Нова ера за Куба по династијата Кастро


5 копии
2 копии

По речиси шест децении на власт на семејството Кастро конечно Куба добива нов претседател кој е надвор од оваа долговечна политичка династија која со двоецот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американските власти го повикаа новиот претседател на Куба Мигел Дијас Канел да ја оконча „репресијата“ на островот, осудувајќи ја „недемократската транзиција ...
| | веќе видена | слични

Тој во говорот пред Националното собрание,  рече дека неговите први мисли по преземањето на должноста се силно поврзани со историската генерација, која ја ...
| | веќе видена | слични

Мигуел Дијаз-Канел е новиот претседател на Куба и наследник на Раул Кастро, братот на долгогодишниот претседател на оваа земја, Фидел Кастро. Неговиот најголем ...
| | веќе видена | слични

Новоизбраниот претседател на Куба, Мигел Дијас Канел, во својот прв говор порача дека ќе ја продолжи социјалистичката револуција која во минатото ја предводеа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот претседател на Куба Раул Кастро изјави дека ќе го напушти врвот на Комунистичката партија на наредниот партиски конгрес во 2021. година. Освен тоа, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова ера за Куба по династијата Кастро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: