Македонското обвинителство отвори предмет за сведочењето на Богоевски

Повеќе од една недела откако јавно судот во Њујорк ја објави изјавата на Богоевски во која тој обвинува за мито поврзано со случајот Телеком македонското јавно обвинителство информира дека е отворен предмет. „Во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција веќе е отворен предмет по допрен глас, по кој надлежното обвинителство ќе превзема натамошни активности.“, се вели во информацијата што ја пренесе Телма. Обвинителот ќе чека Богоевски да се врати во ќелија во кумановскиот затвор, па потоа ќе го повика да каже што знае и пред македонските истражни органи. Функционерите за кои Богоевски во изјавата тврди дека земале мито од грчкиот бизнисмен Кондоминас- обвинителката ќе ги повика дури после разговорот со Богоевски и добивањето документи од Њујорк. Во изјавата Богоевски тврди дека за да се спречи либерализација на телекомуникацискиот пазар во Македонија, во 2005-та Кондоминас им исплатил по 2 и пол милиони евра на тогашниот премиер Владо Бучковски, тогашниот и актуелен вице премиер ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Поранешниот шеф на тајната полиција, Слободан Богоевски, најавува дека доколку биде повикан како сведок во обвинителството за случајот „Маѓар Телеком“, ќе го повтори истиот исказ што го дал пред американските истражители. „Не сум сигурен во ништо“, вели Богоевски по објавувањето на веста дека и македонското обвинителство по „јавно допрен глас“ повело постапка. „Не знам дали ќе бидам повикан да сведочам. Јас еднаш веќе сведочев и доколку повторно бидам повикан, можам само да останам на тоа што веќе сум го кажал. Има премногу докази кои се тука и кои му се на располагање на обвинителот“, вели Богоевски за „Утрински весник“ .
| | веќе видена | слични

Поранешниот прв човек на тајната полиција, Слободан Богоевски вели доколку биде повикан да сведочи за „Маѓар Телеком“, откако Jавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по „допрен глас од јавноста“ одлучи да поведе предистрага за корупцискиот случај во кој се вмешани поранешни и сегашни високи функционери на Македонија, ќе го каже истото што веќе го кажал во Њујорк. Од Обвинителството засега има само потврда дека е отворена постапка, но нема конкретни имиња против кои ќе биде насочена истрагата. „Не сум сигурен во ништо. Не знам дали ќе бидам повикан да сведочам. Јас еднаш веќе сведочев и доколку повторно бидам повикан, можам само да останам на тоа што веќе сум го кажал. Има премногу докази кои се тука и кои му се на располагање на обвинителот“, вели Богоевски за „Утрински“ и додава дека сето ова можело да се случи многу порано. Слободан Богоевски во сведочењето вели имал улога на посредник за да се заштити монополската улога на „Телеком“ на македонскиот пазар, а добил привремен ...
| | веќе видена | слични

Обвинителството поведе постапка за случајот „Маѓар телеком“. Главниот сведок вели дека нема што да додаде на веќе кажаното пред судот во Њујорк. Jавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по „допрен глас од јавноста“ одлучи да поведе предистрага за корупцискиот случај со „Маѓар телеком“ во кој се вмешани поранешни и сегашни високи функционери на Македонија. Од Обвинителството засега има само потврда дека е отворена постапка, но нема конкретни имиња против кои ќе биде насочена истрагата. Оттаму не соопштуваат кој oбвинител ќе го води случајот, што планира да преземе во оваа фаза на постапката и колку лица ќе бидат осомничени и за кои кривични дела. Повторното отворање на случајот со корупција дојде откако њујоршкиот суд го објави сведочењето на поранешниот прв човек на тајната полиција, Слободан Богоевски, во процесот против тројцата директори на „Маѓар телеком“. „Не сум сигурен во ништо!“, вели Богоевски по објавувањето на веста дека и македонското обвинителство по „јавно допрен ...
| | веќе видена | слични

„Не сум сигурен во ништо!“, вели Богоевски по објавувањето на веста дека и македонското обвинителство по „јавно допрен глас“ повело постапка за случајот „Маѓар телеком“, објави Утрински весник. „Не знам дали ќе бидам повикан да сведочам. Јас еднаш веќе сведочев и доколку повторно бидам повикан, можам само да останам на тоа што веќе сум го кажал. Има премногу докази кои се тука и кои му се на располагање на обвинителот“, вели Богоевски за „Утрински“ и додава дека сето ова можело да се случи многу порано.
| | веќе видена | слични

Jавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по „допрен глас од јавноста“ одлучи да поведе предистрага за корупцискиот случај со „Маѓар телеком“ во кој се вмешани поранешни и сегашни високи функционери на Македонија. Од Обвинителството засега има само потврда дека е отворена постапка, но нема конкретни имиња против кои ќе биде насочена истрагата. Оттаму не соопштуваат кој oбвинител ќе го води случајот, што планира да преземе во оваа фаза на постапката и колку лица ќе бидат осомничени и за кои кривични дела. Повторното отворање на случајот со корупција дојде откако њујоршкиот суд го објави сведочењето на поранешниот прв човек на тајната полиција, Слободан Богоевски, во процесот против тројцата директори на „Маѓар телеком“. „Не сум сигурен во ништо!“, вели Богоевски по објавувањето на веста дека и македонското обвинителство по „јавно допрен глас“ повело постапка. „Не знам дали ќе бидам повикан да сведочам. Јас еднаш веќе сведочев и доколку повторно бидам повикан, можам само да останам ...
| | веќе видена | слични

ПО СКАНДАЛОЗНОТО СВЕДОЧЕЊЕ НА НА ЕКСРАЗУЗНАВАЧОТ СЛОБОДАН БОГОЕВСКИ По објавувањето на скандалозното сведочење на ексразузнавачот Слободан Богоевски во Судот во САД, пред кој се води случајот со корупцијата за Маѓар телеком, во кое тој тврди дека актуелни и поранешни функционери зеле мито при продажбата на Телеком, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, по допрен глас веќе оформило предмет за овој случај. Веста дека Скопското обвинителство почнало да го чешла коруптивниот скандал поврзан со продажбата на Телеком, ни ја потврдија и од Обвинителството. "Случајот е веќе даден на работа на обвинител и по него ќе се постапува согласно насоките на обвинителот", ни изјавија од Обвинителството, и не сакаат да соопштат други детали. Како што неофицијално дознаваме, на распит ќе биде повикан и Богоевски, кој е привремено надвор од Кумановскиот затвор, бидејќи користел викенд отсуство. Истовремено, се очекува дека Обвинителството, преку меѓународна правна помош од Судот во Њујорк, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Милионите евра - грчко мито за Телеком ќе ги расчепка и македонско обвинителство. Десет дена откако јавно судот во Њујорк ја објави изјавата на Богоевски во која тој обвинува за мито поврзано со случајот Телеком и актуелни и за поранешни функционери, реагираше овдешното обвинителство и вчера бил отворен предмет, објави телевизија „Телма“. Од прес службата на обвинителството за телeвизијата потврдија дека: „во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција веќе е отворен предмет по допрен глас, по кој надлежното обвинителство ќе превзема натамошни активности.“ Според информациите предметот е веќе доделен на надлежен обвинител. Таа првин ќе чека Богоевски кој е на одмор од издржување на затворската казна да се врати во ќелија во кумановскиот затвор, па потоа ќе го повика да каже што знае и пред македоснките истражни органи. Истовремено обвинителството преку меѓународна правна помош од судот во Њујорк ќе го побара и неговото сведочење за тој суд, но и други информации за случајот. А ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Денеска во обвинителството за организиран криминал и корупција е отворен предмет за сведочењето на Слободан Богоевски пред њујоршкиот суд во кое тој посочува дека поарнешни и актуелни функционери добивале мито од грчкиот бизнисмен Димитрис Кондоминас, објавува Телма. Од прес службата потврдиле дека „во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција веќе е отворен предмет по допрен глас, по кој надлежното обвинителство ќе превзема натамошни активности.“
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонското обвинителство отвори предмет за сведочењето на Богоевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: