Има повредени: Нападнати играчите на МЗТ Скопје во сала

Вечерва во малата сала каде тренираат играчите на МЗТ Скопје нападнати се дел од играчите на клубот. Меѓу нападнатите има и повредени, пишува на Фејсбук групата „Аеродром во моето срце".
| | веќе видена | слични

По релативно израмнетото прво полувреме, гевгеличани притиснаа во третиот период, го добија со (26:12), за на крајот да стигнат до рутинска победа () која ги држи на делба на второто место на суперлигашката табела Блокотехна – АВ Охрид 98:79 (29-23; 24-20; 26-12;19-24 ) Имаше домашната екипа предност од десет поени (53:43), на полувремето, но сите дилеми околу победникот, Блокотехна ги расчисти во оној третиот. Десет доминатни минути во кои реалиираа (26-12), и недостижни (79:55). На две кола пред крајот на Суперлигата, тимот кој игра во Негорски бањи има ист ефект (22-8), и ист број на бодови како и МЗТ Скопје – 52, но послаб меѓусебен скор во однос на конкурентот МЗТ Скопје. Во деветтото коло им следува тешко гостување во Куманово, додека пак МЗТ Скопје го чека супер дербито, она вечното, против Работнички во СЦ „Јане Сандански".
| | веќе видена | слични

Во еден од најжешките натпревари сезонава, без никакво значење за домашната екипа. КК Гостивар одигра одличен натпревар. На избраниците на Марјан Србиновски нема за што да им се замери. Пожртвувано, борбено без штедење на силите се носеа со актуелниот шампион и претставникот на Македонија во овогодинешната АБА лига. Им недостасуваше само шутот за три поени, „бело-сините“ имаа 34 обиди за 3 поени од кои погодија само 12. За споредба МЗТ Скопје постигна 14 тројки од 20 обиди. Ивица Димчевски беше најдобар поединец кај домашната екипа со 25 поени, 3 асистенции и 4 скока. Јуре Сегариќ постигна 16, Магдевски 15 поени. Тасовски постигна 11, Ре.Димитриески и Зеќири по 3 поени. Кај гостите најрасположен беше репрезентативецот Симоновски со 26 поени, од кои 8 тројки. Подгреаната атмосфера од самиот почеток, дополнително ја вжешти навивачката група Family Aerodrom, кои допатуваа од Скопје да ги бодрат кошаркарите на МЗТ. Гостите наидоа на жежок пречек од домашната публика. Гоативарци по којзнае кој пат ја наполнија ...
| | веќе видена | слични

Се одиграа два натпревари од осмото коло во Супер македонската кошаркарска лига… Работнички му се реваншираше на Куманово за поразот (единствен оваа сезона) во рамките од третото коло на 11. април. Денеска во салата „Градски парк“ избраниците на тренерот Марин Докузовски славеа убедливо со конечен резултат 109:76 (19:26, 26:14, 42:16, 22:20). За домаќините прв стрелец беше Костов со 24 поени (шесат скокови), следен од Николовски со 17 поени (осум скокови), а кај гостите со 22 поени се истакна Ковач, додека капитенот Јанески запиша 21 кош и седум скокови. На теренот во Гостивар домаќинот загуби од бранителот на шампионската титула МЗТ Скопје со конечен резултат 81:88 (18:20, 15:21, 22:24, 26:23). Кај Гостивар доминираше Димчевски со 25 поени (четири скокови), а за аеродромскиот тим 26 поени (шест скокови, пет асистенции) забележа Симоновски. В недела ќе биде заокружена рундата со последниот трет меч помеѓу екипите на Блокотехна и АВ Охрид (18:00 ч.). Табела: Работнички 59 бодови, МЗТ Скопје Аеродром 52, ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Работнички и МЗТ Скопје ја оправдаа фаворитската улога и обезбедија триумфи над Куманово и Гостивар во денешните средби од 8. коло од Суперлигата. Работнички славеше над Куманово со 109-76 пред се благодарение на феноменалната трета четвртина која ја доби во НБА стил со 42-16. Пет играчи на центарци постигнаа двоцифрен број на кошеви, а меѓу нив најистакнат беше бугарскиот интернационалец Костов со 24 поени на кои додаде 6 скокови и 3 асистенции. Ковач и Јанески за гостите искомбинираа 43 поени. МЗТ пак не згреши како пред скоро два месеци и победи на гостувањето кај Гостивар со 88-81. Симоновски беше супер расположен и даде осум тројки од десет обиди или севкупно 26 поени, а одличен беше и резервистот Бојиќ со 18 поени и 5 скокови. Димчевски со 25 поени беше прво име кај домаќиниот. Во следното коло силите ќе ги одмерат МЗТ и Работнички во „Јане Сандански“.
| | веќе видена | слични

Актуелниот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром ита кон второто место на табелата, откако со 88:81 славеше на гостувањето во Гостивар. За МЗТ ова е 22 победа во 30 коло, со што е чекор пред Блокотехна, ривалот за посакуваната позиција пред стартот на плеј-офот. МЗТ во поголемиот дел од мечот имаше контрола на резултатот и иако немаше поголема предност од 10-тина разлика, на крајот рутински стигна до двата бода. Марко Симоновски со 26 поени беше лидер кај гостите, а одлично се покажаа и Бојиќ со 18 и Стојановски со 16 поени. Кај Гостивар најефикасен беше Димчевски со 26 поени. Без разлика на резултатите до крајот на Суперлигата Гостивар на крајот ќе го освои петото место. Во плеј-аутот, Фени Индустри лесно со 117:81 го победи Шкупи, додека Кожув беше подобар од Струмица со 82:75.
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје дојде до посакуваниот триумф над Блокотехна, доволен за второто место (засега) на табелата. Но затоа пак актуелниот првак ќе треба да плати сума од 50.000 денари за однесувањето на навивачите за време на дерби натпреварот од минатото суперлигашко коло во малата сала на СЦ „Јане Сандански“. Причина е транспарентот што се појави на трибините, со кој се навредуваше првиот човек на гостинскиот клуб, а кој навивачите одбиваа да го отстранат, поради што доцнеше и стартот на второто полувреме... Потоа истиот транспарент се појави на друга трибина, целата ситуација беше детално впишана во делегатскиот записник, по што беше донесена одлука за казнување на МЗТ Скопје со 50.000 денари. Од нив, 20.000 денари за неспортско навивање, а 30.000 денари за истакнување парола со навредлива содржина.
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје се израдува на убава победа во дербито со Блокотехна, но раководството нема да биде среќно бидејќи ќе треба да плати казна од 50.000 денари поради однесувањето на навивачите.МЗТ Скопје со голем пресврт дојде до победа над Блокотехна од 87:73, но однесувањето на навивачите на тој меч ја олесни касата на клубот за речиси 1.000 евра.20.000 денари од казната е за неспортско навивање, а 30.000 денари за истакнување на транспарент со навредлива содржина.На трибините имаше транспарент навредлив за првиот човек на Блокотехна кој навивачите не сакаа да го отстранат, потоа паролата беше видена и на другата страна од трибината, на крајот сепак беше отстранета и МЗТ Скопје помина само со парична казна.Извадок од билтенот на МКФ:Фото: МЗТ Скопје
| | веќе видена | слични

Доколку ги добие сите три меча до крајот, Куманово може да се надева дека ќе заврши како третопласиран. Но, за да успее во тоа, ќе мора прво да триумфира на гостување кај Работнички, тим кој ќе биде мотивиран да им се реваншира на кумановци за единствениот првенствен пораз сезонава. Дербито кое во четвртокот му припадна на МЗТ Скопје Аеродром против Блокотехна, ги стави аеродромци во одлична позиција да го освојат второто место и да имаат предност на домашен терен во полуфиналето на плејофот. „Металците" славеа со посакуваните над осум поени разлика, и сега се подобри од Блокотехна во меѓусебните дуели. МЗТ е подобар и од Куманово и од Блокотехна во меѓусебните дуели, но не смее да си дозволи пораз на вечерашното гостување во Гостивар. МЕЃУСЕБНИ ДУЕЛИ: МЗТ СКОПЈЕ – КУМАНОВО 3:1 МЗТ СКОПЈЕ – БЛОКОТЕХНА 2:2 КУМАНОВО – БЛОКОТЕХНА 2:1 Актуелниот првак загуби на првото гостување во „Младост", кога домашните направија огромен пресврт во последната четвртина, но сега мотивите кај гостиварци не се толку големи, па ...
| | веќе видена | слични

На три кола пред крај на првенството, КК Гостивар денес го пречекува актуелниот шампион МЗТ Скопје. Гостиварци немаат што да изгубат во овој дуел. И математички ги загубија шансите за пласман во завршниот плеј-оф. Единствен мотив на овој натпревар е да одиграат за гостиварската публика која ги бодри цела сезона. Натпреварат со МЗТ Скопје е денес од 19 часот. Влезниците за овој натпревар се пуштени во продажба и може да се набават во: Royal Garden, Сендвичара М, Baby Blue, Pizza Mia, People и Intermezzo. Цената е 50 денари. Навивачката група Gostivar Ultras ги повикува сите навивачи од Гостивар кои сакаат заеднички да ги бодрат кошаркарите на КК Гостивар да дојдат во Градски парк, еден час пред почетокот на натпреварот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Има повредени: Нападнати играчите на МЗТ Скопје во сала

Од:
До кого (е-маил):
Порака: