Грција ќе добие нова транша финансиска помош до крајот на март

6 копии

Грција исполни 99 проценти од условите за добивање нова транша финансиска помош, но ќе ја добие не порано од крајот на март, се посочува во заклучокот на министрите за финансии од еврозоната на состанокот на Еврогрупата во Брисел. Грција исполни 99 проценти од условите за добивање нова транша финансиска помош, но ќе ја добие не порано од крајот на март, се посочува во заклучокот на министрите за финансии од еврозоната на состанокот на Еврогрупата во Брисел. - Грција постигна многу голем напредок. Исполнети се 108 од 110-те договорени услови. Би рекол дека тоа се 99 проценти, но уште не е 100, а таа работа треба да се доведе до крај, изјави еврокомесарот за економски и финансиски прашања Пјер Московиси по средбата со министрите.Според раководителот на Европскиот механизам за стабилизација Клаус Реглинг, Грција нема да може да ја добие уште една транша од помошта пред втората половина на март. Состанокот на Еврогрупата беше важен, бидејќи врз основа на констатираниот напредок се очекува решение за ...
| | веќе видена | слични

Левичарската грчка Влада сака да излезе од програмата за спас по осум години зависност од надворешните кредитори, но финансиите на земјата се уште се несигурни, оценува агенција Блумберг.Доминантно мислење во Европа е дека кризата во Грција е речиси завршена: нејзината економија се развива, земјата неодамна собра пари од инвеститори кои купиле обврзници, а Кабинетот на премиерот Алексис Ципрас во еврозоната рече дека финансиска помош повеќе не е потребна, потсетува агенцијата.И покрај тоа, постои постојана потреба од корегирање на финансиско-економските показатели на земјата по финансискиот колапс.
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 85 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 211 | | | веќе видена

Продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за судбината на СЈО и истовремени разговори со пратениците во потрагата по двотретинско мнозинство, најави денеска ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција ќе добие нова транша финансиска помош до крајот на март

Од:
До кого (е-маил):
Порака: