Шпиунски фотографии од новиот Nissan Leaf


Снимен паралелно со глобалното претставување во септември.... Новата генерација на Nissan Leaf е најавена за почетокот на септември, а судејќи според информациите, тестирањето е во полн тек, што го потврдуваат и овие шпиунски фотографии. Првите коментари се дека во дизајнерска смисла заостанува позади претходникот. Промените на изгледот се очигледни, а посебен новитет е и двобојната комбинација така што поголемиот дел од автомобилот е во бела боја, додека кровот и горниот дел од задниот дел се обоени во црно. Се уште не се познати техничките детали, но се очекува дека во понудата ќе се најде подобра автономија од сегашниот модел, кој со батеријата од 30 kWh нуди автономија од 250 километри. Новитет е и таканаречениот систем e-Pedal, кој ќе овозможи управување на автомобилот со помош на само една педала. Прочитајте повеќе за E-Pedal технологијата која ќе се најде во новиот Nissan Leaf.
| | веќе видена | слични

На овогодинешното издание на Concours d’Elegance во Peble Beach северно американска премиера имаше уште еден концепт на баварскиот премиум производител – концептот 8 Series Како и концептот Z4, така и овој концепт претставува претходница на купето кое во сериска верзија ќе се појави следната година. Концептот за BMW Серија 8 носи цела низа на нови дизајнерски насоки, како во однос на надворешниот изглед, така и во однос на внатрешноста. Каросеријата ја красат спортски линии и линијата во пад на кровот, заедно со спојлерот на капакот од багажниот простор. Масивните вентилациски отвори се наоѓаат во двата браника. Просторот во патничкиот салон донесува слична спортско-луксузна атмосфера. Кожните седишта може да бидат во варијанта Dark Born или Fjord White, со школки од јаглеродни влакна. Сваровски кристалите го красат iDrive контролерот, што придонесува за чувство на престиж. За разлика од ривалите од Aston Martin и Lexus, Серија 8 ќе има и задни седишта, иако природно акцентот ќе биде на предните.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со моќен агресивен дизајн на екстериерот и компактни димензии БМВ концепт зи-4 (BМW Concept Z4) е новата визија на баварската компанија за тоа како треба да изгледа родстерот. Покрај сето ова, концептот зи-4 има повеќе класични родстер дизајнерски решенија, како големо меѓуоскино растојание, долга и ниска силуета и компактен заден крај. Има и долга хауба, а возачот седи поблиску до центарот на автомобилот отколку во претходните родстери на БМВ. „Концептот зи-4 на БМВ го изразува новиот дизајнерски јазик на компанијата од сите перспективи и во сите детали“, вели дизајнерот Адријан ван Хујдонк. „Од динамичниот изглед на предниот дел до мускулестите страни и чисто пресечениот заден дел – само неколку линии и суптилниот премин меѓу површините се доволни да се генерира чувство на моќ и емоции“. Предниот дел кој личи на нос на ајкула веќе имавме прилика да го видиме во протечени фотографии, но сега може да му се восхитуваме и на маркантниот заден дел на новиот зи-4, кој во комбинација со проширените отвори за ...
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) Со концептот кој го претстави на Pebble Beach, BMW го најавува новиот Z4 кој треба да пристигне во салоните следната година! Концептот го дефинира моќен екстериер, но во компактни пропорции. Според она што го кажуваат од BMW, ова е како би требало модерен и авантгарден роудстер да изгледа. Секако, концептот има многу класични роудстер детали – долго меѓуоскино растојание, ниска силуета, дооооолг поклопец на моторот и краток, скоро вертикален заден дел. Според Adrian van Hooydonk, дизајнерот на BMW – „BMW Z4 Concept го изразува дизајнерскиот јазик на BMW од сите перспективи и во сите детали. Од динамичниот преден дел, до изразените стррани и чистиот заден дел – неколку линии и нивната суптилна игра се доволни да генерираат чувство на моќ и емоции.“ Од самиот старт дизајнерите на BMW сакале да направат визуелна врска меѓу екстериерот и ентериерот, па на многу површини во кабината се користи истата боја како и на екстереирот. Но уште поинтересен е пристапот кон „издвојување“ на возачот – па така ...
| | веќе видена | слични

Стигнаа официјалните фотографии на Z4 што покажуваат 95% од конечниот изглед на концептуалниот автомобил на BMW што ќе биде претставен на престижниот саем Pebble Beach Concourse d’Elegance. Ентериерот има минималистички дизајн и освен совозачкото седиште во боја на каросеријата, сѐ друго внатре е во црна боја. На централната конзола доминира голем дисплеј за мултимедијалниот систем, а зад длабоко поставениот волан има TFT шалт табла. Продукциската верзија на овој автомобил ќе ја има во продажните салони до средината на следната година и останува да се види дали ќе ги има овие примамливи карактеристики на концептуалната верзија. Стигнаа официјалните фотографии на Z4 што покажуваат 95% од конечниот изглед на концептуалниот автомобил на BMW што ќе биде претставен на престижниот саем Pebble Beach Concourse d’Elegance.
| | веќе видена | слични

Непосредно пред официјалната премиера на концептниот „BMW Z4“ на Натпреварот за елеганција во Пебл Бич, слики од автомобилот веќе се појавија на интернет. Кадрите, обезбедени од специјализираниот сајт „Bimmerfile“, покажуваат целосно кабрио, кое треба да го демонстрира новиот дизајнерски јазик на германската марка. Дизајнот на автомобилот е во границите утврдени од последните концептуални модели на „BMW“ – „X2“ и „Series 8“. Кај концептниот „Z4“ како акценти можат да бидат наведени изгледот на решетките, мазните линиите на каросеријата, поблиските стоп-светла во споредба со претходниот „Z4“ и додавањето на интегриран спојлер на багажникот – потсетник за „задниците на Бенгел“ кај моделите на „BMW“ од почетокот на векот. И покрај екстравагантниот лик на „Z4“, многу аналитичари сметаат дека сериската верзија нема да се разликува сериозно од концептот. И иако шефовите на „BMW“ најавија дека развојот на дизајнот на моделите ќе е „прилично еволуција отколку револуција“, концепт се разликува сериозно од последниот ...
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) Концептот – кој сега за сега се вика едноставно Next Generation FCEV – го најавува серискиот модел кој ќе биде придвижуван од горивни ќелии и ќе има автономија од 580 километри. Hyundai продолжува да инвестира во FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) технологиите, и во Сеул го прикажа новиот концепт кој го нарекува Next Generation FCEV. Новиот концепт е директен наследник на FE Fuel Cell Concept автомобилот прикажан во Женева и всушност е навистина блиску до сериско производство. Кога ќе биде лансиран, новиот FCEV ќе го замени Tucson (односно ix35) Fuel Cell, и според корејскиот производител ќе може да помине 580 километри со еден резервоар. Дизајнерски – ова е втор автомобил во гамата на Hyundai кој го користи новиот дизајнерски јазик на брендот – првиот е кросоверот кој се вика Kona (и кој наскоро треба да пристигне и кај нас). Дизајнот го карактеризираат уникатно-изведени предни светла со засебни LED дневни светла и светла за магла, како и флуидни линии кои го отсликуваат карактерот на возилото. ...
| | веќе видена | слични

На само еден месец до отварањето на меѓународниот саем за автомобили во Франкфурт, јапонскиот автомобилски гигант Honda објави фотографии на интернет и ја најави новата верзија на својот модел Jazz, кој ќе биде наменет за европскиот пазар. Новиот Jazz доаѓа освежен во надворешниот дизајн, но измени се направени и во внатрешноста на автомобилот. Во Европа, Јazz ќе биде понуден со нов 1.5-литарски i-VTEC бензинец со 130 коњски сили. Треба да се нагласи дека овој мотор ги задоволува и строгите Euro 6 стандарди. Од Honda уверуваат дека просечната потрошувачка на гориво ќе изнесува 5.4 литри на 100 километри, додека CO 2 емисиите се доведени на 124 грама по километар, податок кој важи кога Jazz е опремен со CVT менувач. Во надворешниот изглед, новиот Jazz добива ревидирана предница што значи дека сега е многу повеќе во согласност со сегашниот дизајнерски јазик чиј носител е новиот Civic. LED дневни светла се вградени во новиот модел, а исто така ревидирана е и таканаречената Solid Wing Face решетка на ладилникот. ...
| | веќе видена | слични

Есенски фејслифтинг за Honda Jazz Третата генерација на Jazz во своето рестилизирано издание се подготвува за лансирање и во Европа Објавено на 14 август 2017 година После Јапонија и Америка, Honda наскоро ќе го претстави благо редизајнираниот Jazz и во Европа - први ќе го видат посетителите на септемврискиот салон на автомобилите во Франкфурт. Од естетските измени меѓу другото треба да се споменат ревидираните предна маска, светлата, браниците и бројните модифицирани детали кои му даваат изглед кој малку потсетува на Civic . Визуелно е дотеран и ентериерот, а најголемата измена е додавањето на Dynamic верзијата. Покрај спортската нота што и ја даваат предниот спојлер, задниот дифузер, црвените детали, страничните прагови, спојлерот на покривот, ЛЕД светлата и црните тркала, таа се истакнува и со новиот бензински мотор од 1,5 литри со 130 KS, спарен со шестстепен мануелен менувач или опционално со CVT трансмисија. На жалост на љубителите на моделот кој на некои пазари е познат како Honda Fit, останатите ...
| | веќе видена | слични

Рестилизираната Honda Jazz за 2018 година имаше своја интернет промоција пред официјалната премиера пред публика која ќе се одржи на автомобилскиот саем во Франкфурт следниот месец Рестилизираниот Honda Jazz во европските продажни салони пристигнува во ноември оваа година. Она што е најважно е дека рестилизацијата не се однесува само на изгледот. Honda во игра вклучува и нова помоќна моторна опција. Однадвор, новиот Jazz добил ревидирана предница така да сега е многу повеќе во согласност со сегашниот дизајнерски јазик чиј носител е новиот Civic. Таканаречената Solid Wing Face решетка на ладилникот е ревидирана, а тука се и новите LED дневни светла. Предниот и задниот браник се малку „заострени“, а Honda за новиот Jazz вовела и нова Skyride сина боја. Стандардната опрема го вклучува системот City-Brake Active за автоматско сопирање во случај на судир при мали брзини во градскиот сообраќај, а тука се и автоматските фарови и темпоматот. Со доплата, на располагање се голем број на опции, како што е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 153 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 85 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шпиунски фотографии од новиот Nissan Leaf

Од:
До кого (е-маил):
Порака: