АВБ: „Тешко до титулата“ (видео)

По нерешениот резултат на Челси против Фулам (1-1) на Стемфорд Бирџ, менаџерот на Сините од Лондон, Андре Вијаш Боаш како да се откажува од титулата. Поведе Челси, преку Хуан Мата во 47. минута, но само 9 минути подоцна предноста на домаќините беше анулирана од страна на Клинт Демпси. Иако се чинеше дека Челси ја намалува разликата зад ривалите од Манчестер, по три последователни ремија (Виган и Тотенхем 1-1), на Португалецот веќе му се јасни некои работи. “Ќе биде многу тешко да се освои титулата. Разликата по ова коло за нас ќе ја направи трката по титулата невозможна. Нема ништо драматично како гледаме на работите, но мора да се биде реален. Ја намаливме предноста зад Сити на 7 бодови пред неколку недели, но двата клуба од Манчестер само собираат бодови“ – вели Вијаш-Боаш. Португалецот ја правдаше и својата одлука наместо стандардниот Дрогба, во нападот на првата екипа да го стави Фернандо Торес: “Дрогба играше на сите натпревари од ноември, освен во Карлинг купот. Решив да го ставам Торес, кој многу ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Челси, Андре Виљаш Боаш после третиот последователен нерешен исход на Сините против Фулам изјави дека титулата е веќе далечен сон. Говорејќи по крајот на натпреварот на лидерот Сити против ВБА кој заврши со резултат 0:0, Боаш прокоментира дека предноста на граѓаните е преголема за да биде стопена. „Можеби во овој момент за нас Премиер лигата заврши. Натпреварите во декември беа идеален момент за да дознаеме што ќе се случи во првенството“. „Успеавме да ја стопиме предноста, но сега тие пак се одлепија. Не можеме да живееме со лажна надеж, кога разликата е вака голема“, прокоментира Боаш.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Челзи, Андре Виљас-Боаш после трите последовалтени ремија не верува дека неговата екипа може да стигне до титулата и призна дека битката е веќе изгубена. „Ќе биде тешко да се дојде до титулата сега. Разликата е голема и ќе биде многу тешко да се бориме за титулата. Декември ќе беше добар месец за нас доколку го завршевме со шест бода од последните два домашни натпревари, но ние одигравме нерешено против Фулам и тоа ни создаваа тешкотии“, вели Португалецот. „Да бидеме реални, пред неколку недели ние дојдовме до минус седум во однос на врвот, но Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед продолжија да победуваат, и работите сега се исклучително тешки за нас“, заклучи Боаш.
| | веќе видена | слични
2 копии

Челзи влезе како голем фаворит во дуелот со Фулам и се очекуваше дека Сините сигурно ќе стигнат до трите бода од тој натпревар, но избраниците на Вилаш Боаш потфрлија, натпреварот заврши 1-1. “Ќе биде тешко да се дојде до титулата сега. Разликата е голема и ќе биде многу тешко да се бориме за титулата” – изјави Вилаш Боаш. “Декември ќе беше добар месец за нас доколку го завршевме со шест бода од последните два домашни натпревари, но ние одигравме нерешено против Фулам и тоа ни создаваа тешкотии”. “Да бидеме реални, пред неколку недели ние дојдовме до минус седум во однос на врвот, но Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед продолжија да победуваат, и работите се тешки за нас”. Вилаш Боаш беше запрашан и за одлуката да го остави Дрогба на клупата и натпреварот да го започне со Фернандо Торес кој и на овој натпревар не успеа да постигне гол. “Дрогба беше инволвиран на сите натпревари од ноември па навака со исклучок на натпреварот од Карлинг Купот”. “Одлучивме да го ставиме Фернандо кој работеше добро и одигра ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Челзи по домашното реми со Фулам дигна раце од борбата за тронот во Премиерлигата. По трите ремија во низа, Андре Виљас-Боаш признава дека титулата е се’ подалеку од Челзи и дека таа полека станува недостижна за „сините“ од Лондон. „ Тешко е да се верува дека можеме да бидеме шампиони, мислам дека испуштивме премногу важни бодови во последните неколку средби. Доколку Јунајтед слави вечерва, па уште и Сити го стори тоа, немаме шанси за титулата “ - рече Португалецот по ремито со Фулам на Стемфорд Бриџ. Нешто подоцна Сити ремизираше нагости кај ВБА, но затоа Јунајтед со убедливи 5:0 славеше против Виган и се искачи на +11 во однос на Челзи.
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 419 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 643 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АВБ: „Тешко до титулата“ (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: