Кака ја носи новата бразилска ѕвезда во Милан


2 копии

Европските гиганти буквално „полудеа“ по новата бразилска ѕвезда Лукас Пакета од Фламенго. Пакета блеска во дресот на Фламенго, а неодамна дебитираше и за бразилската репрезентација, па во моментов важи за еден од најголемите бразилски таленти и му се предвидува блескава иднина. Европските гиганти веќе ја започнаа трката за неговиот потпис, па нема да биде чудно ако Пакета го гледаме во Европа уште од јануари. Милан, Јувентус, ПСЖ и Барселона се силно заинтересирани да го донесат Пакета во своите редови, а италијанските медиуми тврдат дека „росонерите“ имаат „ас“ во ракавот. Имено, Рикардо Кака веќе ја започнал мисијата и имал неколку средби со својот сонародник да го убеди да го избере Милан. Пакета има откупна клаузула од 50 милиони евра, а најголем конкурент на Милан во моментов е ПСЖ кој е спремен веднаш да ја активира клаузулата. Италијанските медиуми тврдат дека токму Кака може да одигра клучна улога и да го убеди да го избере Милан пред ПСЖ, бидејќи на „Сан Сиро“ има помала конкуренција и сигурно ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Милано, 16. септември 2018 (ИНПРЕС) – Познато е дека Милан е во завршни преговори со генералниот директор на Арсенал, Иван Газидис кој наскоро би требало да се пресели на „Сан Сиро“. Од друга страна, Милан работи и на уште еден трансфер од Арсенал, овој пат на теренот. Медиумите во Англија пишуваат дека „росонерите“ преговараат со Арон Рамзи кој би можел да се пресели на „Сан Сиро“ веќе во јануари. Велшанецот од доаѓањето од Кардиф одигра околу 330 натпревари, се уште не постигнал договор за продолжувањ на соработката, па би можел да замине на зима со цел „топџиите“ нешто да заработат од него. Во спротивен случај Рамзи би можел да се пресели на „Сан Сиро“ следното лето без обештетување, како слободен агент. За Рамзи силен интерес покажуваат многу гиганти ширум Европа, но адутот на Милан е токму директорот на „топџиите“ Иван Газидис.
| | веќе видена | слични

Двата милански гигани, Милан и Интер ќе водат битка за талентираниот италијански репрезентативец, Николо Барела, пренесуваат медиумите на Апенините. 21-годишниот играч за врска на Каљари веќе подолго време се поврзува со „нероаѕурите“, но сега „росонерите“ ќе се обидат да го „украдат“ талентот пред носот на градскиот ривал. Барела важи за еден од најголемите таленти на Апенините и веќе дебитираше за италијанската репрезентација, а по стилот на игра многу потсетува на Наинголан. Каљари за својот бисер бара 40 милиони евра, но таа сума е висока за двата милански клуба. Меѓутоа, Милан и Интер го сакаат Барела уште во јануари и се спремни да му понудат на Каљари играч плус одредена сума. Mercato – Inter e Milan si sfidano per Barella: i dettagli https://t.co/oCKR8BsC6r #calciomercato #calciomercatointer #amala — fratellidelmondo (@fratellimondo) September 14, 2018 Милан и Интер се „тепаат“ за италијански репрезентативец
| | веќе видена | слични

Милан ова лето направи трампа со Јувентус каде го испрати Леонардо Бонучи, а за возврат го доби младиот дефанзивец Матија Калдара. Калдара важи за еден од најголемите таленти на Апенините и веќе дебитираше за италијанската репрезентација, но се уште нема дебитирано во дресот на „росонерите“. Фановите со нетрпение го очекуваат неговото деби, кое нема да се случи ни викендов на гостувањето кај Каљари. Калдара призна дека има потешкотии да се привикна на одбрана со четворица и на замислите на тренерот Гатузо, па ќе му биде потребно време. „Нема ништо спорно во одлуката на Гатузо. Јас сум тука само еден месец, треба да се привикнам на новата филозофија на тренерот. Се обидувам да дадам се од себе на секој тренинг и што е можно побрзо да ги научам механизмите“, изјави Калдара. „Неопходно е време да се привикнам со новите соиграчи, но јас сум спремен кога ќе бидам повикан да играм. Гатузо ме поддржува многу и се надевам дека наскоро ќе бидат во стартниот тим“, додаде дефанзивецот. Caldara: "Gattuso is very ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот клуб ја завршува работата на два фроната, состанокот во Лондон поминал успешно. Изгледа работите се завршени, Иван Газидис ќе го засли Милан. Арсенал се договорил со фондот Елиот и преостануваат само деталите околу бонусот. Очекувањата се наскоро се да биде официјалзирано. Наводно тој сака да замине поради поделбата на одговорностите и намалувањето на неговите овластувања во клубот од кога си заминал Арсен Венгер. Од друга страна, Милан работи и на уште еден трансфер, овој пат на теренот. Медиумите во Англија пишуваат дека „росонерите“ преговараат со Арон Рамзи кој би можел да се пресели на „Сан Сиро“ веќе во јануари. Така Газидис и Рамзи после долги години во северен Лондон би го напуштиле Арсенал. Велшанецот од доаѓањето од Кардиф одигра околу 330 натпревари, се уште не постигнал договор за продолжувањ на соработката, па би можел да замине на зима со цел „топџиите“ нешто да заработат од него. Неговиот договор завршува на крајот од сезоната.  Иван Газидис со себе во Милан го носи и играчот ...
| | веќе видена | слични

Новото раководство на Милан во летниот преоден рок значително го засили тимот, а целта е секако пласман во Топ 4 и влез во Лигата на шампиони. Италијанските медиуми тврдат дека доколку Милан успее да избори пласман во Лигата на шампиони значително ќе го засили тимот следното лето, а првото засилување е веќе познато. Имено, играчот кого „росонерите“ го бараа и ова лето, му дал збор на раководството дека следното лето ќе се пресели на „Сан Сиро“. Станува збор за холандскиот репрезентативец Мемфис Депај , кој моментално со голем успех настапува за Лион. Минатата сезона Депај постигна 20 гола и запиша 13 асистенции, па Лион не сакаше да го пушти, но наредното лето сигурно ќе ја промени средината. Медиумите во Италија тврдат дека Милан е прв избор за Холанѓанецот и дека веќе постигнал начелен договор со италијанскиот гигант. Ако Милан избори пласман во ЛШ, голема ѕвезда доаѓа на Сан Сиро
| | веќе видена | слични

Италијанските и англиските медиуми пренесуваат дека Цеск Фабрегас во јануари би можел да се пресели во Серија А во еден од миланските клубови. Фабрегас има 31 година и актуелниот договор со Челзи му истекува на крајот на сезона, па на Челзи би му одговарало да го продаде во јануари за на лето да него изгуби без оштета. Откако Сари дојде во клубот Шпанецот нема некоја голема улога, настапи само еднаш и тоа во поразот во Комјунити шилд од Манчестер Сити. Милан и во минатото имаше обиди да го донесе Фабрегас на „Сан Сиро“ и сега внимателно ја следат ситуацијата и се спремни да испратат понуда во зимскиот преоден рок. Сепак, ќе треба да ја победат конкуренцијата на градскиот ривал Интер, кој исто така покажува интерес за Шпанецот, откако пропадна трансферот на Лука Модриќ. AC Milan and Inter Milan are set for a tug of war over the signature of Cesc Fàbregas, whose Chelsea deal expires at the end of the season. (Source: Daily Express) pic.twitter.com/3zNcIjzfjz — Transfer News Live (@DeadlineDayLive) September ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Англија | Шпанецот би можел да се пресели во Милано, конкуренцијата во Лондон е голема, тешко дека би обезбедил место во тимот на Сари, особено по одличната брза адаптација на Жоржињо, а воедно и покрај Ковачиќ... Дејли Експрес пишува дека Интер и Милан ќе водат сериозна битка за потписот на фудбалерот од средниот ред на Челси, Цеск Фабрегас. Искусниот 31 годишен фудбалер влезе во последната година од неговиот договор со тимот од Стемфорд Бриџ кој истекува идното лето, нема најави за продолжување на соработката, а обата клуба од Милано можат да го добијат како слободен играч на трансфер пазарот. Интер се обиде да го ангажира Шпанецот изминатиот летен преоден рок откако пропаднаа обидите да се засили со Лука Модриќ, сепак, вреди да се издвојат и шпекулациите од Островот кои велат дека Челси не сакал да се откаже од неговите услуги, ниту пак самиот Фабрегас сакал да си замине од Лондон. Фабрегас се уште нема настап во новата сезона од Премиерлигата, а причината за тоа е рехабилитација од повреда, лани имаше ...
| | веќе видена | слични

Младиот и суперталентиран Пакета веќе дебитираше во сениорскиот состав на Кариоките, доби прилика за докажување во победата од контролката против САД, а каталонскиот гигант почна сериозно да се распрашува за него. Шпанија Според информациите кои пристигнуваат, се вели дека каталонскиот гигант Барселонна пријавил сериозен интерес за освежување на средниот ред со евентуален ангажман на Лукас Пакета. Според Жоаким Пиера од „Спорт“, Каталонците веќе се импресионирани од изданијата на 21 годишниот фудбалер за Фламенго, на Пакета му се предвидува богата кариера а самиот тој со своите одлични изданија веќе заработи и повик од Тите во селекцијата на Бразил, дебитираше за сениорскиот состав на Кариоките во победата против САД од 2-0. „ Тој направи големи чекори оваа година и неговата прогресија не е незабележана во Европа, Барса, е една од екипите која фрли око на него “ напиша Пиера. Тој нотира дека Пакета има важечки договор со Фламенго до 2020. година, во истиот е вметната откупна клаузула во висина од 50 милиони ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Вилма Рускоска не се сеќава дали ги погледнала снимките од безбедносните камери во домот на Бојан Јовановски алијас Боки 13, кои е логично да ја ...
сите 520 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 135 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 404 | | | веќе видена

Претставници на актуелната владеачка партија во Грција сѐ почесто изјавуваат дека не се баш најсреќни со Преспанскиот договор и дека е штетен за Грција. Од ...
сите 172 | | | веќе видена

Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ има неподмирен долг од 400 илјади евра за претседателската кампања на Гордана Силјановска и затворена сметка од која долгот не може да ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кака ја носи новата бразилска ѕвезда во Милан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: