра, а документите кои го докажуваат митото му ги дал и на поранешниот шеф на македонската тајна служба. Земовски денеска работи во германска невладина организација која работи на продлабочување на баварско-македонските економски односи и ја промовира владината кампања „Инвестирај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Беким Земоски реагираше на сведочењето на Слободан Богоевски во кое тој го посочи како извор на документите и главен учесник во транспортот на митото за Телеком, јави Либертас . „Изјавата при сведочењето на Слободан Богоевски при судот во Њујорк според која јас, Беким Земоски, сум бил посредник околу наводното мито во врска со аферата со Маѓар Телеком е злонамерна и тендециозна, со цел да наштети на мојот углед и интегритет. Јас одговорно тврдам и демантирам дека не сум учествувал во никакви нелегални посредувања и активности какви што ги искажува Слободан Богоевски. Со оглед на тоа дека станува збор за лажна, злосторничка и клеветничка изјава дадена под заклетва и под морална и кривична одговорност, јас ќе ги преземам сите законски мерки да лицето Слободан Богоевски одговара за клевета и лажна изјава дадена пред судски органи“, гласи неговата реакција. Претходно тужба против Богоевски најави и вицепремиерот Муса Џафери.
| | веќе видена | слични

Богоевски во своето сведочење како извор на документите и главен учесник во транспортот на митото за Телеком го посочува Беким Земовски, поранешен член во кабинетот на екс-премиерот Бучковски-јави Телма. И додека според документот на њујоршкиот суд Земовски ги разнесувал парите од Кондоминас кон македонските политичари, тој сега е благајник односно „шацмајстер“ на германската невладина организација Бајмак која работи на продлабочување на баварско-македонските економски односи и ја промовира владината кампања „Инвестирај во Македонија“. Броевите на фирмата Деумак чиј основач е Земовски се исклучени последните три дена откако беше обелоденето сведочењето на Богоевски. Во него, екс-разузнавачот тврди дека Земовски ги носел парите, а исто така му ги дал документите кои лани во декември Богоевски ги доставува до американските истражители за митото во случајот Телеком. Беким Земоски пак реагираше на сведочењето на Богоевски во кое тој го посочи како извор на документите и главен учесник во транспортот на митото за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Муса Џафери: Богоевски на суд ќе ги докажува тврдењата за „Маѓар телеком“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: