Дневница е 160 евра, оваа земја бара Балканци за да берат овошје

2 копии

Нов Зеланд е земја која произведува овошје, а проблемот е што секоја година се соочува со недостаток на работници кои ќе го берат овошјето. Затоа, земјата бара работници од секаде кои осум часа на ден на сонце ќе го берат овошјето, за дневница од 160 евра. Како што пишуваат странските медиуми, се бараат работници кои со помош на туристичка виза ќе дојдат и ќе работат одреден период. Новозеландскиот портал “pickthevorld.org” пишува дека час се плаќа 14,75 долари.
| | веќе видена | слични

Едно богато семејство од Њујорк бара вработени, а платата верувале или не е дури 150.000 долари. Веројатно се прашувате за каква работа станува збор. Огласот е поставен на Бизнис Инсајдер преку фирма која инаку бара вработени за многу богати семејства кои имаат огромни приватни куќи, приватни авиони и слично. Потребни се двајца работници кои ќе одржуваат куќа од 1.787 квадратни метри. Платата ќе биде помеѓу 100.000 и 150.000 долари. Парот кој го дал огласот од вработените бара да ја одржуваат оваа голема куќа, да управуваат со неа, а би работеле 5 дена неделно. Потребно е да чистат, готват, перат и слично. Треба да знаат да послужуваат, но и да подготвуваат здрави оброци. Многу е важно да бидат одговорни и организирани. Не е баш лесно, се работи за навистина голема куќа. Сепак, голема е и платата. Што велите за оваа работа?
| | веќе видена | слични

Во Германија дневница за берење аспарагус е 150 евра (околу 9.000 денари), работниот ден трае од осум до 10 часа со една пауза. Во недела не се работи. Во секторот земјоделство се работи напорно и за плата од 8,5 евра по час бруто, што за поголемиот дел Германци е многу ниска плата, така што тие се незаинтересирани за така напорна, а слабо платена работа. Сепак, многу е атрактивна за странците, рекол Марио Котурич, член на Управата на Хрватскиот економски сојуз во Франкфурт за Слободна Далмација. Од делот на овој износ се одбива данок, но сезонските работници тој платен данок можат да го добијат назад, ако поднесат барање на крајот од даночната година. Мислењата на интернет форумите се поделени – од воодушевување од брзата заработка, до разочарување од високите цени, посебно на цигарите и другите луксузни артикли.
| | веќе видена | слични

Оние кои не се задоволни со дневниците на Балканот можат да одат во Германија и да заработат и до 10 пати повеќе. Таму, имено, дневницата за берење аспарагус е 150 евра (околу 9.000 денари), работниот ден трае од осум до 10 часа со една пауза. Во недела не се работи. Во секторот земјоделство се работи напорно и за плата од 8,5 евра по час бруто, што за поголемиот дел Германци е многу ниска плата, така што тие се незаинтересирани за така напорна, а слабо платена работа. Сепак, многу е атрактивна за странците, рекол Марио Котурич, член на Управата на Хрватскиот економски сојуз во Франкфурт за Слободна Далмација. Од делот на овој износ се одбива данок, но сезонските работници тој платен данок можат да го добијат назад, ако поднесат барање на крајот од даночната година. Мислењата на интернет форумите се поделени – од воодушевување од брзата заработка, до разочарување од високите цени, посебно на цигарите и другите луксузни артикли. Како недостатоци, најчесто се наведуваат тоа што се работи „по цел ден“ (не е ...
| | веќе видена | слични

Фабриката на американскиот гигант од автомобилскиот сектор "Гентерм", сместена во технолошко-индустриската зона Алинци во близина на Прилеп, има потреба од нови 250 работници.Заинтересираните кандидати можат да аплицираат секој работен ден во просториите на Агенција за вработување (трудот) во Прилеп и Битола.Од компанијата нудат: просечна плата на оператор 15.000 денари, бесплатен оброк, бесплатен превоз, редовна исплата на плата, високи бонуси за ефикасност и квалитет, исплата на минат труд – стаж (0,5% за секоја година работен стаж), прекувремена работа (дневница +50%), празнична работа (дневница +150%), ноќна смена (дневница повисока за 35%), додаток за работа во смени 5%, тринаесетта плата (24.000 денари) , К-15, 20 дена годишен одмор.Заинтересираните кандидати можат да аплицираат и онлајн преку следниот ЛИНК.
| | веќе видена | слични

Омилениот десерт на кралицата Елизабета Втора е чоколадна бисквит торта, а по се изгледа во кујната на палатата им е потребна помош за да биде сè на кралско ниво.Бакингемската палата објави оглас за перач на садови во палатата на сајтот "Royal Household", во кој пишува дека имаат потреба од нов член на персоналот со цел да се обезбеди "извонредна услуга".Годишната плата на оваа позиција изнесува околу 22 илјади евра, а обезбедени се оброци во палатата и 33 дена одмор, пишува "Daily Mail". Во огласот се вели дека искуството не е неопходно и дека на кандидатот ќе му биде обезбедена обука."Придружете се на кујнскиот тим кој работи на припрема и сервирање на храна според највисоките стандарди. Со одржувањето на кујнската хигиена, вие ќе им овозможите се на нашите готвачи и асистенти при служењето на оброците во текот на денот. Повремено ќе бидете ангажирани како испомош за припрема на храната", пишува во огласот.Поранешниот шеф на кујна Дарен Макгрејди изјавил дека британската палата е "одлично место за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бакингемската палата објави оглас за мијач на садови на сајтот „Ројал хаусхолд“. Новиот член на персоналот во кујната годишно ќе заработува 22.000 евра, а ќе му биде обезбедена храна во палатата и 33 дена годишен одмор. Во огласот се наведува дека искуството не е услов, но се бара „тимски играч со иницијатива“. – Одржувањето на кујната и хигиената ќе им овозможи на нашите готвачи и помошници соодветно да ја подготвуваат храната. Лицето повремено може да биде ангажирано околу подготвувањето на храната – стои во огласот. Поранешниот шеф на кујната во Бакингемската палата Дарен Макгрејди неодaмна изјави дека резиденцијата на кралицата Елизабета Втора е „прекрасно место за работа“. – Готвењето во Бакингемската палата е неверојатно. Имав сè што очекував. Има храна со најдобар квалитет, најдобри состојки и добивате неверојатен производ – истакна Макгрејди. Тој во моментов има сопствена кетеринг компанија во Далас.
| | веќе видена | слични
3 копии

Бакингемската палата објави оглас за мијач на садови.Огласот е објавен оваа недела, а во него пишува дека е потребен нов член на екипата со цел да се обезбеди извонредна услуга.Годишната заработка на оваа позиција е 22.000 евра, а обезбедени се и оброци во палатата и 33 дена годишен одмор.Во огласот е наведено дека искуство не е неоподно, но дека бараат „тимски играч со иницијатива".„Одржување на кујната и хигиена ќе им пружи на нашите готвачи и асистенти сѐ што е неопходно за служење оброци во текот на денот. Со текот на времето ќе бидете ангажирани во испомош при сервирање на храна", пишува, меѓу другото, во огласот.Поранешниот шеф на кујната рекол дека британската палата е „сјајно место за работа".
| | веќе видена | слични

Покрај платата , мијачот ќе добива и бесплатен оброк. На сајтотот Ројал хаусхолд е објавен конкурсот неделава и во него се наведува дека е потребен нов член во кујната за да се обезбеди вонредно добра услуга Во огласот се наведува дека не е потребно искуство , но е потребен тимски играч со иницијатива. Поранешниот шеф на кујната , Дарен Мекгрејди изјави дека британската кралска палата е одлично место за работа.
| | веќе видена | слични

Лондон, 15 август 2018 (МИА) - Бакингемската палата објави оглас за мијач на садови на сајтот „Ројал хаусхолд“. Новиот член на персоналот во кујната на кралското семејство годишно ќе заработува 22.000 евра, а ќе му биде обезбедена храна во палатата и 33 дена годишен одмор. Во огласот се наведува дека искуството не е услов, но се бара „тимски играч со иницијатива“. - Одржувањето на кујната и хигиената ќе им овозможи на нашите готвачи и помошници соодветно да ја подготвуваат храната. Лицето повремено може да биде ангажирано околу подготвувањето на храната, стои во огласот. Поранешниот шеф на кујната во Бакингемската палата Дарен Макгрејди неодaмна изјави дека резиденцијата на кралицата Елизабета Втора е „прекрасно место за работа“. - Готвењето во Бакингемската палата е неверојатно. Имав сѐ што очекував. Има храна со најдобар квалитет, најдобри состојки и добивате неверојатен производ, истакна Макгрејди. Тој во моментов има сопствена кетеринг компанија во Далас.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 777 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 353 | | | веќе видена

Во Апропиргос, во западното предградие на Атика, претпладнево изби шумски пожар, но не претставува опасност за околните населби. Во гаснењето учествуваат 35 ...
сите 320 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 147 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 217 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дневница е 160 евра, оваа земја бара Балканци за да берат овошје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: