Шест години затвор за возачот што го усмрти Алмир


Кумановскиот суд му изрече 6 години затворска казна на 30 годишниот Бобан Илиќ кој со своето возило на 25 јуни 2016 година го усмрти четиригодишниот Алмир Алиу по банална расправија со неговиот татко. Првично, Илиќ беше обвинет за „Убиство со умисла“, но откако Обвинителството достави две нови вештачења, кумановскиот суд го преквалификуваше делото во „Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“. Судот за виновен го прогласи и второбвинетиот, Седат Алиу, таткото на Алмир, определувајќи му казна затвор од шест месеци. По девет месеци затвор, за сторено кривично дело насилство, добија трето и четвртообвинетите Сами Демири и Абдула Алиу. Адвокатот на семејството Алиу, Асмир Алиспагиќ, по изрекување на казната за Бобан Илиќ кој го усмрти малиот Алмир, рече дека станува збор за монтиран случај. Според него, Илиќ е монструозен убиец кој не чувствува никаква морална одговорност. Додаде дека против пресудата ќе биде вложена жалба.
| | веќе видена | слични
14 копии

Основниот суд во Куманово на барање на надлежен јавен обвинител од кумановското Основно јавно обвинителство му определи мерка притвор на Бобан Илиќ, кој беше осуден со првостепена пресуда за кривичното дело „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“. Како што соопшти прес-службата на ОЈО Куманово, надлежен јавен обвинител од ова обвинителство до Основниот суд Куманово достави Предлог за определување мерка притвор за обвинетото лице Илиќ, кој беше осуден со првостепена пресуда за кривичното дело „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“ од член 300 ст. 2 во врска со член 297 ст. 1 од Кривичниот законик. - Обвинителот побара лицето да биде задржано во притвор до правосилноста на пресудата, со цел да се обезбеди неговото присуство. Кривичниот совет на Основниот суд Куманово го прифати предлогот и определи мерка притвор за обвинетото лице, се наведува во соопштението од ОЈО КУманово. Основниот суд Куманово во четвртокот ја објави пресудата во „случајот Алмир“ и ...
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство во Куманово побарало осудениот за смртта на малиот Алмир, Бобан Илиќ да биде задржан во притвор се до правосилноста на пресудата од шест години затвор, пренесува порталот Правосудство. Јавен обвинител до Основниот суд во Куманово доставил предлог за определување мерка притвор за обвинетиот Бобан Илиќ, кој со првостепената пресуда, за сторено кривичното дело: тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, беше осуден на затворска казна. Барањето притвор, според Обвинителот е заради обезбедување на присуство на осудениот. Кривичниот совет на Основниот суд во Куманово го прифатил предлогот и определил мерка притвор.
| | веќе видена | слични

Предлогот за притвор од кумановското Обвинителство го прифати судот. Илиќ е осуден со првостепена пресуда за кривичното дело тешки дела против безбедноста. „Обвинителот побара лицето да биде задржано во притвор до правосилноста на пресудата, со цел да се обезбеди неговото присуство“, соопштуваат од Јавното Обвинителство на Република Македонија. Илиќ на 15 март излезе од притвор, таму беше речиси две години. На читањето на пресудата во четвртокот, судијата за Илиќ ја прочита најголемата затворска казна од шест години, за делото  сообраќајна незгода со смртни последици. За виновни беа прогласени уште тројца од семејството на малиот Алмир Алиу, со казни затвор од шест до девет месеци. Пресудата не е правосилна, бидејќи најавени се жалби до Апелациониот суд. Во меѓувреме, се протестираше токму поради преквалификација на делото, во убиство со умисла. Резултираше со оставка на првиот човек на правда, Билен Саљији. Алмир Алиу беше прегазен со автомобил во јуни 2016 година. Претходела расправија во кумановската ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Бобан Илиќ, кој во 2016 година со своето возило го усмрти четиригодишниот, Алмир Алиу, по барање на обвинителството е однесен во притвор до правосилноста на пресудата и отпочнување на издржување на казната. Кумановскиот суд во четвртокот му изрече на триесетгодишниот Илиќ затворска казна во траење од 6 години за делото кое го извршил по расправијата што ја имал со таткото на Алмир, а на барање на обвинителството, судот ја одобри мерката притвор за него. Илиќ беше првично обвинет за убиство со умисла, но по новите вештачења кои беа доставени, кумановскиот суд го преквалификува делото во „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“. Инаку во однос на овој случај, кумановскиот суд изрече и казни за Сами Демири кој беше осуден на условна казна од 9 месеци, а таткото на Алмир, Седат Алиу, доби 6 месеци условна казна. При донесувањето на пресудата, судијката образложи дека сите заедно придонеле да се случи последицата, односно смртта на Алмир. Инаку, Бобан Илиќ и претходно беше притворен, но ...
| | веќе видена | слични

Бобан Илиќ, кој доби шестгодишна затворска казна за случајот „Алмир“, повторно е вратен во притвор. Основното јавно обвинителство од Куманово побара Илиќ да биде задржан во притвор до правосилноста на пресудата, со цел, како што велат, да се обезбеди неговото присуство. Кривичниот суд во Куманово го прифати предлогот и определи мерка притвор за обвинетиот. Инаку, во четвртокот беше изречена конечната пресуда за случајот „Алмир“. Бобан Илиќ, обвинет за смртта на четиригодишното дете заработи шестгодишна затворска казна, а условна казна од девет и шест месеци добија останатите учесници во физичката пресметка која се случи во 2016 година, меѓу кои и таткото на Алмир. Адвокатите на семејството Алију не беа задоволни од пресудата, па поради тоа најавија жалба до Апелациониот суд. Бобан Илиќ е осуден за кривично дело Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот. Претходно, јавното обвинителство го преквалификува делото кое гласеше убиство со умисла, што предизвика реакции во јавноста и поради ...
| | веќе видена | слични

Бобан Илиќ од случајот со малиот Алмир од Куманово е вратен во притвор, одлучил судот по барање на обвинителството, објави Јавното обвинителство. Илиќ ќе остане во притвор додека пресудата стане правосилна и до отпочнување на издржување на затворската казна од шест години. Тој ја доби оваа казна како обвинет за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот во која животот го загуби четиригодишниот Алмир. Илиќ најпрво се товареше за убиство со умисла, но на рочиштето за завршните зборови обвинителството го преквалификуваше делото во сообраќајна несреќа со смртни последици. Како објаснување за ваквиот чекор од обвинителството тогаш го посочија тоа што кога било покренато првичното обвинение за убиство со умисла, доцнеле вештачењата – психијатриското и техничко-сообраќајното. Како што наведе тога обвинителката, пред да се случи прегазувањето на малиот Алмир што се гледа на снимката објавена во јавноста, Бобан Илиќ и неговите брат и девојка биле физички нападнати и им го оштетиле автомобилот, ...
| | веќе видена | слични

Кумановецот Бобан Илиќ, осуден на шест години затвор за прегазување на малиот Алмир Алиу, по барање на обвинителството е вратен во притвор до правосилноста на пресудата и отпочнување на издржување на казната. Илиќ беше на слобода откако основното јавно обвинителство во Куманово го преквалификуваше обвинението од убиство со умисла во тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот. Според пресудата, во казната се пресметува и времето кое Илиќ гопоминал во притворот. Тој не се појави во судот во Куманово во четвртокот, кога беше донесена пресудата против него. Тогаш беа осудени и таткото на Алмир, Седат Алиу, кој доби шестмесечен условен затвор, како и двајца негови роднини кои беа оосудени на девет месеци условна затворска казна. Тие беа осудени за насилствот, кое, според судијката, придонело да се случи последицата, односно смртта на Алмир. Четиригодишниот Алмир Алиу беше прегазен пред Здравствениот дом во Куманово на 25 јуни 2016 година, по тепачка меѓу Илиќ и неговиот брат, кои биле ...
| | веќе видена | слични

По барање на обвинителството, Бобан Илиќ е однесен во притвор до правосилноста на пресудата и отпочнување на издржување на казната. На барање на обвинителството, судот ја одобри мерката притвор за Бобан Илиќ, Кумановскиот суд во четвртокот му изрече шестгодишна казна затвор на 30 годишниот Бобан Илиќ, кој со своето возило во јули минатата година го усмрти четиригодишниот Алмир Алиу по расправијата со неговиот татко.
| | веќе видена | слични

Бобан Илиќ е осуден на шест години казна затвор за случајот со малиот Алмир – одлучи кумановскиот суд. Судот смета дека казната е соодветна со оглед на настанатите последици. Исто така за осудени се прогласени и Седат Алиу, Сами Демири и Абдула Алиу за делото „насилство“ и се осудени со казни затвор од шест до девет месеци. Обвинетиот Бобан Илиќ се товари за „тешко дело против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“, во врска со смртта на Алмир. Извор: ТВ24
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 284 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 146 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 127 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Есад Рахиќ, директорот на истражниот затвор „Скопје“, во интервју за Радио Слободна Европа, открива дека за околу 200 евра притворениците нелегално набавуваат ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шест години затвор за возачот што го усмрти Алмир

Од:
До кого (е-маил):
Порака: